CSK i okolice to nowa wizytówka Lublina

Małgorzata Szlachetka
Centrum Spotkania Kultur i jego okolice
Centrum Spotkania Kultur i jego okolice Małgorzata Genca
Udostępnij:
CSK i okolice stały się przestrzenią o zupełnie nowej jakości architektonicznej w naszym mieście. O wyglądzie skweru im. Józefa Życińskiego i pomnika Idziego Radziszewskiego ma przesądzić konkurs.

Jeszcze kilka lat temu przy Alejach Racławickich straszył szkielet Teatru w Budowie. Teraz w tym miejscu mamy ciekawe przykłady nowej architektury: Centrum Spotkania Kultur zaprojektowane wspólnie z placem Teatralnym, siedzibę Urzędu Marszałkowskiego i Lubelskie Centrum Konferencyjne.

Otwarcie CSK to połowa przyszłego roku. Lubelskie Centrum Konferencyjne zacznie działać chwilę wcześniej, w pierwszym kwartale 2016 roku.

Właśnie decyduje się, jak będzie wyglądał zielony skwer im. J. Życińskiego przy CSK. Katolicki Uniwersytet Lubelski chce między drzewami postawić pomnik upamiętniający ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora tej uczelni. Urząd Miasta Lublin w porozumieniu z KUL ogłosi konkurs na rewitalizację skweru, w tym projekt wspomnianego pomnika.

- Konkurs daje szansę na to, że pomnik ks. rektora Radziszewskiego będzie się wpisywał w tę reprezentacyjną przestrzeń - podkreśla Lidia Jaskuła, rzeczniczka prasowa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Chcemy, żeby skwer był miejscem przyciągającym ludzi - zaznacza rzeczniczka.

Odsłonięcie pomnika przy Al. Racławickich planowane jest na 2018 rok, czyli w setną rocznicę powstania KUL.

- Na skwerze rosną klony zasadzone w latach 20. XX wieku, obok jest współczesna architektura. Dlatego architekci i artyści powinni znaleźć ciekawą i innowacyjną formę dla pomnika, łączącą tradycję z nowoczesnością - dodaje Małgorzata Baran-Sanocka, zastępca dyrektora administracyjnego KUL.

Czym jeszcze będzie przyciągąć mieszkańców i turystów nowoczesne centrum Lublina? Zarówno w CSK, jak i w Lubelskim Centrum Konferencyjnym będą restauracje i kawiarnie, żeby oba gmachy były odwiedzane nie tylko w czasie organizowanych tu wydarzeń. W obu obiektach restauracje będą na najwyższym piętrze, żeby klienci „w pakiecie” dostawali ładny widok. Na prowadzenie lokali będą ogłaszane przetargi. W CSK planowana jest też księgarnia.

- Tak nowoczesna infrastruktura pozwoli przyciągnąć nowe wydarzenia, których wcześniej w Lublinie nie było. To jeden z naszych głównych celów - podkreśla Radosław Dudziński, dyrektor Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. I dodaje, że kierowane przez niego centrum ma już kilkanaście wstępnych rezerwacji, także na 2017 rok, m.in. od UMCS, Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Lubelskiej. - Duże zainteresowanie organizacją konferencji jest ze strony firm z branży medycznej - mówi dyrektor Dudziński.

W nowy styl tej części miasta wpisuje się odnowiona elewacja kamienicy z początku XX wieku, usytuowanej na rogu Al. Racławickich i ul. Żwirki i Wigury. Nie można też zapomnieć o zrewitalizowanym Ogrodzie Saskim. Remont parku kosztował 13 mln zł, z czego 7,6 mln dała Unia. Po generalnym remoncie jest też rektorat Uniwersytetu Medycznego.

- Bardzo dobrze, że ten fragment miasta został zaprojektowany w tak kompleksowy sposób, wokół placu o spójnej formie architektonicznej - komentuje architekt Jacek Ciepliński z Biura Architektonicznego Idea, współautor deptaka, placu Po Farze i projektu placu Litewskiego.

- Od KUL do Starego Miasta mamy oś spacerową, istniejącą od kilkudziesięciu lat, turyści od razu ją zauważają. Wszystko, co w jej rejonie powstanie, powinno być dobrej klasy - nie ma wątpliwości Ciepliński.

Kolejnym krokiem w stronę polepszenia jakości tej przestrzeni będzie remont deptaka. Biuro Architektoniczne Idea właśnie przygotowuje projekt tej inwestycji.

- Nawierzchnię planujemy z kostki i płyt granitowych. Zaprojektujemy też nowe siedziska, stojące wokół wiśni kulistych, jakie na deptaku chcemy posadzić do gruntu - wyjaśnia Jacek Ciepliński.

Kultura przyciąga biznes

Inwestycje wokół placu Teatralnego stały się także impulsem dla biznesu. Są plany, by przy Alejach Racławickich, blisko CSK, powstał nowy hotel.

Nowy obiekt z podziemnym parkingiem ma powstać obok hotelu Mercure, najprawdopodobniej w miejscu obecnego parkingu. Nie wiadomo jeszcze do końca, w jakiej części nowego budynku będzie hotel, w jakiej pomieszczenia biurowo--usługowe. Na razie inwestor, czyli spółka DWP, jest na etapie uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy. Planuje też ogłosić konkurs na projekt nowego gmachu.

- Zależy nam, aby to był ładny budynek, z którego wyglądu lublinianie będą zadowoleni - powiedział wczoraj Wojciech Dzioba, współwłaściciel spółki DWP, do której od września należy hotel Mercure.

O nowej inwestycji na hotelarskim rynku Lublina pisaliśmy w połowie listopada. Wtedy Dariusz Piątek, współwłaściciel spółki DWP, mówił na łamach Kuriera: - Plac i budynki wokół nowego placu Teatralnego będą symbolem architektonicznym miasta. Nie chcemy zepsuć tego miejsca, dlatego zorganizujemy konkurs na najlepszy projekt.

Hotel, jeśli powstanie, będzie sąsiadował z budynkiem Urzędu Marszałkowskiego, w którym znajdzie zatrudnienie ok. 700 osób, Lubelskim Centrum Konferencyjnym oraz Centrum Spotkania Kultur. Każde z tych miejsc ma nadzieję tętnić życiem.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

.,.,
Powstaja POtworki w rodzju CSK
.,.,
by Pierdzisiewicz miał gdzie trzeźwieć, bo na Plac Litewski daleko
k
ksawyer
Nie odnoszę się do architektury placu. Napisałem do Pana Prezydenta Miasta Lublina e-mail, w którym poruszam sprawę zagrożenia, jakie plac stanowi dla osób na nim przebywających. Czekam na odpowiedź.
„Panie Prezydencie
Weekend 28/29 .11.2015 spędziłem w Lublinie i zwiedziłem Plac Teatralny odsłonięty tydzień temu.
Muszę poinformować Pana, że plac, którego 12 m. pas przylegający do frontowej elewacji budynku teatru, zaprojektowany w formie pochylni, nie spełnia wymogów jakie stawiane są pochylniom w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz.U.2015.0.142 jak i w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie Dz.U.1999.43.430..
Sprawa wymaga natychmiastowej interwencji zanim dojdzie do wypadków uszkodzeń ciała osób, które nieświadome niebezpieczeństwa będą wchodziły na pochylnię. W zimie granitowe płyty pochylni będą bardzo śliskie - w niedzielę gdy byłem na placu, temperatura była dodatnia, a wchodzące na pochylnię dzieci, mało przezornych rodziców, przewracały się.
Proszę o poważne rozpatrzenie powyższych uwag.”
:))))
by po skonsumowaniu kultury sobie poleżeć i popaczać w gwiazdy......
b
beton
Betonowa pustynia - nie pasuje do otoczenia, nie rozumiem , ze takie coś nic zaprojetkował Stelmach. Żałosne, rzeczywiście nadaje się jedynie na parking
w
wielbiciel
To CSK to jakiś koszmar. Makabryła roku
Kto wydal zgodę na takie posadowienie poza pierzeja ulicy? Idą z miasteczka natrafia sie na mur CSK blokujacy całą szerokośc chodnika i połowe jezdni.
I ten koszmarny plac zabrukowany nierowno kostką i te przypory budynku dla deskorolkarzy wyglądajace jak schrony (?) i pasujace jak pięść do nosa (wyżej slynne żyletki) I kompletny brak np. fontanny czy kawałka zieleni. i jakieś koszmarne coś wygladajace jak przerosnięty szezląg i poustawiane zupelnie przypadkowo w roli ławek..
Widać rekę "mistrza" Stelmacha...
j
ja
Lublin to najbrzydsze miasto jakie widziałem
W
Weteran
Racje, ale glupich nie sieja-a tyle ich sie zbiera!!!
G
Gość
Skąd tak wielu frustratów w tym mieście ?
Tak siedzą ci nieudacznicy przed kompami i tak biadolą i biadolą , zarażając następnych.
Tylko , nad czym tak biadolić , chyb nad tylko swoją głupotą .
J
Ja
Szara bryła,ponuro i tak.....bez sensu.
A te łóżka betonowe to po co są?
Z
Zaman
Gmach teatru był w sam raz wizytówką Lublina a teraz CK to koromysło made in prowincja.
j
jj
Stadion też jest wizytówką miasta i ma wiele wspólnego z CSK. Jedno i drugie będzie stało większość czasu puste.
P
Polak Mały
Póki co szaro, buro i ponuro -d... nie urywa !
s
szab
Znowu płot postawili? Pewnie będą remontować abo wyburzać...
W
Weteran
Kraj jest normalny, tylko niektorzy ludzie jacys tacy -dzicy
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie