Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyrk podwórkowy w Lublinie. Zanim przyjadą sztukmistrze, zjawi się cyrk

Anna Pawelczyk
Piotr Jaruga
Rozmowa z Rafałem Sadownikiem z Warsztatów Kultury w Lublinie

Niedługo Carnaval Sztukmistrzów. Wcześniej do Lublina przyjedzie Cyrk podwórkowy. Czym jest ta inicjatywa i do czego nawiązuje?

Pomysł Cyrku Podwórkowego nawiązuje do niewielkich wędrownych trup cyrkowych podróżujących od miasta do miasta, od dzielnicy do dzielnicy i od podwórka do podwórka.

Grupy takich cyrkowców wagabundów prezentowały krótkie programy cyrkowe okraszone muzyką i zaspokajały kulturalne potrzeby mieszkańców miejskich dzielnic, ale i wsi i miasteczek.

Czytaj też:

Na program składały się zazwyczaj elementy akrobatyki, ekwilibrystyki, pokazu siły, iluzji czy żonglerki. Wsparte często niewybrednym żartem lub piosenką, skłaniały mieszkańców do jałmużny na rzecz artystów.

Kto zaprezentuje się w tym roku? Zobaczymy też cyrkowców z zagranicy?

Nowością tej edycji jest udział gości zagranicznych. Swoje magiczne sztuczki rodem z Las Vegas zaprezentuje Filipińczyk Mark Beltran, a popisy żonglerskie i akrobatyczne zaserwuje Sven from Sweden.

Rolę wodzireja obejmie jak zwykle słynny i nieprzewidywalny Pan Ząbek, zwany w niektórych kręgach „gwoździem programu”.

Towarzyszyć mu będą Marcin Ex Styczyński - specjalista od spektakularnej sztuki plucia ogniem i szalona Pina Polar, za sprawą której po dwóch latach do składu Cyrku Podwórkowego powróci kobiecy pierwiastek.

Cyrk Podwórkowy jeździ z miejsca do miejsca. Gdzie zatrzyma się w tym roku w Lublinie ?

W Lublinie Cyrk Podwórkowy ma za zadanie zaprosić mieszkańców na Carnaval Sztukmistrzów, który wkrótce opanuje miasto. To zachęta, aby lublinianie wzięli udział w wydarzeniu, ale też chwila przyjemności dla dzieci, seniorów i wszystkich miłośników cyrku.

Wystąpi w dużych dzielnicach jak Czechów, Czuby, LSM i Bronowice. Cyrk Podwórkowy odwiedzi również szpital dziecięcy, schronisko dla zwierząt i Rezerwat Dzikich Dzieci. Wszystkie pokazy są darmowe.

Wydarzenie jest zapowiedzią Carnavalu. Co nas w nim zaskoczy i czego możemy się spodziewać tym razem?

Nowy cyrk to znacznie więcej niż sztuczki - to świetne przedstawienia, ogromne emocje, a w Europie wielkie tradycje artystyczne.

Dzisiaj Lublin staje się polską stolicą nowego cyrku. Po raz pierwszy podczas Carnavalu Sztukmistrzów zobaczymy uczniów jedynej polskiej szkoły cyrkowej „Julinek” - Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku.

Zobaczymy duety doświadczonych i młodych artystów, którzy zadebiutują przed tak liczną publicznością występując na niezwykłej scenie stworzonej na Placu po Farze w sercu lubelskiego Starego Miasta.

Podczas festiwalu odbędzie się również konferencja „Renesans ludyczności”. Jej celem jest zmiana percepcji zjawiska sztuki i kultury ludycznej w tym nowego cyrku w Polsce.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Potańcówka w skansenie pod gołym niebem (ZDJĘCIA)

Poszukiwani przestępcy z woj. lubelskiego. Widziałeś ich?

Aż trudno uwierzyć, że te miejsca są w centrum Lublina

Czepkowanie 2018. Mamy blisko 200 nowych pielęgniarek i położnych

Test na prawo jazdy - lipiec 2018. Zdałbyś dziś egzamin?

W Puławach odbyło się wojewódzkie święto policji (ZDJĘCIA, WIDEO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski