Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co może osłabić działanie pigułki hormonalnej?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Przyjmujesz pigułkę i sądzisz, ze jesteś dobrze zabezpieczona przed niechcianą ciążą? Pigułka to jeden z najbardziej pewnych środków antykoncepcyjnych, pod warunkiem, że jest właściwie stosowana. W niektórych sytuacjach jej działanie może zostać zaburzone, co wpływa na obniżenie jej skuteczności.

Pigułka hormonalna po raz pierwszy pojawiła się w latach 60-tych w USA i od tego czasu zrewolucjonizowała życie kobiet. Uwolnienie od strachu niepożądanej ciąży pozwala milionom kobiet cieszyć się życiem intymnym. Dla wielu pań pigułka jest również skutecznym lekiem w zwalczaniu np.:zaburzeń hormonalnych. „Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży minimalizująca prawdopodobieństwo zapłodnienia do mniej niż 1%. Pigułki zazwyczaj zawierają dwa składniki aktywne, które są syntetycznymi odpowiednikami żeńskich hormonów płciowych - estrogenu i progesteronu. Istnieją także tabletki jednoskładnikowe, które określane są mianem minipigułek”– mówi Monika Olejniczak,farmaceutkaz kliniki internetowej.

Do najczęstszych przyczyn osłabienia działania pigułki należą:

Wpływ innych leków
Pigułka hormonalna jest lekiem, który wchodzi w interakcje z innymi lekarstwami. Niebezpieczne są zwłaszcza antybiotyki. Ostrożność należy również zachować przyjmując leki na padaczkę, depresję, migrenę. Stosując pigułkę lepiej zrezygnować z zażywania środków przeczyszczających. Każda kobieta używająca pigułki hormonalnej powinna poinformować o tym lekarza w czasie wizyty. Informacja o przeciwskazaniach znajduje się również na ulotce informacyjnej dołączonej do leku.

Alkohol oraz żywność
Konsumpcja alkoholu czy produktów żywieniowych nie ma wpływu na działanie pigułki. Niebezpieczne są jednak sytuacje, kiedy np. po upiciu się pojawiają się wymioty zwłaszcza przed upływem 4 godzin od jej zażycia. Wówczas dawka hormonów w niej zawarta nie zostaje wchłonięta, więc lek nie gwarantuje już pełnej antykoncepcji.

Podobną ostrożność należy zachować przy wymiotach lub biegunce spowodowanych innymi chorobami lub zatruciami. Najlepiej jest w tym cyklu stosować dodatkowe zabezpieczenie np.: prezerwatywę.

Nieważna data przydatności do spożycia
Po upływie daty ważności lek nie zachowuje pełnego spektrum działania. Jeśli więc data ważności podana na opakowaniu została przekroczona, pigułki z tego opakowania nie należy już przyjmować.

Błędy w stosowaniu
Regularne stosowanie pigułki jest bardzo ważne, zwłaszcza w pierwszym tygodniu cyklu. Jeśli opóźnienie nie jest dłuższe niż 12 godzin, należy zażyć zapomnianą tabletkę. Skuteczność pigułki nie jest zagrożona. Co się jednak dzieje, gdy czas ten jest dłuższy?

Zapomniana pigułka w pierwszym tygodniu
Jeśli w tym czasie doszło do stosunku, to prawdopodobieństwo ciąży jest bardzo wysokie. Dopóki lekarz nie potwierdzi lub nie wykluczy ciąży, pigułkę należy odstawić. Jej dalsze zażywanie nie byłoby korzystne dla płodu.

Jeśli seksu nie było, należy zażyć zapomnianą tabletkę jak najszybciej, nawet jeśli miałoby to oznaczać przyjęcie dwóch pigułek na raz. Przez kolejnych 7 dni niezbędna jest dodatkowa metoda antykoncepcji. Po tym czasie – pod warunkiem, że pigułka była regularnie stosowana – można już zrezygnować z dodatkowego zabezpieczenia.

Zapomniana pigułka w trzecim tygodniu
Należy jak najszybciej zażyć zapomnianą pigułkę. Jeśli to koniec opakowania, można nie robić 7-dniowej przerwy, tylko następnego dnia zażyć kolejną tabletkę. Zabezpieczenie jest wtedy pełne.
Jeśli przerwa między opakowaniami ma być zachowana, należy do razu przerwać branie pigułek. Dzień, w którym tabletka została zapomniana, liczy się jako pierwszy dzień przerwy. Przy wyborze tej opcji również nie są potrzebne dodatkowe zabezpieczenia.

Pigułka a temperatura
Często pojawiającym się pytaniem, jest również obawa o działanie pigułki narażonej na działanie wysokich temperatur czy mrozu np.: podczas pozostawienia kosmetyczki z lekami w samochodzie. Pigułka jak każdy lek powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej i z dala od intensywnego światła. Jednak krótkotrwałe zmiany temperatur nie mają wpływu na jej skuteczność.

Pigułka jest wygodnym i bezpiecznym środkiem antykoncepcyjnym, który może być stosowany przez kobiety od wczesnej młodości aż do menopauzy. Dobrze dobrana pigułka o właściwej kompozycji hormonów ma również korzystny wpływ na samopoczucie i wygląd pozbawiając kobietę uciążliwych dolegliwości okołomiesiączkowych i regulując gospodarkę hormonalną. Stosując pigułkę nie należy jednak zapominać, że mamy do czynienia z lekiem, więc aptekarska precyzja w jej stosowaniu i pamiętaniu o przeciwskazaniach do jej stosowania, jak również zaleceń co do przyjmowania, są niezbędne, by pigułka mogła działać skutecznie.

Źródła:
www.euroclinix.pl
www.forumginekologiczne.pl
www.poradnikzdrowie.pl
portal.abczdrowie.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski