Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co powstanie z połączenia Stella Polaris z Gardzienicami? Wystartował polsko-norweski projekt teatralny

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
„Praktykowanie historii. Norwegia i Polska – odnajdywanie w czasie i przestrzeni” to przedsięwzięcie, w którym artyści z Teatru Stella Polaris i Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice znajdą wspólny mianownik pomiędzy różnymi gałęziami sztuki. Realizacja projektu jest rozpisana na dwa lata.

– Z tą norweską grupą mamy związki sięgające dekad. Stella Polaris specjalizuje się przede wszystkim w niezwykłych spektaklach plenerowych. Działa jako teatr uliczny i cyrk, wykorzystuje również techniki akrobatyczne – mówi zastępca dyrektora ds. artystycznych Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice i aktor Teatru Gardzienice Mariusz Gołaj.

– Projekt formalnie rozpoczął się 1 stycznia tego roku, ale z powodu obostrzeń pandemicznych działania merytoryczne są nieco opóźnione. Do tej pory nasza praca miała charakter przygotowawczy – tłumaczy zastępca dyrektora ds. administracyjnych Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice Wojciech Goleman.

W czasie trwania projektu artyści z obu krajów będą pracowali nad wspólnym przedstawieniem, a równocześnie wystawią dla lokalnej publiczności własne spektakle (Norwedzy dla Polaków i Polacy dla Norwegów), poprowadzą także warsztaty teatralne i zorganizują wystawy.

– Projekt zwieńczy spektakl, którego motywem przewodnim będzie wątek z pogranicza mitologii rodzimej i norweskiej oraz historii. Chodzi o nieco zapomniane związki Mieszka I i Olafa I Tryggvasona. Opowiemy o wyprawie norweskich Wikingów nad Morze Czarne. Widzowie poznają ich drogę prowadzącą przez wyżynę lubelską, która rozpocznie symbiozę Słowian i Wikingów – zdradza Mariusz Gołaj.

Jak dodaje, twórcom przyświecają ambicje edukacyjne i naukowe. Chcą wydobyć historię, której nie uczy szkoła, i przedstawić ją szerszej publiczności. Dodatkiem do faktów będą nawiązania literackie. Odnajdziemy więc w spektaklu ślady Wyspiańskiego, Mickiewicza i Słowackiego, ale także Ibsena i sag.

Koszt całości projektu opiewa na 2 357 830 złotych, z czego większość pokrywają Fundusze Norweskie.
Wczoraj współpraca została oficjalnie zainaugurowana. Na dobry początek czekają nas 3 dni wypełnione spektaklami.

Legenda o Wielkich Narodzinach
Jak powstał świat? Właśnie nad tym zagadnieniem spędzającym filozofom sen z powiek pochylą się aktorzy. Na deskach teatru pojawi się pięć mitów z różnych kultur, które w ten sposób opowiedzą o początkach życia na planecie, a opowieść ta będzie snuta za pomocą poezji, tańca i filmu. Nad scenariuszem pracował reżyser Nikolas Kamtsis z greckiego teatru Aeroplio-Topos Allou.

KIEDY: piątek, godz. 19
GDZIE: Kompleks Pałacowo-Parkowy w Gardzienicach: Spichlerz
WSTĘP: obowiązują zapisy

Ślad stopy – powrót do domu
Jak przenieść wydarzenia sprzed 400 lat na własne życie? I czy da przekazywać w genach siłę, mądrość i miłość? Te pytanie jest motorem napędowym projektu perfomatywnego Merete Klingen ze Stella Polaris. W pracach nad nim inspirowała się historiami i opowieściami przodkiń z XVII w.
KIEDY: sobota, godz. 18
GDZIE: Kompleks Pałacowo-Parkowy w Gardzienicach
WSTĘP: obowiązują zapisy

Sen Szamana
Spektakl plenerowy tworzony przez uczestników warsztatów prowadzonych przez Pera Spildrę Borga. Jego tematem będą szamani i kapłanki, do których należało przewodnictwo ceremoniom ukazującym głębię kultury ludowej. W czasie spektaklu będą przywołane obrzędy sławiące życie i przyrodę.
KIEDY: niedziela, godz. 19
GDZIE: Plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
WSTĘP: wolny

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski