Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas o doskonale zagiętej formie wieszaka. Retrospektywa Mikołaja Smoczyńskiego

Sylwia Hejno
Z cyklu "Podwójny horyzont"
Z cyklu "Podwójny horyzont" www.zacheta.lublin.pl
Wieszak, tynk, kurz, budowlana płyta, kałuża, to tworzywa, z których Mikołaj Smoczyński robił sztukę. - Zobaczyć w jakimś surowym materiale coś wysublimowanego i już uformowanego - tak wyobrażam sobie przesłanie jego twórczości - mówi Marcin Lachowski, kurator otwierającej się w piątek retrospektywy lubelskiego artysty.

Składa się z trzech wystaw poświęconych relacjom z przestrzenią, roli obiektu i zagadnieniom widzialności . Na początek przestrzeń. Zobaczymy dokumentacje jego prac (zdjęcia samego artysty i współpracujących z nim fotografów) i "obiekty malarskie" - monumentalne obrazy, które Smoczyński pokazywał na jednej z ostatnich wystaw w Zielonej Górze oraz nawiązujący do nich plac budowy Roberta Kuśmirowskiego (oryginalny tytuł to "Zmiana właściwości miejsca").

- Nie chcieliśmy, żeby przez tę dokumentację całość stała się zbyt sterylna - tłumaczy Marcin Lachowski. - Jest pewien rozdźwięk między samymi pracami, które są dość pierwotne i minimalistyczne, a zestetyzowanymi fotografiami. Postanowiliśmy wykorzystać surowość przestrzeni Warsztatów Kultury i poprosiliśmy Roberta Kuśmirowskiego, aby stworzył coś w rodzaju pomostu.

Odkrycie istoty danego miejsca było jednym z celów artysty. Starał się ją uchwycić poprzez zmienność materii. Godzinami fotografował krople wody czy grudki błota w swojej pracowni. Odklejał kawałki ścian wraz z tym, co na nich latami się nagromadziło. Powstałe obiekty czy zdjęcia stawały się świadkami intymnej relacji artysty z czasem, konkretną przestrzenią i tworzywem.

Jego twórczości nie sposób zaszufladkować. Z jednej strony cechował ją intelektualny rygor pokrewny sztuce konceptualnej, z drugiej nieprzenikniona aura przedmiotu. Szczególnie bliskie abstrakcji są jego czarno-białe fotografie.

Swój symboliczny początek pierwsza z retrospektywnych wystaw bierze właśnie na placu budowy - w jego chaosie, bałaganie, brudzie, które mogą być zarówno czymś zastanym, jak i czymś potencjalnym. Kolejne części zaprezentują m.in. fotografie Mikołaja Smoczyńskiego z lat 80. i 90. oraz obiekty, poczynając najstarszych, a kończąc na tych, które wykonał tuż przed śmiercią. Na trzech wystawach zobaczymy łącznie prawie wszystkie jego prace.

Program:

26.08 - 25.09
"Mikołaj Smoczyński. Retrospektywnie - W stronę przestrzeni", Warsztaty Kultury, ul. Popiełuszki 5, wt.-niedz., godz. 13-19

8.09 - 2.10
Mikołaj Smoczyński. Retrospektywnie - Wobec obiektu", Galeria Labirynt, ul. Grodzka 5a, wt.-niedz., godz. 12-19

16.09 - 23.10
Mikołaj Smoczyński. Retrospektywnie - Na granicy widzialnego", Galeria Lipowa 13, CH Plaza, wt.-niedz., godz. 14 -19

16.09 - 17.09
"Przestrzeń - wyraz - percepcja" - sympozjum, Galeria Lipowa 13, CH Plaza
Kurator: Marcin Lachowski, koordynator: Zbigniew Sobczuk


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski