18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co powstanie na błoniach pod lubelskim Zamkiem? (ZDJĘCIA)

Ewa Pajuro
Andrzej Brandel/Muzeum Lubelskie
Amfiteatr, plac zabaw, a może skatepark? O tym, co powstanie na błoniach pod lubelskim Zamkiem, zdecydują mieszkańcy. Ratusz zamierza rozpisać w tej sprawie konkurs. Za realizację zwycięskiej koncepcji zapłacić ma austriacki inwestor.

- Rewitalizacja błoni budzi sporo emocji wśród różnych środowisk. Dlatego zrobimy konkurs na projekt zagospodarowania tego miejsca - zapowiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. To nowy sposób na wypracowanie porozumienia w sprawie przyszłości tego ważnego fragmentu miasta. Wcześniej dzięki takiej formule miasto rozstrzygnęło, jak będą wyglądać plac Litewski i Podzamcze.

W realizację zwycięskiego pomysłu ma się włączyć austriacka grupa Immofinanz, która u zbiegu alei Tysiąclecia i Unii Lubelskiej buduje centrum handlowe Tarasy Zamkowe. Otwarcie obiektu ma nastąpić pod koniec przyszłego roku.

- Tereny wokół Zamku Lubelskiego są dla nas bardzo ważne, dlatego chcemy się zająć tym obszarem przy współpracy z miastem. Razem będziemy szukać jak najlepszego rozwiązania dla zagospodarowania tego miejsca - zapewnia Jacek Wesołowski, dyrektor polskiego oddziału Immofinanz. Wcześniej firma zadeklarowała, że przygotuje dojazdy do swojego centrum i dołoży się do przebudowy al. Unii Lubelskiej. Cały jej wkład w rewitalizację tej części Lublina ma wynieść około 50 mln zł.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy konkurs na zagospodarowanie błoni zostanie ogłoszony. Prezydent chce, by stało się to jak najszybciej. Sam najchętniej widziałby w tym miejscu scenę, na której można organizować koncerty i inne wydarzenia kulturalne. To jednak nie wszystko. - Istotne jest też, by błonia były miejscem do spacerów, by służyły na co dzień mieszkańcom do rekreacji i wypoczynku - tłumaczy Żuk.

Zmiany w tej części miasta mają pójść jednak dalej. Inaczej niż dziś będzie wyglądał Targ pod Zamkiem. - Po trzech latach starań w końcu możemy rozbudować parking. Poza tym planujemy, że na linii dzisiejszego ogrodzenia postawimy coś na wzór ściany elewacyjnej, która będzie niejako witała kupujących - opisuje Krzysztof Kurys, prezes zarządu targu.

Ratusz liczy ponadto, że dzięki pieniądzom z kolejnej unijnej perspektywy uda się przekształcić dawną słodownię przy ul. Misjonarskiej w lubelską wersję warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

- Gdyby udało nam się uporządkować to miejsce, mielibyśmy piękny obiekt, dobrze wkomponowany w istniejącą zabudowę - uważa Żuk.

Zapleczem dla takiego centrum ma być odnowiona, tętniąca życiem aleja Unii Lubelskiej.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski