Rewitalizacja Zalewu Zemborzyckiego to ogromna inwestycja, która ma pochłonąć co najmniej 500 mln zł.
- Określenie dokładnej kwoty, która zostanie przeznaczona w najbliższych latach na rewitalizację i odbudowę zbiornika, będzie możliwe po uzyskaniu końcowych przedmiarów i kosztorysów robót – mówi Jarosław Kowalczyk, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Inwestycja budzi wrażenie sumą, ale też zakresem prac, które mają objąć aż sześć obiektów: przebudowę zapory czołowej, budowę centrum edukacyjno-operacyjnego, budowę zbiornika wstępnego, odbudowę przepompowni oraz ograblowania wstecznego lewego, a także pogłębienie czaszy zbiornika głównego zalewu.
Kluczowe znaczenie ma tu pogłębienie czaszy zalewu, czyli oczyszczenie jego dna. Można to zrobić dwoma sposobami: spuszczając wodę i osuszając zbiornik lub bez osuszania, z wykorzystaniem pogłębiarek ssących (refulerów) i pompy zatapialnej. Wody Polskie skłaniają się ku drugiej metodzie.
- Prace odmuleniowe nie wymagają spuszczania wody ze zbiornika oraz obniżania poziomu wody ze względu na przyjętą technologię pobory osadów na zasadzie refulacji przez pogłębiarki ssące – wyjaśnia Jarosław Kowalczyk.
Krokiem milowym dla rozpoczęcia prac są decyzje Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji. Wody Polskie zwróciły się do RDOŚ o wydanie takich decyzji jeszcze w 2020 r.
Z kolei RDOŚ wezwał Wody Polskie do przeprowadzenia raportów oddziaływania na środowisko. Raporty takie zostały stworzone i na chwilę obecną to one wstrzymują kolejne kroki.
- W prowadzonym postępowaniu RDOŚ ponownie wezwał inwestora (Wody Polskie – red.) do przedłożenia wyjaśnień oraz uzupełnienia informacji zawartych w raportach o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia. - mówi Aleksandra Woźniak-Figurska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
O jakie wyjaśnienia chodzi?
- Dotyczą one m. in. ujednolicenia i uszczegółowienia danych już przesłanych, zawartych w raportach, np. wpływu planowanego przedsięwzięcia na warunki bytowania ichtiofauny na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia, informacji dotyczących oceny wpływu projektowanego zbiornika wstępnego na ograniczenie związków fosforu i azotu w zalewie, czy też określenie ryzyka wypłukiwania osadów ze zbiornika wstępnego do zalewu przy większych wezbraniach wód – wyjaśnia Jarosław Kowalczyk.
Rewitalizacja Zalewu Zemborzyckiego wzbudziła zainteresowanie posła KO Michała Krawczyka, kilka tygodni temu spotkał się w tej sprawie z Agnieszką Szymulą, dyr. Wód Polskich w Lublinie. Poseł pytał o harmonogram prac oraz koszty i zapowiedział, że zwróci się o dokładny montaż finansowy. - Mam wielkie obawy, że Wody Polskie będą odkładać tę inwestycję zasłaniając się brakiem funduszy – zakomunikował Krawczyk w mediach społecznościowych.
- Inwestycja prowadzona jest zgodnie z przyjętym harmonogramem – wskazuje Jarosław Kowalczyk i przypomina, że jest ona uzależniona jest od decyzji zewnętrznych podmiotów przy tego typu pracach, m. in. od decyzji środowiskowej i opinii w tej kwestii ministerstwa infrastruktury oraz uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę. - Dopiero wtedy będzie możliwość wnioskowania i zabezpieczania środków na prace budowlane, które będą rozłożone w czasie, przynajmniej na okres kilku lat. Wcześniej nie ma możliwości wnioskowania o środki ze względu na obowiązującą nas, jako przedsiębiorstwo zarządzającą majątkiem Skarbu Państwa, dyscyplinę finansów publicznych, których naruszenie może spowodować pociągnięcie do odpowiedzialności – zaznacza Kowalczyk odpowiadając tym samym na podejrzenie posła Krawczyka.
Przy założeniu, że wszystko będzie realizowane zgodnie z harmonogramem, to przewidywany termin zakończenia inwestycji to rok 2029.
- Najważniejsze dla mieszkańców, rozpoczęcie odmulania zbiornika to połowa 2024 roku, a zakończenie prac przewidziane jest w pierwszym kwartale 2028 roku – dodaje Jarosław Kowalczyk.
Co ważne, rewitalizacja akwenu nie będzie oznaczała jego zamknięcia.
- Prace będą przeprowadzane etapami, więc wyłączenie zalewu z użytkowania nie jest konieczne. Będziemy się starać by prace nie były uciążliwe zarówno dla tych co z zalewu korzystają w celach rekreacyjnych, jak i dla mieszkańców Zemborzyc - stwierdza Kowalczyk.
- Dęblin w latach 1983-1984. Zobacz miasto na archiwalnych zdjęciach
- Najpiękniejsze kościoły woj. lubelskiego. Sprawdź naszą galerię [CZĘŚĆ II] [ZDJĘCIA]
- Wielkanocny przejazd orszaku konnego oraz poświęcenia pokarmów w Motyczu [ZDJĘCIA]
- Wielki Czwartek: Msza Krzyżma w Archikatedrze Lubelskiej [ZDJĘCIA]
- Lublin pożegnał swojego artystę - aktora Teatru Osterwy, Piotra Wysockiego [ZDJĘCIA]
- Jeden gol przesądził o losie Górnika. W finale zagra Raków (ZDJĘCIA)
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?