Człowiek, woda, bagno i mokradło. Światowy Dzień Mokradeł na UMCS w Lublinie

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Od wtorku 2 lutego do czwartku 4 lutego na UMCS potrwają obchody Światowego Dnia Mokradeł
Od wtorku 2 lutego do czwartku 4 lutego na UMCS potrwają obchody Światowego Dnia Mokradeł Łukasz Kaczanowski/archiwum
Udostępnij:
Co dzieje się, kiedy woda, mokradła i człowiek spotykają się we wspólnej przestrzeni? Odpowiedź na to i wiele innych pytań będziemy mogli znaleźć podczas 4 edycji obchodów Światowego Dnia Mokradeł, które w tym roku odbędzie się pod hasłem „Mokradła i woda. Wydarzenie rozpocznie się na UMCS już we wtorek i potrwa do czwartku.

Jak co roku w ramach Światowego Dnia Mokradeł, pracownicy i studenci Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS zapraszają wszystkich miłośników bagien, moczarów i mokradeł do wspólnego odkrywania tajemnic obszarów wodno-błotnych, tym razem w wersji online.

– Od czterech lat, podążając za ogłaszanymi corocznie hasłami przewodnimi obchodów Światowych Dni Mokradeł, eksplorujemy z uczestnikami coraz to nowe rejony wiedzy, wspólnie starając się spojrzeć na mokradła z coraz to innej strony - mówi Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS i zapowiada, że tegoroczne wydarzenie zostało rozłożone na 2 i 4 lutego i w tych dniach specjaliści i entuzjaści mokradeł, podzielą się swoją wiedzą na temat tych fascynujących ekosystemów.

– W tym roku na mokradła poprowadzi nas woda. Najbardziej oswojona i banalna ze wszystkich znanych nam substancji? Żywioł? Zagadka? Co dzieje się, kiedy woda, mokradła i człowiek spotykają się we wspólnej przestrzeni? – organizatorzy zapraszają do wspólnej podróży przez mokradła i poszukiwania odpowiedzi na zadane pytania.

-Jeśli patrzymy na obszar całego świata – mokradła zajmują ok. 6% powierzchni lądowej, w Polsce to ok. 14%. Niestety większość powierzchni mokradeł, z uwagi na różne zabiegi związane z gospodarczym wykorzystaniem ziemi, zostało osuszonych. Obszary te stały się bardzo unikatowe pod względem przyrodniczym i w związku z tym musimy o nie dbać – nie tylko z uwagi na przyrodnicze walory — podkreśla prof. Stanisław Chmiel z Katedry Hydrologii i Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, która od wielu lat prowadzi badania na tych obszarach, a zwłaszcza na torfowiskach. - Badamy jakość wody w celu oceny czy zmiany zachodzące na danym torfowisku są na tyle istotne, że należałoby je chronić, a więc uczestniczymy w planach ochrony parków krajobrazowych, bierzemy udział w planach ochrony parków narodowych (tutaj Poleskiego Parku Narodowego) i na podstawie badań prowadzonych na tych obszarach proponujemy rozwiązania, które umożliwiają ograniczenie niekorzystnych zjawisk związanych z odwodnieniem torfowisk, z postępującą obecnie suszą, tak by zachować torfowiska, by spełniały one nadal zarówno swoje funkcje przyrodnicze, turystyczne, jak i krajobrazowe – dodaje.

Obchody zostaną podzielone na dwa dni. 2 lutego o godzinie 10:00 odbędzie się prelekcja „Człowiek, woda i mokradła - ciągła walka czy pokojowe współistnienie?", którą wygłoszą dr K. Mięsiak-Wójcik, dr J. Sposób, dr M. Suchora. Z kolei 4 lutego w ramach cotygodniowych odczytów Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego odbędzie się spotkanie pt. „Współuzależnieni od wody: mokradła i człowiek”.

Wydarzenie będzie transmitowane przez MS Teams. Aby wziąć udział w spotkaniach wystarczy przesłać zgłoszenie na adres [email protected] i kliknąć w link do transmisji znajdujący się na stronie uczelni.

Oprócz wygładów organizatorzy dla uczestników przygotowali dodatkową atrakcję w formie wystawy fotograficznej online „Chwytając wodę - w mokradłach i w obiektywie”. Znajdziemy na niej fotografie przygotowane przez Studenckie Koło Fotografii Przyrodniczej UMCS.

Od 24 lat w blisko 100 krajach 2 lutego, w ramach upamiętnienia podpisania konwencji ramsarskiej w 1971 r., obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. Organizowane przez UMCS wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do uczniów szkół średnich oraz wszystkich miłośników tematyki ekosystemów i terenów podmokłych.

– Należy podkreślić, że obszary mokradłowe mają nieocenione znaczenie w prawidłowym bilansie wodnym środowiska. Zwłaszcza teraz, gdy obserwujemy zachodzące zmiany klimatyczne, które dzieją się niemal na naszych oczach – podkreśla Adamska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie