MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić jesienią, by wiosną nie powitały nas chwasty? Polecamy ściółkowanie ziemi i inne metody na chwasty w ogrodzie

Katarzyna Józefowicz
Już jesienią warto zadbać o to, by wiosną chwasty nie zarastały naszych rabat.
Już jesienią warto zadbać o to, by wiosną chwasty nie zarastały naszych rabat. Couleur/pixabay.com
Chwasty to prawdziwa zmora każdego ogrodnika. Nie tylko konkurują z roślinami uprawnymi o pokarm i wodę, ale także stanowią miejsce rozwoju rozmaitych szkodników i patogenów. Sprawiają też, że ogród traci na urodzie, dlatego nieustannie musimy podejmować z nimi walkę. Nie możemy jednak poprzestać jedynie na okresie wegetacyjnym, bo jeśli jesienią zaniedbamy odchwaszczanie rabat, wiosną chwasty uderzą w nasz ogród ze zdwojoną siłą. Co więc zrobić, aby wiosna nie przywitała nas chwastami? Jest na to kilka sposobów.

Spis treści

W przeciwieństwie do roślin ozdobnych i użytkowych, chwasty wykazują się niebywałą skutecznością rozmnażania i posiadają dużą siłę przetrwania, dlatego nie tylko wiosną i latem, ale też jesienią nieustannie prowadzą wegetację, kwitną, tworzą i rozsiewają nasiona (często do późnej jesieni jak np. gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, rumian polny, rdest ptasi), a także rozwijają rozłogi (m.in. skrzyp polny, perz, pokrzywa zwyczajna), dzięki temu wiosną mogą rozpocząć wegetację wcześniej od innych roślin, szybko rozprzestrzeniając się po ogrodzie.
Warto pamiętać, że wśród chwastów są także pożyteczne rośliny jadalne, miododajne, a także zioła, jednak ich obecność w ogrodzie należy kontrolować.

Pielenie to podstawa. Jak sobie to ułatwić?

Aby zapobiec rozwojowi chwastów, jesienią powinniśmy usuwać je z rabat, nie dopuszczając do zawiązania i rozsiania przez nie nasion lub rozwoju rozłogów. Pielenie najlepiej przeprowadzić, gdy chwasty są małe, gdyż wtedy wystarczy podważyć je graczką i usunąć ręcznie lub pozostawić na powierzchni gleby do wyschnięcia. Sprawę możemy sobie ułatwić, wykorzystując do pielenia małą, eklektyczną lub akumulatorową glebogryzarkę ogrodową.
Większe chwasty i rośliny z długim systemem korzeniowych (np. skrzyp, mniszek), trzeba jednak wydobyć z ziemi z jak największą częścią korzenia, dlatego do ich usuwania warto użyć specjalnych szpikulców do chwastów lub wideł amerykańskich. Na trawniku chwasty możemy też zniszczyć jednym z herbicydów polecanych do zwalczania chwastów dwuliściennych w trawnikach. Na rabatach ozdobnych ich stosowanie musi być jednak bardzo ostrożne, gdyż preparat może uszkodzić nie tylko chwasty, ale też rośliny uprawne. Chemiczne zwalczanie chwastów nie jest obojętne dla naszego ogrodu.

Ściółkowanie jako sposób na chwasty

Kolejny sposób na jesienną walkę z chwastami to ściółkowanie rabat. Gruba warstwa ściółki (ok. 10 cm) nie będzie dopuszczać do podłoża światła, co sprawi, że chwasty nie będą mogły się rozwijać i obumrą. Rabaty można ściółkować korą lub zrębkami (materiały ściółkujące powinny pochodzić z pewnego źródła i być wolne od nasion chwastów ani form przetrwalnikowych patogenów), ale można też spróbować innych metod.

Ściółkowanie folią zniszczy chwasty

Na pustych, zachwaszczonych grządkach można rozłożyć czarną, grubą folię budowlaną, która skutecznie zniszczy wszelkie chwasty (nie będą miały dostępu ani do światła, ani do wody, ani do powietrza). Folię pozostawia się na glebie na kilka tygodni, ale można też zostawiać ją aż do wiosny.

Ściółkowanie kartonami zwalczy chwasty i użyźni ziemię

Na rabatach z roślinami uprawnymi, wokół krzewów owocowych lub w warzywniku, glebę można też wyściółkować kartonami, które należy przykryć warstwą kory, zrębków lub kompostu. Takie rozwiązanie będzie miało dodatkową zaletę, gdyż nie tylko uwolni glebę od chwastów, ale też zwabi pożyteczne dżdżownice, które wzbogacą ziemię w cenną próchnicę.

Ściółkowanie agrowłókniną. Zalety i wady

Inną możliwością jest wyłożenie rabat agrowłókniną, którą należy dodatkowo pokryć ściółką (np. korą, żwirkiem). Agrowłóknina z pewnością uwolni ogród od chwastów, ale ma też swoje wady. Zwykle po rozłożeniu pozostawia się ja na rabatach przez długie lata, a wtedy trudniej jest dostarczać roślinom składniki odżywcze w postaci kompostu lub nawozów, co także należy wciąć pod uwagę.

Ocet do zwalczania chwastów

Na ścieżkach, tarasach i chodnikach do odchwaszczania można też wykorzystać rozcieńczony ocet, którym spryskujemy chwasty. Trzeba jednak wcześniej przeprowadzić próbę na kawałku utwardzonej nawierzchni (np. kostce brukowej), czy ocet nie zmieni jej koloru. Przy oprysku należy też uważać, aby ciecz nie dostała się na rośliny uprawne.

Opalarka do chwastów

Chwasty w takich miejscach możemy też usuwać specjalną opalarką do chwastów, jest to jednak najmniej skuteczny i dość ryzykowny sposób. Po wypaleniu chwasty dość szybko odrastają, gdyż gorąco zwykle nie niszczy ich korzeni, a sama opalarka rozgrzewa się do wysokich temperatur, co może być niebezpieczne i może uszkodzić pokrywającą taras lub ścieżkę kostkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co zrobić jesienią, by wiosną nie powitały nas chwasty? Polecamy ściółkowanie ziemi i inne metody na chwasty w ogrodzie - RegioDom.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski