Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej zagranicznich studentów uczy się na lubelskich uczelniach

IL
Karolina Ignatowicz  przyjechała do Lublina z Grodna na  Białorusi. Miasto znała do tej pory jedynie z opowieści
Karolina Ignatowicz przyjechała do Lublina z Grodna na Białorusi. Miasto znała do tej pory jedynie z opowieści Anna Kurkiewicz
Lublin staje się magnesem na żaków z zagranicy. Na niektórych kierunkach studiów znajdziemy więcej obcokrajowców niż Polaków.

- To cudowne miasto. Pierwszy raz odwiedziłam je, gdy składałam dokumenty na studia - relacjonuje Karolina Ignatowicz z Grodna na Białorusi. Dziewczyna rozpoczęła w tym roku studia z psychologii na UMCS. - Znajomi zachwalali Lublin i zapewniali, że panuje tutaj świetna atmosfera. Chciałam w nim zamieszkać i było to jedyne miasto w Polsce, które brałam pod uwagę - dodaje Karolina.

Coraz więcej żaków z zagranicy wybiera uczelnie w Lublinie. Na pierwszy rok studiów na UMCS dostało się 650 obcokrajowców, głównie z Ukrainy, Białorusi i Rosji. To dwa razy więcej niż przed rokiem.

Arabia Saudyjska, Kuwejt, Irak i Zjednoczone Emiraty Arabskie. To tam już od wielu lat przyszłych studentów łowi Uniwersytet Medyczny. - Na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym studiuje dziś 1155 osób pochodzących z 58 krajów świata. Do chwili obecnej uczelnia wypromowała 621 lekarzy, absolwentów Oddziału Anglojęzycznego - wylicza Włodzimierz Matysiak, rzecznik UM. W ub. tygodniu w murach tego uniwersytetu tytuł doktora honoris causa odebrał Mahendra Patel z Hope Medical Institute w USA, który przyczynił się do rozwoju studiów anglojęzycznych na UM.

Słowacy i Czesi upodobali sobie natomiast KUL. A konkretnie prawo kanoniczne, które cieszy się u nich największym zainteresowaniem. To także kierunek najchętniej wybierany przez obcokrajowców w ogóle. Tuż za nim uplasowały się: stosunki międzynarodowe, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz psychologia.

Mniej niż 10 Polaków znajdziemy na turystyce i rekreacji w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej. W gronie ponad 100 żaków tego kierunku, większość to obywatele Ukrainy.

Mieszkańcy tego kraju tłumnie ściągają też na Politechnikę Lubelską. Jest ich aż 300 na 320 obcokrajowców uczących się w tym roku na PL.

- Ich największym zainteresowaniem cieszą się wydziały: Elektrotechniki i Informatyki, Budownictwa i Architektury oraz Zarządzania - podaje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL. Dodatkowo na semestr lub dwa na politechnikę przyjeżdżają studenci w ramach programu Erasmus plus. Na bieżący rok przyjazd potwierdziło blisko 300 studentów, głównie z Portugalii, Włoch, Hiszpanii, Słowenii, Chorwacji i Turcji.

Mniejszym niż inne uczelnie zainteresowaniem obcokrajowców cieszy się Uniwersytet Przyrodniczy, który przyjął w tym roku na studia 55 studentów z zagranicy. W ub.r. było ich 35.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski