Czarny Protest w Lublinie. Kilkaset osób protestowało na...

  Czarny Protest w Lublinie. Kilkaset osób protestowało na placu Łokietka

  Aneta Galek

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Czarny Protest w Lublinie.
  1/19
  przejdź do galerii

  Czarny Protest w Lublinie. ©Łukasz Kaczanowski

  Kilkaset osób wzięło udział w Czarnym Proteście, który odbył się w środę w Lublinie. Zgromadzeni na placu Łokietka protestowali przeciwko projektowi ustawy całkowicie zakazującej aborcji, który w ubiegłym tygodniu głosami posłów i posłanek został skierowany do dalszych sejmowych prac.


  Sonda

  Czy w poniedziałek w ramach protestu zamierzasz nie przyjść do pracy?

  - Po tym, co się teraz dzieje, jakie rzeczy wchodzą w życie, uświadomiłam sobie wczoraj, kiedy szłam spać, że boję się żyć w Polsce - mówiła niespełna 17-letnia dziewczyna, która była jedną z najmłodszych uczestniczek manifestacji.

  - Jeśli kiedykolwiek zaszłabym w ciążę, czy to przypadkiem, czy być może z gwałtu i nie miałabym możliwości dokonać aborcji, jeśli moje dziecko byłoby niezdolne do życia albo ciąża zagrażałaby mojemu życiu, to nie wiem, czy nie popełniłabym samobójstwa, bo jestem osobą słabą psychicznie - stwierdziła, dodając, że nawet jeśli urodziłaby dziecko i tak prawdopodobnie musiałaby oddać je do adopcji. - Nie ma u mnie w domu teraz warunków na kolejne małe dziecko oprócz mnie, bo sama jeszcze jestem dzieckiem - powiedziała.

  To, nagrodzone długimi brawami, wystąpienie było chyba najmocniejszym akcentem środowego protestu, który odbył się na placu Łokietka. Na manifestację przyszło około 300 ubranych na czarno osób. Duża część z nich miała transparenty, na których pojawiły się napisy takie jak: "Kobieta to nie inkubator", "Nie będę waszą męczennicą", "Martwe nie będziemy rodzić", czy "Kobieta nie zwierzę, ma prawo wyboru". W trakcie protestu wznoszono też okrzyki "Chcemy kochać, nie umierać", "Edukacja nie represja", czy "Wasza ustawa łamie nasze prawa".

  Co zakłada ustawa zaostrzająca przepisy aborcyjne? Czytaj tu: Czarny Protest w Lublinie. Zaprotestują przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych

  - Jesteśmy tu dziś, bo uważamy, że w demokratycznym państwie nie może być miejsca na takie sytuacje, w których ktoś próbuje wymusić prawnie poświęcenie czyjegoś życia i czyjegoś zdrowia dla własnych ideologicznych i religijnych przekonań - tłumaczyła organizatorka lubelskiego Czarnego Protestu, Katarzyna Babis. Nawiązała ona jednocześnie do podobnego, restrykcyjnego prawa, które obowiązuje m.in. w Salwadorze i Irlandii.

  - Kobiety po poronieniach odsiadują długie wyroki lub budzą się w szpitalu przykute kajdankami do łóżka. Kobiety i dziewczynki są zmuszane do donoszenia ciąży z gwałtu, giną, kiedy lekarze bezczynnie przyglądają się, nie mogąc udzielić im pomocy. Nie chcemy, by takie piekło zaistniało w Polsce - wyjaśniała. Babis przywołała także przykład szpitala w Pile. - Gdzie Agata Lamczak usłyszała, że lekarz nie wykona jej kolonoskopii, bo powinna mniej martwić się o własną d*pę, a bardziej o dziecko. Agata zmarła kilka tygodni później. Czy to jest ta godność, którą tak lubicie odmieniać przez wszystkie przypadki? - pytała kilkunastu zwolenników zaostrzenia prawa aborcyjnego, którzy także pojawili się pod lubelskim ratuszem. Gdy skierowała do nich swoje słowa, usłyszała "zamknij się sz**to".

  Wśród przybyłych na Czarny Protest przeciwników zakazu aborcji były zarówno całe rodziny, osoby młode, jak i starsze. Jedną z nich była Bernadeta Dudek. - Chcę poprzeć kobiety, bo stwierdzam, że nie każdy rozumie, o co w tej ustawie chodzi i z uwagi na szacunek, mimo że mnie może już nie dotyczy ta sprawa, to są młode osoby i trzeba to uszanować. Uważam, że sytuacja aborcji dla osoby, która podejmuje taką decyzję jest bardzo trudna i ciężka i należy to zrozumieć - mówiła.

  - Uważam, że ustawa, która wprowadza całkowity zakaz aborcji jest po prostu bardzo brutalna, nieludzka i będzie miała bardzo poważne konsekwencje dla całego społeczeństwa, przede wszystkim dla kobiet, które nie będą traktowane jak samodzielnie myślące podmioty, tylko będą ubezwłasnowolnione - stwierdziła z kolei Anna, dodając jednocześnie, że według niej Polska ma poważniejsze problemy, niż pilnowanie, czy kobieta poroniła w sposób samoistny czy nie.

  Oprócz przeciwników całkowitego zakazu aborcji, na placu Łokietka obecnych było także kilkunastu jego zwolenników, którzy przynieśli ze sobą transparent ze zdjęciem zakrwawionego płodu.

  - Chcemy pokazać, że aborcja zawsze jest złem, zabójstwem, bez względu na to, co próbuje nam się wmówić - powiedziała Izabela Durma z Fundacji Życie i Rodzina - komórka lubelska. Dopytywana o sytuacje, w których ciąża zagraża życiu i zdrowiu kobiety dodawała: - Wtedy mamy tzw. zasadę dwóch skutków, otóż aborcja bezpośrednia, ta mechaniczna nie jest konieczna. Jeżeli kobieta zachoruje na raka i zajdzie w ciążę, to ona może się zacząć leczyć. Jeśli na skutek tego zmarłoby dziecko, to nie ma odpowiedzialności ani prawnej ani moralnej, ponieważ chodziło o leczenie a nie zabijanie. Analogicznie, w momencie w którym kobieta będąca w ciąży nie zaczyna się leczyć, tylko najpierw zabija dziecko, wtedy mamy do czynienia z aborcją mechaniczną, która jest złem. W większości przypadków można leczyć kobiety, no bo ratujemy oboje tak długo jak się da - uzupełniała.

  W trakcie Czarnego Protestu odczytano także Listę Hańby, na której znalazły się nazwiska posłów z województwa lubelskiego, którzy opowiedzieli się za ustawą zaostrzającą przepisy aborcyjne. - Odczytujemy tę listę jako przestrogę i jako apel do tych posłów, żeby jeszcze spróbowali naprawić swój błąd. Wśród tych osób jest kilka kobiet, co szczególnie nas boli, bo dowodzi to że również panie posłanki uległy naciskom i pewnej manipulacji ze strony Ordo Iuris i autorów projektu zakazującego aborcji - mówiła Magdalena Długosz z partii Razem.

  Wcześniej Długosz komentowała także, że projekt ustawy Ordo Iuris jest de facto prezentem dla gwałcicieli. - Już teraz kobiety boją się zgłaszać gwałty, a w momencie gdy projekt wejdzie w życie, żadne gwałty nie będą zgłaszane, ponieważ kobiety w momencie zgłoszenia gwałtu, będą stawały się podejrzanymi o ewentualne uszkodzenia płodu - dodawała.

  Inicjatywa Czarnych Protestów, które odbywają się w całej Polsce, a na których pojawiają się zwolennicy różnych partii politycznych, została zapoczątkowana przez partię Razem i rozpoczęła się 21 września. Osoby, które brały w niej udział publikowały wtedy na portalach społecznościowych zdjęcia w czarnych strojach, wpisując hasztag #czarnyprotest.

  Organizatorzy Czarnego Protestu zachęcali obecnych na manifestacji do wzięcia udziału w zaplanowanym na 3 października Ogólnopolskim Strajku Kobiet. Chodzi o to, by kobiety tego dnia wzięły dzień wolny, urlop na żądanie, nie poszły na uczelnię lub skorzystały z jakiejkolwiek innej legalnej możliwości niepójścia do pracy. Akcja ta jest wzorowana na proteście kobiet w Islandii, które 41 lat temu w taki sposób sparaliżowały swój kraj.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (191)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kobieta to nie inkubator

  jackoff (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Ale dla dziecka,które urodzi to tak. Kobieta to inkubator :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  patrząc po fotkach to żadna ciąża im nie grozi

  podpisrt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  jw

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wracajcie na swoje wioski

  dziuroludek

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Nie róbcie popeliny.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Edukować się małolaty i inne lewaczki

  sir (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

  POpaprańcza sitwa lub mało kumające dziewczynki, którym aż się chce, i tak bardzo swędzi...a tu trzeba jednak pomyśleć!! to nie boli

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do foto nr.1

  chłopak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 5

  ta niunia z tą tekturą podobna jest do świnki piggy z mapetów :)))))


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a mnie przypomina film z Kobielą

  tch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  ,,Zezowate szczęście''

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Te nienarodzone dzieci też chcą "KOCHAĆ A NIE UMIERAĆ" ....

  Zezem na wprost (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

  Zgadza się "KOBIETA TO NIE INKUBATOR" zgadza się -ale się też zgadza że do inkubatora jak się nie włoży odpowiedniego materiału to nic w nim się nie wylęgnie.
  Oprawcy zamiast zabijać niewinne...rozwiń całość

  Zgadza się "KOBIETA TO NIE INKUBATOR" zgadza się -ale się też zgadza że do inkubatora jak się nie włoży odpowiedniego materiału to nic w nim się nie wylęgnie.
  Oprawcy zamiast zabijać niewinne dziecko to poddajcie się sterylizacji - to mniej boli niż wytatuowanie sobie pająka na du**e..
  Jedyna wasza zbójecka nadzieja w Rzeplińskim -Michael Schudrich załatwił sobie z nim wbrew woli Sejmu że będzie mógł mordować nadwiślańskie krowy , to może Nowicka z Nowacką załatwią z Rzeplińskim zabijanie nienarodzonych dzieci. Kretynizm i zdziczałość -bo jak to inaczej nazwać ?
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A z trupami się nie dyskutuje.

  ktl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

  Każdy idiota, który określa zygotę, blastulę lub gastrulę mianem dziecka nienarodzonego zasługuje co najwyżej na określenie trup niepochowany.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pierd zapalony w mroku równie błyszczy jak ty

  , (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  geniuszu to kiedy przestałeś być tym glutem a zacząłeś być lewaczyną? No i kiedy można ci już pobrać narządy-oprócz bezużytecznego mózgu?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaprosić Chińczyków do rozmów

  gosć (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

  Wzorem dla naszych "dziewuch" powinny być Chiny tam nawet w 9-tym miesiącu dokonywano aborcji.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PROTEST

  jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 10

  DZIEWCZYNY ZAMIAST PROTESTOW POLECAM FILM NIEMY KRZYK

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PROTEST

  XXL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 8

  DZIEWCZYNY NIE CHCECIE MIEC DZIECI NIE UPRAWIAJCIE SEKSU BEDZIECIE ZDROWSZE WASZE CIALA I DUSZE BEDA ZDROWSZE + POLECAM FILM NIEMY KRZYK


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czarny protest

  hana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  FACECI A RACZEJ PSEUDOFACECI NIE GWALCCIE! I BADZCIE ODPOWIEDZIALNYMI LUDZMI, OJCAMI, SYNAMI MEZAMI.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Problemy ważnej lubelskiej firmy. Wkracza nadzorca sądowy

  Problemy ważnej lubelskiej firmy. Wkracza nadzorca sądowy

  Oto nowa Miss Polonia (ZDJĘCIA)

  Oto nowa Miss Polonia (ZDJĘCIA)

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange