Czy chcesz być zawsze piękny, młody i bogaty?

dr Mariusz Świetlicki
Archiwum
Udostępnij:
Wiele dni zastanawiałem się nad odpowiedzią na tak postawione pytanie. Decyzja była bardzo trudna. Rozważałem wszystkie za i przeciw. Miałem chwile zwątpienia i wahanie, czy w ogóle oddać swój głos. W końcu podjąłem decyzję i poszedłem głosować. A Państwo jakbyście zagłosowali, gdyby takie pytanie pojawiło się w... referendum?

Inne przykładowe "bardzo trudne" pytania: Czy chcesz płacić podatki? Czy chcesz być zdrowy? Czy chcesz zarabiać mniej? Czy chcesz pracować dłużej?

Uważam, że rozwinięte społeczeństwa zmierzają (i słusznie) w kierunku demokracji bezpośredniej, a więc takiej, w której całe społeczeństwo w sposób świadomy podejmuje decyzje o najważniejszych dla jego funkcjonowania sprawach. Jestem zdecydowanym zwolennikiem głosowania w formie referendum. Jednak, aby takie referendum miało jakikolwiek sens, to musi być w nim podejmowana decyzja dotycząca konkretnej trudnej alternatywy. To nie może być głosowanie nad ogólnym, powszechnie akceptowanym lub negowanym, pytaniem.

Jeżeli mamy problem z efektywnością funkcjonowania szkoły, która ze względu na znaczny spadek liczby uczniów zaczyna przynosić straty, to nie pytajmy mieszkańców, czy są za jej zamknięciem? Należy zapytać o wybór z alternatywy: czy chcemy zapłacić wszyscy większe podatki, aby utrzymać szkołę; czy wprowadzić rozwiązanie, które umożliwi pobieranie dodatkowych opłat od samych rodziców; czy zamknąć szkołę, a uczniów dowozić do placówki oddalonej o pięć kilometrów, dzięki czemu gmina zaoszczędzi pieniądze i będzie mogła zreperować kolejny odcinek drogi? Tylko pokazując konkretne, różne i możliwe do przyjęcia, rozwiązania można oczekiwać sensownych odpowiedzi. I tak musi być konstruowane referendum.

Piszę te słowa w kontekście dyskusji na temat potrzeby zorganizowania referendum w sprawie reformy systemu emerytalnego w Polsce. Tak, uważam, że takie referendum ma sens. Jest to dla nas wszystkich bardzo istotna sprawa i warto, aby każdy miał szansę się na ten temat wypowiedzieć. Nie może to być jednak odpowiedź na pytanie: czy jesteś za tym, aby pracować dłużej? Należy wyraźnie przedstawić alternatywę: czy jesteś za tym, aby pozostawić dotychczasowy wiek przechodzenia na emeryturę, wiedząc, że spowoduje to konieczność obniżenia emerytur o 50 proc. wobec poziomu obecnego za kilkanaście lat; czy należy ten wiek podnieść, co daje szansę na utrzymanie dotychczasowych poziomów emerytur?

To tylko ogólny zarys takiego pytania. Całość powinna być dokładnie uargumentowana i przedstawiona w sposób zrozumiały dla ludzi.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
MiniSter
"...Przejście na emeryturę musi być na tyle późne, że oczekiwana przeciętna długość życia nie była bardzo długa(minister finansów Jacek Rostowski)... "

Pamiętasz swojego dziadzia i babcię jak będąc na emeryturze się z Tobą bawili...
21 marca 2012
Żadnego referendum nie będzie, bo by sie okazać mogło, że społeczeństwo jako alternatywę przedłużenia wieku emerytalnego widzi wdrożenie planu oszczędnościowego, który zacznie się od rządu, prezydenta i parlamentu, a zakończy na samorządach i obywatelach...

2,5 miliona złotych kosztowały w ostatnim roku przeloty tego, który kiedyś zapowiadał, że będzie latał liniami rejsowymi i bez osobistej ochrony, że o kancelarii prezydenta i parlamentarzystach nie wspomnę...

Ponad 225 tysięcy absolwentów wyższych uczelni jest bezrobotnymi bez prawa do zasiłku, a z opłacanymi przez Urzędy Pracy składkami ZUS. Ponad 57% bezrobotnych w naszym regionie nie ukończyło 34 roku życia...

Długo można wymieniać koszty nierządu tego rządu tylko z tego i tak nic nie wynika, bo premier nie zamierza dopuścić do referendum, które władza zarezerwowała dla siebie, a nie społeczeństwa.

Zapytajmy młodych, pięknych, wyedukowanych i bogatych ideami czy chcą być bezrobotnymi bez prawa do zasiłku do 67 roku własnego życia albo co najmniej do osiągnięcia tego wieku przez członków swoich rodzin i sąsiadów...
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie