Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej studentów w woj. lubelskim

Ewa Pajuro
Archiwum
Boom edukacyjny w woj. lubelskim definitywnie się kończy. Rodzimych studentów ubywa, więc uczelnie swoją ofertą kuszą cudzoziemców.

- W kończącym się roku akademickim liczba studentów w całym województwie zmalała o 5 tysięcy - mówił w czasie wtorkowej konferencji prasowej Andrzej Matacz, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie.

W 18 szkołach wyższych kształciło się 94,7 tys. osób. Rok wcześniej było ich 99,6 tys. Eksperci tłumaczą tą sytuację przede wszystkim niżem demograficznym.

Liderem pod względem rozdanych indeksów jest niezmiennie UMCS. To właśnie tam w mijającym roku akademickim uczyło się ponad 26 proc. wszystkich lubelskim żaków. Nie zmienia to, faktu, że uczelnia w porównaniu z wcześniejszym rokiem akademickim straciła 1,7 tys. studentów. Receptą na niż ma być m.in. umiędzynarodowienie uniwersytetu. - Z naszą ofertą wychodzimy przede wszystkim na Wschód. Chcemy skorzystać z tego, że np. dla mieszkańców Ukrainy studia w Lublinie są tańsze niż na rodzimych uczelniach - tłumaczy Aneta Śliwińska z biura prasowego UMCS. Uczelnia inwestuje też w infrastrukturę, pracuje nad nową stroną internetową i lepszą ofertą edukacyjną.

Z kolei Katolicki Uniwersytet Lubelski, drugi pod względem liczby studentów (16,6 proc.), stawia na kierunki bardziej "techniczne". Chodzi m.in. o biotechnologię czy gospodarkę przestrzenną. KUL ma też nowe propozycje dla humanistów. W tym roku otwiera m.in. edytorstwo i sinologię. W mijającym roku akademicki na uczelni studiowało 15,7 tys. osób. Rok wcześniej 16,6 tys. Uniwersytet miał 253 zagranicznych studentów, co daje mu czwarte miejsce wśród lubelskich szkół wyższych.

Lepszym wynikiem mogą się pochwalić: Uniwersytet Medyczny (977), UMCS (270) oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymonowica w Zamościu (255).
Zagraniczni studenci przyjeżdżali do nas głównie z: Ukrainy (blisko 44 proc. ), Białorusi (ponad 9 proc.) i USA (8,5 proc.). Największym zainteresowaniem cudzoziemców cieszyły się kierunki medyczne, społeczne i humanistyczne. Inaczej sytuacja wygląda wśród rodzimych żaków, którzy najchętniej wybierali kierunki ekonomiczne i administracyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski