Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CSK i okolice to nowa wizytówka Lublina

Małgorzata Szlachetka
Centrum Spotkania Kultur i jego okolice
Centrum Spotkania Kultur i jego okolice Małgorzata Genca
CSK i okolice stały się przestrzenią o zupełnie nowej jakości architektonicznej w naszym mieście. O wyglądzie skweru im. Józefa Życińskiego i pomnika Idziego Radziszewskiego ma przesądzić konkurs.

Jeszcze kilka lat temu przy Alejach Racławickich straszył szkielet Teatru w Budowie. Teraz w tym miejscu mamy ciekawe przykłady nowej architektury: Centrum Spotkania Kultur zaprojektowane wspólnie z placem Teatralnym, siedzibę Urzędu Marszałkowskiego i Lubelskie Centrum Konferencyjne.

Otwarcie CSK to połowa przyszłego roku. Lubelskie Centrum Konferencyjne zacznie działać chwilę wcześniej, w pierwszym kwartale 2016 roku.

Właśnie decyduje się, jak będzie wyglądał zielony skwer im. J. Życińskiego przy CSK. Katolicki Uniwersytet Lubelski chce między drzewami postawić pomnik upamiętniający ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora tej uczelni. Urząd Miasta Lublin w porozumieniu z KUL ogłosi konkurs na rewitalizację skweru, w tym projekt wspomnianego pomnika.

- Konkurs daje szansę na to, że pomnik ks. rektora Radziszewskiego będzie się wpisywał w tę reprezentacyjną przestrzeń - podkreśla Lidia Jaskuła, rzeczniczka prasowa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Chcemy, żeby skwer był miejscem przyciągającym ludzi - zaznacza rzeczniczka.

Odsłonięcie pomnika przy Al. Racławickich planowane jest na 2018 rok, czyli w setną rocznicę powstania KUL.

- Na skwerze rosną klony zasadzone w latach 20. XX wieku, obok jest współczesna architektura. Dlatego architekci i artyści powinni znaleźć ciekawą i innowacyjną formę dla pomnika, łączącą tradycję z nowoczesnością - dodaje Małgorzata Baran-Sanocka, zastępca dyrektora administracyjnego KUL.

Czym jeszcze będzie przyciągąć mieszkańców i turystów nowoczesne centrum Lublina? Zarówno w CSK, jak i w Lubelskim Centrum Konferencyjnym będą restauracje i kawiarnie, żeby oba gmachy były odwiedzane nie tylko w czasie organizowanych tu wydarzeń. W obu obiektach restauracje będą na najwyższym piętrze, żeby klienci „w pakiecie” dostawali ładny widok. Na prowadzenie lokali będą ogłaszane przetargi. W CSK planowana jest też księgarnia.

- Tak nowoczesna infrastruktura pozwoli przyciągnąć nowe wydarzenia, których wcześniej w Lublinie nie było. To jeden z naszych głównych celów - podkreśla Radosław Dudziński, dyrektor Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. I dodaje, że kierowane przez niego centrum ma już kilkanaście wstępnych rezerwacji, także na 2017 rok, m.in. od UMCS, Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Lubelskiej. - Duże zainteresowanie organizacją konferencji jest ze strony firm z branży medycznej - mówi dyrektor Dudziński.

W nowy styl tej części miasta wpisuje się odnowiona elewacja kamienicy z początku XX wieku, usytuowanej na rogu Al. Racławickich i ul. Żwirki i Wigury. Nie można też zapomnieć o zrewitalizowanym Ogrodzie Saskim. Remont parku kosztował 13 mln zł, z czego 7,6 mln dała Unia. Po generalnym remoncie jest też rektorat Uniwersytetu Medycznego.

- Bardzo dobrze, że ten fragment miasta został zaprojektowany w tak kompleksowy sposób, wokół placu o spójnej formie architektonicznej - komentuje architekt Jacek Ciepliński z Biura Architektonicznego Idea, współautor deptaka, placu Po Farze i projektu placu Litewskiego.

- Od KUL do Starego Miasta mamy oś spacerową, istniejącą od kilkudziesięciu lat, turyści od razu ją zauważają. Wszystko, co w jej rejonie powstanie, powinno być dobrej klasy - nie ma wątpliwości Ciepliński.

Kolejnym krokiem w stronę polepszenia jakości tej przestrzeni będzie remont deptaka. Biuro Architektoniczne Idea właśnie przygotowuje projekt tej inwestycji.

- Nawierzchnię planujemy z kostki i płyt granitowych. Zaprojektujemy też nowe siedziska, stojące wokół wiśni kulistych, jakie na deptaku chcemy posadzić do gruntu - wyjaśnia Jacek Ciepliński.

Kultura przyciąga biznes

Inwestycje wokół placu Teatralnego stały się także impulsem dla biznesu. Są plany, by przy Alejach Racławickich, blisko CSK, powstał nowy hotel.

Nowy obiekt z podziemnym parkingiem ma powstać obok hotelu Mercure, najprawdopodobniej w miejscu obecnego parkingu. Nie wiadomo jeszcze do końca, w jakiej części nowego budynku będzie hotel, w jakiej pomieszczenia biurowo--usługowe. Na razie inwestor, czyli spółka DWP, jest na etapie uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy. Planuje też ogłosić konkurs na projekt nowego gmachu.

- Zależy nam, aby to był ładny budynek, z którego wyglądu lublinianie będą zadowoleni - powiedział wczoraj Wojciech Dzioba, współwłaściciel spółki DWP, do której od września należy hotel Mercure.

O nowej inwestycji na hotelarskim rynku Lublina pisaliśmy w połowie listopada. Wtedy Dariusz Piątek, współwłaściciel spółki DWP, mówił na łamach Kuriera: - Plac i budynki wokół nowego placu Teatralnego będą symbolem architektonicznym miasta. Nie chcemy zepsuć tego miejsca, dlatego zorganizujemy konkurs na najlepszy projekt.

Hotel, jeśli powstanie, będzie sąsiadował z budynkiem Urzędu Marszałkowskiego, w którym znajdzie zatrudnienie ok. 700 osób, Lubelskim Centrum Konferencyjnym oraz Centrum Spotkania Kultur. Każde z tych miejsc ma nadzieję tętnić życiem.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski