MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej Park and Ride w Lublinie

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Tylko jedna firma chce zaprojektować siedem parkingów na obrzeżach Lublina. To tam kierowcy mają zostawiać swoje auta i przesiadać się do komunikacji miejskiej.

Idea jest prosta. Miasto wybuduje siedem parkingów na wjazdach do Lublina i dzięki temu osoby mieszkające poza miastem, a np. pracujące w Lublinie nie będą wjeżdżali do miasta.

Po prostu kierowcy zostawią auta na parkingach i przesiądą się do komunikacji miejskiej, lub skorzystają z miejskiego roweru.

Takie parkingi Park and Ride zaplanowano przy ul. Żeglarskiej, Drodze Męczenników Majdanka, Józefa Franczaka, al. Kraśnickiej, ul. Granitowej, Zbożowej i Osmolickiej.

Całe przedsięwzięcie nazwane „Budową, modernizacją przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego” - to koszt 49,6 mln zł z czego z UE ma pochodzić 35 mln zł.

- Ponadto, w ramach innych działań inwestycyjnych węzły powstaną także przy ul. Choiny, na granicy miasta, przy ul. Abramowickiej, przy granicy miasta - dodaje Karol Kieliszek, z biura prasowego ratusza.

Zanim jednak rozpocznie się budowa, parkingi trzeba zaprojektować.

- Projektant ma przewidzieć zlokalizowanie P+R przy: węźle Żeglarska - o pojemności 30 do 50 pojazdów - ul. Droga Męczenników Majdanka/Grenadierów - przebudowa istniejącej pętli, 25 do 50 pojazdów - al. Kraśnickiej - 30 do 50 pojazdów - i ul. Osmolickiej gdzie będzie miejsce dla 5 -10 pojazdów - wyjaśnia Kieliszek i dodaje, że trzeba też zaplanować mniejsze parkingi typu Kiss and Ride (buziak i odjazd) przy węźle Osmolicka, gdzie zatoka ma pomieścić od 3 do 5 pojazdów.

Dodatkowo trzeba przewidzieć parkingi rowerowe (w tym zadaszone), które powstaną przy każdym węźle oraz punkty ładowania autobusów elektrycznych przy Żeglarskiej, Lalka, Kraśnickiej, Granitowej i Zbożowej.

Miasto właśnie poznało oferty złożone w przetargu na zaprojektowanie parkingów. Zgłosiła się tylko jedna firma. To Mosty Katowice, które ze swoje usługi chcą 2,4 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski