reklama

Córka żołnierzy wyklętych otrzyma milion złotych zadośćuczynienia za dzieciństwo w więzieniu. Jest wyrok w precedensowym procesie

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Zaktualizowano 
- Nie o kwotę chodzi. Walczyłam o to dla dzieci żołnierzy wyklętych - powiedziała Magdalena Zarzycka – Redwan po ogłoszeniu wyroku
- Nie o kwotę chodzi. Walczyłam o to dla dzieci żołnierzy wyklętych - powiedziała Magdalena Zarzycka – Redwan po ogłoszeniu wyroku PN
Walczyła o 15 milionów złotych, wywalczyła milion. Zakończył się proces Magdaleny Zarzyckiej-Redwan, córki członków podziemia niepodległościowego. Kobieta przyszła na świat w więzieniu na Zamku w Lublinie. - To wyrok precedensowy – przyznała prokurator.

Magdalena Zarzycka – Redwan urodziła się w więzieniu na Zamku 29 maja 1949 roku. Jeszcze przed porodem jej matka Stefania była więziona, torturowana i głodzona za sprzyjanie żołnierzom komunistycznego podziemia. Zmarła tuż po wydaniu córki na świat.

Dziewczynkę własną piersią wykarmiła jedna z osadzonych. Później musiały jej wystarczyć głodowe porcje więziennej strawy. Za „plac zabaw” służył spacerniak. Spędziła za kratami dwa lata i cztery miesiące. Później została przeniesiona do domu dziecka w Łabuniach.

Już w niepodległej Polsce Magdalena Zarzycka – Redwan postanowiła walczyć o odszkodowanie. Domagała się 15 mln zł za czas spędzony w więzieniu, domach dziecka, zniszczone dzieciństwo i szykany, którymi była poddawana z powodu antykomunistycznej postawy swoich rodziców.

WIĘCEJ: Takiej sprawy w Polsce jeszcze nie było. Dziecko żołnierzy wyklętych walczy o zadośćuczynienie

Proces przed Sądem Okręgowym w Lublinie trwał od sierpnia ubiegłego roku. W toku postępowania biegli orzekli, że doświadczenia w dzieciństwie wpłynęły negatywnie na jej osobowość. Wyrok zapadł w środę.

- Bezmiar tego cierpienia jest oczywisty. Nie budzi wątpliwości, że wnioskodawczyni doznała cierpień fizycznych i moralnych - przyznał sędzia Adam Daniel.

Za dwa lata i cztery miesiące spędzone na Zamku sędzia przyznał Magdalenie Zarzyckiej – Redwan 1 mln zł zadośćuczynienia od Skarbu Państwa.

Wyrok nie jest prawomocny.

ZOBACZ TEŻ: Uroczysty pogrzeb małżeństwa Zarzyckich, cywilnych bohaterów podziemia antykomunistycznego

Uroczysty pogrzeb małżeństwa Zarzyckich, cywilnych bohaterów...

WIĘCEJ: Magdalena Zarzycka-Redwan o trudnym dzieciństwie

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Ś
Światowit
2019-06-19T17:57:51 02:00, Tfu, na psa urok:

Oby się udławiła tymi pieniędzmi, a najlepiej oby ich nigdy na oczy nie zobaczyła, plugawy pomiot leśnych terrorystów!

2019-06-21T04:38:30 02:00, Bić..i złodziei!:

Oh, czerwona szmata się odezwała, u tatusia lub mamusi przed nazwiskiem stało UB SB i PZPR,, i może jeszcze jakieś ze zmienionym nazwiskiem, plugawy pomiot komuchow! Tfu, na psa urok!!!🤮🤮🤮

Czasami żałuję, ze nie urodziłem się w tamtych czasach bo w krwi ubeków i takiej czerwonej swołoczy kąpałbym się codziennie. Ba mógłbym się w niej nawet utopić. Mój pradziadek wysłał do piekła z dobrych kilka setek czerwonej hołoty. I tego mu naprawdę zazdroszczę.

W
Who

Powinni te pieniądze zabrać z ubeckich emerytur.

E
Emigrant

A mnie PO zmusilo do wyjazdu za granicę przez zlodziejskie kredyty we frankach powiedziano nam że frank będzie po 2 zeta i nie po drożeje okazało się że po roku cena Franka wzrosła o 300% kto mi to wynagrodzi

G
Gość
2019-06-19T17:15:17 02:00, Gość:

a moja matka za Oświęcim dostała 30 tysięcy...poyebany kraj

2019-06-19T17:17:20 02:00, Gość:

Masz w zupełności rację.

Za Oświęcim to mama miała dostać od Szwabow! Co za bzdury Pan(i) pisze!

B
Bić..i złodziei!
2019-06-19T17:57:51 02:00, Tfu, na psa urok:

Oby się udławiła tymi pieniędzmi, a najlepiej oby ich nigdy na oczy nie zobaczyła, plugawy pomiot leśnych terrorystów!

Oh, czerwona szmata się odezwała, u tatusia lub mamusi przed nazwiskiem stało UB SB i PZPR,, i może jeszcze jakieś ze zmienionym nazwiskiem, plugawy pomiot komuchow! Tfu, na psa urok!!!🤮🤮🤮

G
Gość
2019-06-20T08:42:17 02:00, pozbawiona emerytury plus:

a czy mogę wystąpić o odszkodowanie bo wychowywałam dzieci i pracowałam i teraz nie należy mi się emerytura plus pomimo, że moje dzieci chodziły z kluczem na szyi, moim dzieciom nikt nie podawał obiadków po przyjściu ze szkoły gdzie przez to chodziły głodne itp.

Pani to ta co to jej „ukróciło się”?!

T
TAD

Tych którym pomagała mama tej pani,Prymas Wyszyński w 1950 roku nazwał bandytami podziemia

D
Dragunov

Niech płaci Czarzasty, Miller. Kwaśniewski, Czempiński i inni komuniści oraz ich spadkobiercy a więc i Jaruzelska też !

G
Gość

Ale te pieniądze należy odebrać z emerytur ubeków i innych sowieckich pachołków, a nie z naszych podatków!! Np. taki tow. Mazguła niech pobiera teraz 950zł, a resztę co miesiąc oddawać tej pani. I tak dalej.

G
Gość
2019-06-19T18:29:40 02:00, Gość:

Hańba - sędziom i tej kobiecie!!!

Obrzydliwy wyrok!

2019-06-19T20:34:54 02:00, Gość:

Należy się jej uważam ze się wycierpiala

To jej zapłać jak jej się należy !

p
pozbawiona emerytury plus

a czy mogę wystąpić o odszkodowanie bo wychowywałam dzieci i pracowałam i teraz nie należy mi się emerytura plus pomimo, że moje dzieci chodziły z kluczem na szyi, moim dzieciom nikt nie podawał obiadków po przyjściu ze szkoły gdzie przez to chodziły głodne itp.

G
Gość

A POtomkowie oprawców Polski znów PO nasiemu. Wyklęci mordowali a kacapy i Ich pachołki do 1954 r na Zamku strzelali w tył głowy naszym obrońcom Polski. Jednym wolno było a drugi mieli siedzieć cicho jak mośki z kacapami robili POrządek nasi w Polsce. Co Polacy mają z tego porządku? Majątek Polaków ( Kiepura 0 przejęli , więzienie i mordownie działali do 1956 r. POniektórzy uciekli jak Gomułka zaczął władzę i do tej pory trzeba Im bulić po 6 tys/m-c emerytury. Za 8u lat owocnej pracy w PRL. A była to praca usłana trupami Polaków. Wg POniektórych mośki mogli i mogą brać odszkodowania a gojom nie wolno. Pytam się Tego P. Mariana a wie ilu Polaków zginęło z rąk mośków i kacapów na Zamku PO WYZWOLENIU tj od 1944 r do 1954 r. Podliczyli tylko jakoś nie chcą pisać o tym. I te mordy były w byłej katowni hitlerowskie przejętej przez nasich w 1944 r.

M
Marian
2019-06-19T18:24:57 02:00, ****:

Groteskowy wyrok. Tej pani zapłacimy my wszyscy, płacący podatki, pracujący, starający się wychować dzieci, my którzy nie mamy nic wspólnego z tą sprawą. Nawiasem mówiąc, rodzice tej pani siedzieli w więzieniu za pomoc ludziom, którzy zamordowali w Puchaczowie 29 cywilów, w większości kobiety, w tym dwie dziewczynki. Sprawiedliwie siedzieli w więzieniu za bandytyzm i terroryzm. Groteskowy wyrok.

Glupis

G
Gość

Łatwo daje się czyjeś pieniądze,to mądrość życiowa sądu?

G
Gość
2019-06-19T18:29:40 02:00, Gość:

Hańba - sędziom i tej kobiecie!!!

Obrzydliwy wyrok!

Należy się jej uważam ze się wycierpiala

Dodaj ogłoszenie