Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej wycinki baobabu z pl. Litewskiego. Teraz wypowie się RDOŚ

Małgorzata Szlachetka
UM Lublin/archiwum
Urząd Miasta Lublin w piątek wysłał do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie projekt uchwały w sprawie zdjęcia baobabu z listy pomników przyrody. To pierwszy krok do wycięcia ponad stuletniej topoli czarnej. Możliwe, że radni miejscy zajmą się tym tematem już w czasie marcowej sesji.

- Urząd Miasta wnioskuje o zniesienie statusu pomnika przyrody z topoli czarnej rosnącej na placu Litewskim. Ze względu na zły stan zdrowotny drzewa, utratę wartości przyrodniczych i zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców - tłumaczy Olga Mazurek-Podleśna z zespołu prasowego ratusza. - Do projektu uchwały załączone zostały wszystkie cztery ekspertyzy dendrologicznie, w tym także badanie tomograficzne, przedstawiające szczegółową analizę stanu drzewa - dodaje Mazurek-Podleśna.

Przypomnijmy, że o nie najlepszym stanie tego pomnika przyrody nazywanego przez lublinian baobabem mówiło się od dawna, ale drzewo było stale pielęgnowane m.in. podlewane. Regularnie też prowadzone były akcje usuwania posuszu. Wydawało się, że uda się przedłużyć żywot ponad stuletniego pomnika przyrody i częściowo naprawić błędy z przeszłości, jakimi było np. zniszczenie części korzeni baobabu w czasie remontów ulicy, czy obłożenie jego pnia kostką układaną na betonowym podłożu.

Sytuacja pogorszyła się pod koniec ubiegłego roku, kiedy z drzewa odłamał się jeden z konarów. To zdarzenie stało się dla urzędników impulsem do zlecenia szczegółowych badań słynnej topoli czarnej. Dendrolodzy stwierdzili, że baobab został zaatakowany przez grzyba, a statyka drzewa jest zachwiana.

Teraz w sprawie najbardziej znanego pomnika przyrody z Lublinie wypowie się RDOŚ.

- Jeśli stwierdzimy, że na podstawie dokumentów, które dostaniemy z Urzędu Miasta Lublin, mamy dość informacji o tym, że drzewo obumarło, nie będziemy przeprowadzać własnej wizji lokalnej - poinformował w piątek Paweł Duklewski, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

RDOŚ ma formalnie 30 dnia na wydanie swojej decyzji. - W przypadku, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo, takie sprawy załatwiamy szybciej - dodał Paweł Duklewski.

- Zaopiniowany przez RDOŚ projekt trafi na sesję rady miasta. Ze względu na określony prawnie termin miesiąca na wydanie takiej opinii, nastąpi to prawdopodobnie na marcowej sesja Rady Miasta Lublin - poinformowała w piątek Olga Mazurek-Podleśna z zespołu prasowego ratusza.

Na wycinkę musi się też zgodzić wojewódzki konserwator zabytków.

Baobab to dla lublinian drzewo-symbol. Miejsce spotkań kolejnych pokoleń i świadek historii miasta. Akcję zbierania historii z bababem w tle kilka lat temu zrobił Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN. Obecnie na wspomnienia i zdjęcia mieszkańców czeka lubelski ratusz. Można je wysyłać na adres: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski