Cztery kolejne medale lubelskich akademików podczas seniorskich MP w Olsztynie. Męska sztafeta z rekordem Polski

Jan Hołub (AZS UMCS Lublin) wywalczył brązowy medal na dystansie 200 m stylem dowolnym Michał Piłat
Reprezentanci AZS UMCS Lublin wywalczyli kolejne cztery medale podczas drugiego dnia Zimowych Mistrzostwa Polski Seniorów w pływaniu, które są rozgrywane na 25-metrowym basenie Aquasfera w Olsztynie. Trzy krążki, w tym dwa złote zdobyły lubelskie sztafety, natomiast brąz na 200 m stylem dowolnym przypadł Janowi Hołubowi. Po dwóch dniach zmagań ekipa AZS UMCS ma na swoim koncie siedem medali (2 złote, 3 srebrne i 2 brązowe).

Bardzo dobrze zaprezentowała się męska sztafeta na dystansie 4×100 m stylem dowolnym, ustanawiając czasem 3:09.85 nowy rekord Polski. Lublinianie popłynęli w składzie: Konrad Czerniak, Jan Hołub, Marcin Cieślak oraz Jan Świtkowski, wyprzedzając ekipy UKS G-8 Bielany Warszawa (3:11.01) oraz AZS-AWF Katowice (3:13.65).

Złoto wywalczyła także sztafeta mieszana AZS UMCS na dystansie 4×50 m stylem zmiennym, uzyskując rezultat 1:42.01. W składzie zwycięskiej drużyny płynęli: Martyna Piesko, Marcin Cieślak, Wiktoria Czarnecka i Konrad Czerniak. Na drugiej i trzeciej pozycji finiszował, odpowiednio pierwszy i drugi zespół UKS G-8 Bielany Warszawy.

Tytuł wicemistrzowski przypadł ponadto kobiecej sztafecie akademickiego klubu, w wyścigu na 4x100 m stylem dowolnym. Lubelski zespół, płynący w składzie:Daniela Georges, Natalia Lewandowska, Wiktoria Czarnecka i Kamila Andrzejewska, zakończył zmagania z rezultatem 3:42.72, który jest nowym rekordem kraju kategorii wiekowej 19-23 lat. Zdecydowany triumf odniosły zawodniczki Juvenii Wrocław, ustanawiając rekord Polski seniorów (3:35.54).

W czwartek jedyny medal w konkurencji indywidualnej dla ekipy AZS UMCS, zdobył Jan Hołub, który był trzeci na dystansie 200 m stylem dowolnym. Lublinianin osiągnął rezultat 1:45.30, przegrywając z Kacprem Majchrzakiem z Warty Poznań (1:43.33) i Bartoszem Piszczorowiczem z UKS G-8 Bielany Warszawa (1:43.99). Zwycięzca zapewnił sobie jednocześnie minimum na mistrzostwa Europy seniorów, które maju 2021 roku odbędą się w Budapeszcie.

Tuż za podium uplasowały się dwie inne pływaczki lubelskiego AZS . Martyna Piesko była czwarta na dystansie 50 m stylem grzbietowym, natomiast Wiktoria Samuła zajęła podobną lokatę na 100 m stylem klasycznym.