Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z biletami miesięcznymi w czasie epidemii koronawirusa? ZTM Lublin wprowadza możliwość „zawieszenia" biletu

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Strefa wydzielona w autobusie w Lublinie
Strefa wydzielona w autobusie w Lublinie Łukasz Kaczanowski
Posiadacze biletów okresowych 30, 90 i 150-dniowych mogą zawiesić ich ważność. Przy czym nie może to być dłużej niż do 10 kwietnia. „Uśpienie” biletu nastąpi w momencie złożenia wniosku do ZTM. Przejazdówkę będzie można zawiesić tylko raz.

- ZTM wprowadza w trybie wyjątkowym możliwość zawieszenia, z przesunięciem terminu ważności, zakupionego biletu okresowego. To rozwiązanie dla pasażerów, którzy z uwagi na epidemię koronawirusa, nie korzystają z komunikacji miejskiej, a posiadają ważne bilety okresowe – informuje Justyna Góźdź, rzeczniczka ZTM Lublin.

Szczegóły? Bilety będzie można zawiesić i odwiesić tylko raz. Dotyczy to przejazdówek imiennych 30-, 90- i 150-dniowych, ważnych w dowolnej strefie biletowej.

- Pasażer nie otrzyma zwrotu pieniędzy, będzie mógł natomiast wykorzystać zawieszony okres biletu w innym terminie, ponownie go odwieszając do końca 2020 r. – mówi Góźdź.

Bilet okresowy zawieszony może być do końca jego ważności, przy czym nie dłużej niż do dnia 10 kwietnia. - ZTM nie wyklucza wydłużenia terminu zawieszenia biletu okresowego. Decyzje będą podejmowane na bieżąco adekwatnie do postanowień, jakie będą zapadać na szczeblu władz centralnych – zastrzega Góźdź.

Jak zawiesić bilet?

Aby to zrobić trzeba wypełnić wniosek onlinie, który jest dostępny na stronie ztm.lublin.eu. - W formularzu wniosku, poza danymi osobowymi, należy podać numer karty oraz wskazać termin, od kiedy i do kiedy chce się zawiesić bilet, a także złożyć oświadczenie, że zawieszany bilet okresowy nie będzie wykorzystywany we wskazanym terminie – precyzuje Góźdź.

Bilet można będzie zawiesić od daty złożenia wniosku (nie wcześniej). Nie dotyczy to jednak studentów oraz uczniów. W ich przypadku data zostanie „z automatu” wskazana na 12 marca, kiedy zwieszono zajęcia w szkołach i uczelniach.

- Po ustaniu zagrożenia epidemicznego i przywróceniu standardowej bezpośredniej obsługi klientów w punktach organizatora komunikacji, pasażerowie będą mogli, w dowolnie wybranym przez siebie terminie (do końca 2020 r.) zgłosić się do ZTM w celu przedłużenia ważności biletu (o zawieszony okres). Nie trzeba zgłaszać się niezwłocznie po podjęciu decyzji o powrocie do korzystania z komunikacji miejskiej, można tego dokonać w terminie późniejszym – mówi Góźdź.

Wnioski pasażerów już wcześniej złożone mailem do ZTM są ważne. – Nie ma potrzeby ponownego składania wniosków w tym zakresie. ZTM zastrzega sobie jedynie możliwość kontaktu w celu doprecyzowania czy uzupełnienia złożonego wcześniej wniosku – dodaje Góźdź.

Z danych ZTM wynika, że z przejazdówek korzysta ok. 45 tys. osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski