Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić jak zgubisz dokumenty, aby uniknąć kłopotów

[email protected] 17 867 22 57
Co robić jak zgubisz dokumenty, aby uniknąć kłopotówNa twoje zgubione dokumenty przestępca może np. wziąć pożyczkę fundując ci mnóstwo kłopotów
Co robić jak zgubisz dokumenty, aby uniknąć kłopotówNa twoje zgubione dokumenty przestępca może np. wziąć pożyczkę fundując ci mnóstwo kłopotów Archiwum
Pierwszym krokiem po utracie dokumentów powinno być ich zastrzeżenie w banku. To ma cię ustrzec przed ich wykorzystaniem przez przestępców.

W ub.r. rodacy zastrzegli aż 114 tys. utraconych dokumentów. Jednocześnie w 2012 r. aż 5 663 razy próbowano wyłudzić kredyty na łączną kwotę 298 mln zł. W porównaniu do 2011 r., kiedy takie próby opiewały na 510 mln zł, stanowi to spadek o 42%. System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE dynamicznie rośnie i jest coraz bardziej skutecznym narzędziem przeciwdziałającym przestępstwom z wykorzystaniem skradzionych dokumentów – wynika z 12. edycji Raportu InfoDOK opracowanego przez Związek Banków Polskich.

- W 2012 r. próbowano w bankach wyłudzić 5 663 kredyty. Jeszcze kilka lat temu zanotowaliśmy aż 8 806 takich prób. Spadek tej liczby wynika z tego, że przestępcy wiedzą, że wykorzystywanie cudzej tożsamości do wyłudzenia kredytu jest coraz trudniejsze. Dzieje się tak dlatego, że coraz więcej osób wie, że pierwszym krokiem po utracie dokumentów powinna być wizyta w banku i zastrzeżenie ich w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – wyjaśnia Grzegorz Kondek, koordynator społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Np. na koniec grudnia 2012 r. wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które powszechnie służą do potwierdzania tożsamości wynosiła 1 173 562 sztuk. W ub.r. odnotowano wzrost bazy o 114 325 dokumentów, to o 5% więcej niż w 2011 r. Codziennie do systemu trafia ponad 300 dokumentów.

- Skuteczność Systemu DZ jest coraz większa. Spadek liczby prób wyłudzeń i ich wartości jest znaczący. Trzeba jednak pamiętać, że liczba oszustw poza systemem bankowym jest wielokrotnie wyższa niż tych, które dotyczą samych banków. Dlatego trzeba stale rozbudowywać bazę Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i poszerzać krąg firm i instytucji z niej korzystających – przekonuje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Okazuje się, że System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do innych banków oraz do firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko.

Więcej na: www.DokumentyZastrzezone.pl
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co robić jak zgubisz dokumenty, aby uniknąć kłopotów - Nowiny

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski