MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CSK w Lublinie: Czekamy na Wasze wspomnienia (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
W czwartek zakończył się etap montażu multimedialnej elewacji. Próby trwały od kilku dni. - Odcienie tęczy to nie jest ostateczny efekt, na elewacji będziemy wyświetlać grafiki, animacje i napisy specjalnie zaprojektowane dla CSK - wylicza Piotr Franaszek, dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
W czwartek zakończył się etap montażu multimedialnej elewacji. Próby trwały od kilku dni. - Odcienie tęczy to nie jest ostateczny efekt, na elewacji będziemy wyświetlać grafiki, animacje i napisy specjalnie zaprojektowane dla CSK - wylicza Piotr Franaszek, dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Małgorzata Genca
Rozpoczynamy akcję zbierania opowieści i zdjęć miejsca, w którym dziś stoi Centrum Spotkania Kultur. Jej efektem będzie wystawa przed CSK i specjalny dodatek Kuriera.

Perypetie z Teatrem w Budowie to czterdziestoletnia historia, która właśnie doczekała się szczęśliwego zakończenia. W maju swoje podwoje otworzy Centrum Spotkania Kultur, które powstało na bazie niedokończonej inwestycji z epoki PRL. W czwartek zakończył się etap montażu multimedialnej elewacji. Próby trwały od kilku dni.

- Odcienie tęczy to nie jest ostateczny efekt, na elewacji będziemy wyświetlać grafiki, animacje i napisy specjalnie zaprojektowane dla CSK - wylicza Piotr Franaszek, dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Przygotowania do otwarcia CSK to okazja do wspomnień o tym, jak przez lata zmieniało się miejsce w rejonie Al. Racławickich i ulicy Grottgera. Zapraszamy Czytelników Kuriera do dzielenia się nimi i przesyłania do nas archiwalnych zdjęć.

Każde wspomnienie ma wyjątkową wartość. Być może Państwa rodzina mieszkała w jednej z willi, które zostały wyburzone pod inwestycję, albo byli Państwo w ekipie budującej gmach ochrzczony przez lublinian Teatr w Budowie?

Archiwalne fotografie miejsca, w którym dziś są CSK i plac Teatralny, można przynosić do naszej redakcji w Lublinie przy Krakowskim Przedmieściu 10/1, albo wysyłać na adres [email protected]

Oryginały zdjęć zeskanujemy i zwrócimy ich właścicielom.

Zobacz, jak wygląda multimedialna fasada CSK

Najlepsze fotografie opublikujemy w specjalnym dodatku Kuriera, który zostanie opublikowany na początku kwietnia. W tym samym czasie zdjęcia z archiwów naszych Czytelników CSK pokaże na plenerowej wystawie, przed swoim gmachem.
- Wszystkim uczestnikom akcji wręczymy gadżety promocyjne naszej instytucji, a osoby, których wspomnienia lub zdjęcia znajdą się w dodatku Kuriera i na wystawie, zostaną nagrodzone biletami na wydarzenia Centrum Spotkania Kultur w 2016 roku - zapowiada Piotr Franaszek, dyrektor CSK.

O tym, jak bardzo zmieniało się to miejsce, najlepiej świadczą historyczne fotografie, które publikujemy.

Pierwsze zdjęcia autorstwa Andrzeja Brandla zostały zrobione na przełomie 1953 i 1954 roku. Historyczny kadr dziś byłby nie do powtórzenia. Są na nim wille, które w latach 70. zostaną wyburzone pod budowę teatru, na początku nazwanego oficjalnie Teatrem Dramatycznym, a później - ze względu na przedłużanie się prac - ochrzczone przez lublinian zwyczajową nazwą Teatru w Budowie. Wmurowanie aktu erekcyjnego odbyło się 25 lipca 1974 roku.

Kolejne fotografie została zrobiona na początku inwestycji. Jej autorem jest lublinianin Wojciech Leon Turżański, wówczas uczeń. Na budowę z aparatem fotograficznym poszedł po szkole. Seria kilkunastu zdjęć nie była wcześniej publikowana.

- Teren był ogrodzony tylko taśmą, na jednym zdjęciu widać dziecko, które weszło na teren budowy. Dzisiaj byłoby to nie do pomyślenia - komentuje Wojciech Leon Turżański, autor serii fotografii. - To świadczy o tym, jaka to była zwariowana inwestycja - dodaje.

Nie mogło też w tym wyborze zabraknąć widoku, do którego byliśmy przyzwyczajeni przez lata - nieskończonego gmachu z czerwonej cegły za drewnianym płotem.

Ostatnie ujęcie jest najbliższe współczesności - pokazuje etap budowy Centrum Spotkania Kultur.

Studniówki 2016. Bal ZS nr 1 im. Władysława Grabskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wypadek autobusu MPK. Pojazd uderzył w drzewo (ZDJĘCIA)
Opłatek PSL w Lublinie. Kosiniak-Kamysz: Podniesienie ręki na samorząd będzie fatalne
MEMY po wystąpieniu Beaty Szydło w Parlamencie Europejskim
Nowoczesna poradnia stomatologiczna w Lublinie (ZDJĘCIA)


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski