MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co wiesz o raku piersi? Weź udział w quizie Fundacji MOŻESZ

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Przedstawiciele Fundacji MOŻESZ podkreślają, że regularne badania profilaktyczne, jak samobadanie, mammografia czy USG piersi, są kluczowymi elementami pozwalającymi na wczesne wykrycie zmian nowotworowych
Przedstawiciele Fundacji MOŻESZ podkreślają, że regularne badania profilaktyczne, jak samobadanie, mammografia czy USG piersi, są kluczowymi elementami pozwalającymi na wczesne wykrycie zmian nowotworowych archiwum
Szczecińska Fundacja MOŻESZ rozpoczyna kampanię walki z rakiem piersi pt.: "W Szczecinie niech rak zginie!". Między innymi przygotowała dla mieszkanek naszego miasta quiz wiedzy o nowotworach.

Na facebookowej stronie "Marszu Różowej Wstążki" Fundacja MOŻESZ zamieszcza posty edukacyjne - w ramach kampanii społecznej: "Obserwuj się!". Między innymi produkowane są filmy na platformę TikTok, gdzie młodsza widownia będzie miała możliwość uczyć się profilaktyki raka piersi. Posty będą się ukazywać do końca lipca.

- A 16 lipca odbędzie się telefoniczny quiz z wiedzy o raku - mówi Anna Sznigir z Fundacji MOŻESZ. - Dwie pierwsze osoby, które prawidłowo odpowiedzą na pytania, otrzymają od nas nagrodę: voucher na godzinny masaż lub godzinną rehabilitację.

Jak podkreśla Anna Sznigir, wiedza jest podstawą profilaktyki raka piersi. W Polsce wczesna wykrywalność tego nowotworu jest znacznie mniejsza niż w innych krajach Unii Europejskiej. Wciąż zbyt mała liczba kobiet regularnie wykonuje badania profilaktyczne, m.in. USG piersi i mammografię. Badania wykazują, że wiele pań przyznaje się, że nie wykonuje regularnie samobadania piersi.

- Tymczasem, jest to ważny element profilaktyki przeciwnowotworowej - twierdzi Anna Sznigir. - Regularne samobadanie piersi to podstawa. Zwiększa szansę na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium. Palce mogą wyczuć już niewielkie zmiany w piersiach. Dzięki temu, diagnoza może zostać postawiona odpowiednio wcześnie, co znacząco zwiększa szanse nie tylko na przeżycie, ale też całkowite wyleczenie.

W samobadaniu ważne jest nie tylko dokładne badanie palcami ręki, ale również obserwacja wyglądu piersi. Nagłe powiększenie jednej z piersi, zaczerwienienia, obrzęki czy zmiany w strukturze skóry, to też sygnał ostrzegawczy. Podczas każdego samobadania należy też nacisnąć na brodawki. Jednym z objawów jest nietypowa wydzielina z sutków. Takie nieprawidłowości mogą świadczyć o zmianach rakowych w obrębie piersi.

- Warto więc to sprawdzić - zapewnia nasza rozmówczyni.

Rak to forma nowotworu złośliwego czyli niekontrolowany podział i wzrost komórek, mogących niszczyć otaczające je części ciała. Istnieją też nowotwory łagodne czyli takie, które nie niszczą otaczających je tkanek. Nie stanowią one zagrożenia dla życie i zdrowia, jednak (w zależności od umiejscowienia), mogą dawać objawy niepożądane. Mogą też z czasem się uzłośliwić, dlatego każda taka zmiana powinna być monitorowana przez lekarza. Oprócz tego występują nowotwory tkanki tłuszczowej, mogą pojawić się torbiele oraz widoczne tylko podczas mammografii lub USG guzy w przewodach mlekowych.  

Przedstawiciele Fundacji MOŻESZ podkreślają, że regularne badania profilaktyczne, jak samobadanie, mammografia czy USG piersi, są kluczowymi elementami pozwalającymi na wczesne wykrycie zmian nowotworowych. To jedyny sposób, aby zmniejszyć śmiertelność tego kobiecego nowotworu. Wbrew panującym stereotypom, również młode kobiety mogą zachorować na nowotwór piersi.

- Zapraszamy do śledzenia naszych postów edukacyjnych i do wzięcia udziału w telefonicznym quizie.

Kampania finansowana jest przez Miasto Szczecin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński