Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek, woda, bagno i mokradło. Światowy Dzień Mokradeł na UMCS w Lublinie

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Od wtorku 2 lutego do czwartku 4 lutego na UMCS potrwają obchody Światowego Dnia Mokradeł
Od wtorku 2 lutego do czwartku 4 lutego na UMCS potrwają obchody Światowego Dnia Mokradeł Łukasz Kaczanowski/archiwum
Co dzieje się, kiedy woda, mokradła i człowiek spotykają się we wspólnej przestrzeni? Odpowiedź na to i wiele innych pytań będziemy mogli znaleźć podczas 4 edycji obchodów Światowego Dnia Mokradeł, które w tym roku odbędzie się pod hasłem „Mokradła i woda. Wydarzenie rozpocznie się na UMCS już we wtorek i potrwa do czwartku.

Jak co roku w ramach Światowego Dnia Mokradeł, pracownicy i studenci Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS zapraszają wszystkich miłośników bagien, moczarów i mokradeł do wspólnego odkrywania tajemnic obszarów wodno-błotnych, tym razem w wersji online.

– Od czterech lat, podążając za ogłaszanymi corocznie hasłami przewodnimi obchodów Światowych Dni Mokradeł, eksplorujemy z uczestnikami coraz to nowe rejony wiedzy, wspólnie starając się spojrzeć na mokradła z coraz to innej strony - mówi Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS i zapowiada, że tegoroczne wydarzenie zostało rozłożone na 2 i 4 lutego i w tych dniach specjaliści i entuzjaści mokradeł, podzielą się swoją wiedzą na temat tych fascynujących ekosystemów.

– W tym roku na mokradła poprowadzi nas woda. Najbardziej oswojona i banalna ze wszystkich znanych nam substancji? Żywioł? Zagadka? Co dzieje się, kiedy woda, mokradła i człowiek spotykają się we wspólnej przestrzeni? – organizatorzy zapraszają do wspólnej podróży przez mokradła i poszukiwania odpowiedzi na zadane pytania.

-Jeśli patrzymy na obszar całego świata – mokradła zajmują ok. 6% powierzchni lądowej, w Polsce to ok. 14%. Niestety większość powierzchni mokradeł, z uwagi na różne zabiegi związane z gospodarczym wykorzystaniem ziemi, zostało osuszonych. Obszary te stały się bardzo unikatowe pod względem przyrodniczym i w związku z tym musimy o nie dbać – nie tylko z uwagi na przyrodnicze walory — podkreśla prof. Stanisław Chmiel z Katedry Hydrologii i Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, która od wielu lat prowadzi badania na tych obszarach, a zwłaszcza na torfowiskach. - Badamy jakość wody w celu oceny czy zmiany zachodzące na danym torfowisku są na tyle istotne, że należałoby je chronić, a więc uczestniczymy w planach ochrony parków krajobrazowych, bierzemy udział w planach ochrony parków narodowych (tutaj Poleskiego Parku Narodowego) i na podstawie badań prowadzonych na tych obszarach proponujemy rozwiązania, które umożliwiają ograniczenie niekorzystnych zjawisk związanych z odwodnieniem torfowisk, z postępującą obecnie suszą, tak by zachować torfowiska, by spełniały one nadal zarówno swoje funkcje przyrodnicze, turystyczne, jak i krajobrazowe – dodaje.

Obchody zostaną podzielone na dwa dni. 2 lutego o godzinie 10:00 odbędzie się prelekcja „Człowiek, woda i mokradła - ciągła walka czy pokojowe współistnienie?", którą wygłoszą dr K. Mięsiak-Wójcik, dr J. Sposób, dr M. Suchora. Z kolei 4 lutego w ramach cotygodniowych odczytów Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego odbędzie się spotkanie pt. „Współuzależnieni od wody: mokradła i człowiek”.

Wydarzenie będzie transmitowane przez MS Teams. Aby wziąć udział w spotkaniach wystarczy przesłać zgłoszenie na adres [email protected] i kliknąć w link do transmisji znajdujący się na stronie uczelni.

Oprócz wygładów organizatorzy dla uczestników przygotowali dodatkową atrakcję w formie wystawy fotograficznej online „Chwytając wodę - w mokradłach i w obiektywie”. Znajdziemy na niej fotografie przygotowane przez Studenckie Koło Fotografii Przyrodniczej UMCS.

Od 24 lat w blisko 100 krajach 2 lutego, w ramach upamiętnienia podpisania konwencji ramsarskiej w 1971 r., obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. Organizowane przez UMCS wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do uczniów szkół średnich oraz wszystkich miłośników tematyki ekosystemów i terenów podmokłych.

– Należy podkreślić, że obszary mokradłowe mają nieocenione znaczenie w prawidłowym bilansie wodnym środowiska. Zwłaszcza teraz, gdy obserwujemy zachodzące zmiany klimatyczne, które dzieją się niemal na naszych oczach – podkreśla Adamska.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski