MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy dyrektor może nie dopuścić ucznia do lekcji? Zawieszenie praw ucznia w polskim prawie

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Czy uczeń może zostać wyrzucony z zajęć lub nie dopuszczony do udziału w lekcjach? Dyrektor musi zapewnić bezpieczeństwo i prawo do edukacji.
Czy uczeń może zostać wyrzucony z zajęć lub nie dopuszczony do udziału w lekcjach? Dyrektor musi zapewnić bezpieczeństwo i prawo do edukacji. Taylor Flowe/Unsplash.com
Wyrzucenie z lekcji lub zakaz wchodzenia na lekcje niezgodne z prawem? Nawet najbardziej niepokornemu uczniowi dyrektor nie może odebrać prawa do nauki. Czy w Polsce istnieje praktyczne zawieszenie w prawach ucznia? W jakich sytuacjach można usunąć dziecko z listy uczniów w szkole? Wyjaśniamy.

Spis treści

Czy uczeń może zostać niedopuszczony do uczestnictwa w lekcjach?

Według polskiego prawa ani dyrektor, ani nauczyciel nie mogą nie dopuścić ucznia do udziału w lekcji.

W Polsce do 18. roku życia dzieci mają obowiązek nauki. Konstytucja natomiast zapewnia wszystkim prawdo do edukacji. Najważniejsze przepisy prawne, które wykluczają możliwość niedopuszczenia dziecka do lekcji to:

art. 70 Konstytucji gwarantujący każdemu prawo do nauki

Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa. – art. 70 pkt. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej

art. 28 Konwencji o prawach dziecka uznający prawo do nauki, jako jedno z podstawowych praw dziecka

Państwa-Strony uznają prawo dziecka do nauki i w celu stopniowego realizowania tego prawa na zasadzie równych szans [...] – art. 28 pkt. 1 Konwencji o prawach dziecka

art. 35 ustawy Prawo oświatowe zobowiązujący do pobierania nauki do ukończenia 18 roku życia

1. Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18. roku życia;
2. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia. – art. 35 Prawo oświatowe

Ponadto, kiedy uczeń zostaje nie dopuszczony do udziału w lekcjach lub wyrzucony z lekcji, zostaje narażony na niebezpieczeństwo, w czasie, kiedy to szkoła sprawuje nad nim opiekę. Dyrektor szkoły według art. 68 pkt. 6 ustawy Prawo oświatowe „wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę lub placówkę”.

Zawieszenie w prawach ucznia. Co to oznacza w Polsce?

W Polsce nie można zawiesić uczniowi prawa do edukacji. W ramach kary szkoła może jednak zawiesić inne prawa ucznia, obowiązujące w danej szkole, np. zakaz uczestniczenia w wycieczkach, imprezach szkolnych czy brania udziału w konkursach, reprezentowania szkoły w turniejach itp. Ograniczone prawa za określone przewinienia reguluje statut szkoły.

W tym dokumencie powinny znaleźć się także precyzyjnie wymienione czyny oraz kary, które szkoła może zastosować wobec ucznia łamiącego szkolne prawo.

Kiedy uczeń może zostać wykreślony z listy uczniów?

Skreślenie ucznia niepełnoletniego z listy uczniów w ramach kary jest niezgodne z polskim prawem dającym uczniom do 18. roku życia prawo do nauki, a także narzucającym na dzieci i młodzież obowiązek edukacji.

W wyjątkowych przypadkach dochodzi do skreślenia uczniów z listy uczniów w danej szkole. Dotyczy to najczęściej uczniów pełnoletnich. Jest to procedura administracyjna, która wymaga udziału rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego. Te rzadkie przypadki najczęściej rozstrzyga sąd.

Uczeń może też zostać przeniesiony do innej placówki (ostateczną decyzję podejmuje kurator). Przyczyny, które mogą powodować takie działanie, powinny być precyzyjnie wymienione w statucie szkoły. Są to najczęściej takie powody jak:

  • posiadanie lub rozprowadzanie narkotyków,
  • stosowanie przemocy wobec rówieśników lub nauczycieli,
  • akty wandalizmu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kosmiczny poziom matur rozszerzonych - uczniowie załamani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy dyrektor może nie dopuścić ucznia do lekcji? Zawieszenie praw ucznia w polskim prawie - Strefa Edukacji

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski