Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co Lublin skrywa jeszcze pod ziemią? Zobacz zdjęcia z ostatnich badań

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
- Kolejne badania archeologiczne wskazują, że gdziekolwiek byśmy nie spojrzeli na aglomeracje lubelską, to natrafimy na coś interesującego - przekonuje dr Rafał Niedźwiadek, archeolog z firmy Archee. Przedstawiamy zdjęcia z ostatnich odkryć archeologicznych. Pełna treść wywiadu w piątkowym wydaniu Kuriera Lubelskiego lub na stronie plus.kurierlubelski.pl

- Zajmowaliśmy się na przykład planowaną rozbudową hotelu Mercure przy Al. Racławickich. Czujność konserwatora miejskiego nakazała wykonać badania wyprzedzające, które miały stwierdzić bądź wykluczyć obecność cmentarza, na którą wskazywały poszukiwania archeologiczne towarzyszące budowie pobliskiego apartamentowca, gdyż wcześniej odsłonięto tam ludzkie kości - wyjaśnia dr Rafał Niedźwiadek, szef firmy Archee.

Z badań wynika, że teren przeznaczony na cmentarz sięgał mniej więcej do ul. Żwirki i Wigury, aczkolwiek nie wiadomo czy był zagospodarowany. - Takie odkrycie rzutuje na myślenie o mieście. Gdziekolwiek byśmy nie sięgali wzrokiem, widać, że w Lublinie znajdowało się sporo cmentarzy. Teren przy hotelu Mercure pierwotnie przeznaczony był dla kościoła świętokrzyskiego czyli dzisiejszego kościoła akademickiego KUL, który ma genezę średniowieczną - przypomina lubelski archeolog.

Badania przy hotelu Mercure dostarczyły jednak bardziej niespodziewanych informacji.

- Odkryliśmy mury, których tam być nie powinno. Są to konstrukcje wzniesione ze spasowanych ciosów kamiennych, których używało się do budowy kościołów gotyckich - mówi archeolog.

I dodaje, że wygląda na to, iż te kamienie były użyte wtórnie: ktoś je musiał zebrać np. ze Starego Miasta, przewieźć, by wybudować coś, czego zarysu nie jesteśmy w stanie zrekonstruować. - Wyjaśnijmy, że jest to teren, w który mocno zaingerowały koparki w czasach Gierka, ale jak widać są też obszary nieprzekształcone, nietknięte ręką współczesnego człowieka, które zwiastują obecność obiektów archeologicznych, mogących sięgać nawet wczesnego średniowiecza - zauważa dr Rafał Niedźwiadek.

Pełną treść wywiadu można przeczytać w piątkowym wydaniu Kuriera Lubelskiego lub na stronie plus.kurierlubelski.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski