Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z mieszkańcami gminy Jastków, których przychodnia została zamknięta?

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
– Mieszkańcy podlubelskiej gminy zostali bez opieki medycznej – skarży się Czytelniczka z gminy Jastków. Powód? Dotychczasowej przychodni wygasła umowa z NFZ-etem. Nowa ma działać od początku czerwca.

– Kiedy byłam w przychodni w piątek 6 maja, nikt mi nie powiedział, że to ostatni dzień funkcjonowania ośrodka. Wręcz przeciwnie: przyszłam po receptę dla mamy na stale przyjmowany lek i pani w rejestracji powiedziała, że zaprasza po odbiór w poniedziałek po południu. Wtedy przychodnia już była zamknięta – mówi jedna z mieszkanek Jastkowa.

Sprawa dotyczy przychodni Nordmedic w Panieńszczyźnie w gminie Jastków. Czytelniczka, która poinformowała „Kurier” o problemie, sama zapisana jest do placówki w Lublinie, ale zarówno jej mama, jak i dzieci byli pacjentami poprzedniej. Wpływała na to przede wszystkim bliska odległość i łatwy dostęp do ośrodka.

– Przychodnia NORDMEDIC S.C. posiadała cztery umowy  z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ na świadczenia: lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ; pielęgniarki szkolnej; transportu sanitarnego w POZ i szczepienia przeciwko SARS-CoV-2, które z dniem 6 maja br. wygasły – tłumaczy Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ. Jak dodaje, wiadomość o tym została przekazana władzom gminy oraz pacjentom. – O tym fakcie poinformowaliśmy Wójta Gminy Jastków, prosząc o informowanie pacjentów o zakończeniu umów z NORDMEDIC S.C., i pacjentów zadeklarowanych do NORDMEDIC S.C. za pośrednictwem strony internetowej naszego oddziału w komunikacie, w którym wskazaliśmy, że powinni zmienić lekarza POZ wraz z wykazem adresów i telefonów do podmiotów w sąsiadujących miejscowościach, do których mogą złożyć deklaracje wyboru, z informacją jak mają to zrobić – przypomina Bartoszek.

Umowy z NFZ-etem nie były jedynymi, które wygasły z poprzednią firmą prowadzącą przychodnię dla mieszkańców gminy Jastków.

– Wygasła umowa między przychodnią a gminą, ogłoszony został przetarg i wyłoniony wykonawca. To konsorcjum firm Medicus z Rzeszowa i Osasuna z Poznania. Podmiot, który wygrał przetarg, może starać się o kontrakt z NFZ-etem dopiero kiedy otrzyma umowę z gminą, a musi jeszcze zapisać pacjentów. To kwestia kilkunastu dni. Myślę, że od 1 czerwca mieszkańcy będą mogli przychodzić do przychodni pod starym adresem – informuje Teresa Kot, wójtka gminy.

W czasie zmian przy Szkolnej 1 w Panieńszczyźnie mieszkańcy mogą korzystać z opieki medycznej w kilku okolicznych przychodni, m.in. Tomaszowicach, Dąbrowicy i Garbowie.

Choć podmiot odpowiedzialny za prowadzenie ośrodka w Panieńszczyźnie się zmienia, pacjentami mają zajmować się ci sami lekarze. Jak zapewnia wójtka, konsorcjum zatrudni w przychodni dotychczasowych pracowników, jeśli wyrażą taką chęć.

– Jest kilka dni zamieszania, mieszkam tu i widzę zaniepokojenie, ale musimy przestrzegać procedur i nie było innego wyjścia. To nie jest tak, że zostawiliśmy mieszkańców na lodzie – dodaje wójtka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski