Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co w polskiej kulturze w 2018 roku? Nowy film Wojciecha Smarzowskiego, powieść Marcina Wrońskiego, Natalia Korczakowska wystawi "Biesy"

Lucjan Strzyga
Największą siłę przebicia w popkulturze ma kino. Od niego więc zacznijmy zatem niniejsze proroctwa. Szczególnie, że w 2018 r. Polka ma realne szanse na globalne kinowe sukcesy. W marcu dowiemy się, kto dostanie Oscara. Sporo wskazuje na to, że jednym z nagrodzonych filmów będzie animacja „Twój Vincent” autorstwa Doroty Kobieli i Hugha Welchamana. To unikatowa opowieść o wielkim malarzu, zawarta w 56 tysiącach namalowanych ręcznie klatkach. Fabuła filmu poprowadzona została na wzór śledztwa w sprawie śmierci artysty. Film został sprzedany już do ponad 130 krajów na całym świecie. Film zobaczą widzowie m. in. we Francji, Chinach, Włoszech, Hiszpanii, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Grecji, Portugalii, Japonii, Tajlandii, Kolumbii, Indiach, Rosji czy Brazylii.Za sukcesem „Twojego Vincenta” stoi Dorota Kobiela, absolwentka ASP, która na pomysł zrobienia filmu wpadła w 2011 r. wraz z - uwaga - poetą Jackiem Denehlem, który w razie sukcesu włoży na głowę kolejny, tym razem filmowy laur. Twórców zainspirowała korespondencja artysty (prawie 800 listów adresowanych do rodziny i przyjaciół), a zwłaszcza zdanie, które van Gogh napisał do brata wkrótce przed śmiercią: „Więc tak naprawdę mogą mówić za nas tylko nasze obrazy”. To nie jej pierwszy film Kobieli. Na swoim koncie ma też m. in. krótkometrażowego „Małego listonosza” o harcerzu, który nosi listy w trakcie powstania warszawskiego. „Harcerza” wyróżniono na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles.„Twój Vincent” jest już oficjalnie na liście oskarowej (a także złotoglobowej), ale w styczniu dowiemy się, czy w szrankach walki o statuetkę Akademii nie stanie inna polska animacja - „Magiczna zima Muminków” Iry Carpelan i Jakuba Wrońskiego, baśń o Muminku, który pewnej zimy postanawia nie zapadać w sen. Wrońskiego znamy z filmu dyplomowego „Tajemnica Góry Malakka”, licznych nagród na prestiżowych festiwalach filmowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. W swoim dorobku posiada animowane spoty reklamowe, wizualizacji do muzyki oraz teledyski. Współpracował przy postprodukcji nagrodzonego Oscarem filmu animowanego „Piotruś i Wilk”.
Największą siłę przebicia w popkulturze ma kino. Od niego więc zacznijmy zatem niniejsze proroctwa. Szczególnie, że w 2018 r. Polka ma realne szanse na globalne kinowe sukcesy. W marcu dowiemy się, kto dostanie Oscara. Sporo wskazuje na to, że jednym z nagrodzonych filmów będzie animacja „Twój Vincent” autorstwa Doroty Kobieli i Hugha Welchamana. To unikatowa opowieść o wielkim malarzu, zawarta w 56 tysiącach namalowanych ręcznie klatkach. Fabuła filmu poprowadzona została na wzór śledztwa w sprawie śmierci artysty. Film został sprzedany już do ponad 130 krajów na całym świecie. Film zobaczą widzowie m. in. we Francji, Chinach, Włoszech, Hiszpanii, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Grecji, Portugalii, Japonii, Tajlandii, Kolumbii, Indiach, Rosji czy Brazylii.Za sukcesem „Twojego Vincenta” stoi Dorota Kobiela, absolwentka ASP, która na pomysł zrobienia filmu wpadła w 2011 r. wraz z - uwaga - poetą Jackiem Denehlem, który w razie sukcesu włoży na głowę kolejny, tym razem filmowy laur. Twórców zainspirowała korespondencja artysty (prawie 800 listów adresowanych do rodziny i przyjaciół), a zwłaszcza zdanie, które van Gogh napisał do brata wkrótce przed śmiercią: „Więc tak naprawdę mogą mówić za nas tylko nasze obrazy”. To nie jej pierwszy film Kobieli. Na swoim koncie ma też m. in. krótkometrażowego „Małego listonosza” o harcerzu, który nosi listy w trakcie powstania warszawskiego. „Harcerza” wyróżniono na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles.„Twój Vincent” jest już oficjalnie na liście oskarowej (a także złotoglobowej), ale w styczniu dowiemy się, czy w szrankach walki o statuetkę Akademii nie stanie inna polska animacja - „Magiczna zima Muminków” Iry Carpelan i Jakuba Wrońskiego, baśń o Muminku, który pewnej zimy postanawia nie zapadać w sen. Wrońskiego znamy z filmu dyplomowego „Tajemnica Góry Malakka”, licznych nagród na prestiżowych festiwalach filmowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. W swoim dorobku posiada animowane spoty reklamowe, wizualizacji do muzyki oraz teledyski. Współpracował przy postprodukcji nagrodzonego Oscarem filmu animowanego „Piotruś i Wilk”. Piotr Hukało
Reżyserzy Dorota Kobiela i Wojciech Smarzowski, pianista Leszek Możdżer, a może poeta Marcin Świetlicki? Kto będzie brylował w polskiej kulturze w najbliższym roku? Pozwólmy sobie na luksus spekulacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co w polskiej kulturze w 2018 roku? Nowy film Wojciecha Smarzowskiego, powieść Marcina Wrońskiego, Natalia Korczakowska wystawi "Biesy" - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski