Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czworonożni pacjenci z Ukrainy są leczeni w klinice weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Weterynarze z kliniki przy ul. Głębokiej leczą zwierzęta, które razem z właścicielami uciekły z Ukrainy. Do częściowej refundacji zabiegów zobowiązał się marszałek województwa.

– Dla uchodźców ich zwierzęta są cząstką kraju, który musieli opuścić. Wierzę, że ta pomoc na pewno przyczyni się do budowy dobrych polsko-ukraińskich relacji, zwłaszcza w trudnym czasie wojny – mówi prof. Krzysztof Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego.

Uczelnia podpisała w tej sprawie list intencyjny z marszałkiem województwa wczoraj (23 marca), ale w leczenie ukraińskich zwierząt angażuje się od tygodni.

– Pomagamy w zasadzie od początku. Do tej pory przyjmowaliśmy zwierzęta, które mają problemy z układem oddechowym, pokarmowym, trafili się też cukrzycy. Dostosowaliśmy również nasz system kliniczny do rejestracji i identyfikacji tych zwierząt oraz do dokumentowania poniesionych przez nas kosztów tak, żeby później dokonać uczciwego i prawidłowego zwrotu z urzędu marszałkowskiego – tłumaczy prof. Stanisław Winiarczyk z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP.

Jak zapewniają pracownicy, klinika jest przygotowana na przyjmowanie czworonożnych członków rodzin uciekających do Polski przed wojną.

– To jest trudny czas dla wszystkich, którzy teraz przeżywają traumę przez wojnę, ale jest trudny także dla zwierząt przybyłych do Polski razem z uchodźcami. Dla nich zmiana środowiska jest często czynnikiem wywołującym szereg objawów psychosomatycznych. Cieszę się, że będziemy mogli pomóc im pokonać ten trudny okres, który może wiązać się z zaburzeniami zdrowia – mówi prof. dr hab. Iwona Puzio, dziekanka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP.

Środki na pokrycie kosztów leczenia urząd marszałkowski przekaże za pośrednictwem specjalnie powołanej fundacji.

– Psy i koty są często najlepszą psychoterapią zarówno dla dzieci, jak i dla starszych. Też są członkami rodzin. Im również trzeba pomóc i zabezpieczyć przed chorobami – twierdzi Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski