MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Kurów odzyska to, co zabrał car?

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Wideo
od 16 lat
W gminie Kurów rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie przywrócenia praw miejskich. – Kurów już posiada wszystkie cechy miasta, ale chciałbym, aby jak największa liczba mieszkańców wypowiedziała się w tej sprawie, a wynik konsultacji był miarodajny - mówi „Kurierowi Lubelskiemu” Arkadiusz Małecki, wójt gminy Kurów.

Jak się żyje w Kurowie?

Myślę, że coraz lepiej.

Skąd takie przekonanie?

Gmina Kurów leży na ważnym szlaku z Warszawy do Lublina, przy węźle drogowym Kurów-Wschód i staje się też coraz częściej sypialnią Lublina i Puław. Staramy się też inwestować w rozwój infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjnej i społecznej. Powstał u nas żłobek, klub seniora, spółdzielnia socjalna, która prowadzi działalność gastronomiczną. Zwiększamy możliwości naszych placówek oświatowych: szkół i przedszkoli. Robimy to po to, by usługi publiczne, które świadczymy były na jak najwyższym poziomie. Staramy się także rozwijać gminę pod kątem inwestycyjnym.

W jaki sposób to robicie?

Obecnie jesteśmy na etapie zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, w którym zaplanowaliśmy około 270 hektarów terenów inwestycyjnych przy węźle Kurów-Wschód. Zależy nam na tym, by otworzyć się na oczekiwania przedsiębiorców, którzy mogliby tutaj zainwestować. Na terenie gminy wyróżniamy cztery strefy inwestycyjne. Teraz staramy się o dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu na uzbrojenie tych terenów i mam nadzieję, że będzie to impuls do powstania nowych miejsc pracy, podatków i ogólnego rozwoju całej gminy. Na tę chwilę udało się też wyodrębnić teren o powierzchni 19 hektarów, gdzie już właściciele gruntów są zdecydowani na sprzedaż działek. Ta oferta już jest umieszczona na naszej stronie, więc szukamy inwestorów, którzy przedstawią najkorzystniejszą ofertę dla właścicieli i rozpoczną tam działalność. A samo miejsce wydaje się być ciekawe i atrakcyjne pod względem inwestycyjnym ze względu na odległość od Lublina, Warszawy, czy Radomia oraz centrów logistycznych, które współpracują z potencjalnymi inwestorami.

Jakie branże są szczególnie zainteresowane ulokowaniem w Kurowie swojego biznesu?

Rozmawiamy z inwestorami na temat centrów logistycznych. Mam nadzieję, że właściciele gruntów dojdą do porozumienia i pojawią się nowe inwestycje, będą płacone podatki, mieszkańcy znajdą tam pracę.

Do niedawna Kurów leżał na bezpośrednim szlaku komunikacyjnym między Lublinem a Warszawą. Jak zmieniło się życie w Kurowie po oddaniu do użytku drogi ekspresowej?

To co jest niewątpliwą zaletą, to poprawa komfortu życia w Kurowie. Jest bezpieczniej, ciszej i spokojniej. Mieszkańcy wreszcie nie narzekają na natężenie ruchu, które przez wiele lat utrudniało funkcjonowanie naszej gminy. Te pozytywne aspekty dostrzegamy szczególnie wtedy, kiedy na ekspresówce jest jakiś wypadek i objazdy kierowane są przez Kurów.

Te inwestycje i plany rozwojowe związane są z dużymi ambicjami Kurowa, które sięgają miasta. Już się nawet coś w tej sprawie zaczęło dziać. Dlaczego Kurów chce być miastem?

Zacznijmy od tego, że 1 sierpnia rada gminy podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami w sprawie nadania miejscowości Kurów statusu miasta. Chcemy, by to mieszkańcy zdecydowali, czy chcą mieszkać w mieście, czy nie.

Będzie pan przekonywał mieszkańców do tego, by opowiedzieli się za przywróceniem praw miejskich?

Moją rolą jest zaktywizowanie mieszkańców do udziału w tych konsultacjach, dlatego w pierwszej kolejności rozpoczynamy kampanię informacyjną. Chciałbym aby jak największa liczba osób wypowiedziała się w tej sprawie, a wynik konsultacji był miarodajny. Jeśli tak się stanie, czyli mieszkańcy opowiedzą się za tym, że chcą mieszkać w małym mieście, to podejmiemy działania w tym kierunku. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że Kurów już posiada wszystkie cechy miasta, jak choćby układ urbanistyczny, co jest niezwykle istotne, żeby odzyskać prawa miejskie.

Jeśli tak się stanie, to co to będzie oznaczało dla Kurowa?

Będzie to historyczny moment i swego rodzaju oddanie hołdu wszystkim bohaterom, którzy walczyli w Powstaniu Styczniowym. To właśnie po nim Kurów utracił prawa miejskie, co miało być karą dla mieszkańców za dzielną postawę.

A pan będzie burmistrzem, a nie wójtem.

Nie mam takich ambicji. Poza tym mówimy o perspektywie roku 2025, bo wówczas najszybciej do takiej zmiany może dojść. Natomiast wybory samorządowe zaplanowane są na wiosnę przyszłego roku.

Temat przywrócenia praw miejskich funkcjonuje już od pewnego czasu i zapewne docierają do pana pierwsze opinie mieszkańców na ten temat. Co z nich wynika?

Z pojedynczych głosów, które do mnie trafiają wynika, że mieszkańcy chcą by Kurów był miastem. Ale aby mieć szeroki pogląd w tej sprawie potrzebne jest przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Ale pewnie część mieszkańców ma obawy związane z przywróceniem praw miejskich.

Takie głosy też słyszę.

Co najbardziej niepokoi ludzi?

Pieniądze. Dlatego pytają się, czy przywrócenie praw miejskich będzie oznaczało podwyżki podatków, np. od nieruchomości.

I co pan mówi?

Że nic takiego się nie stanie. Stawki podatku od nieruchomości uchwalane są przez radę gminy. Nie ma więc podstaw prawnych do ich zwiększania po zmianie statusu gminy wiejskiej na miejsko-wiejską.

A jak wygląda kwestia podatku rolnego?

Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty mające w ewidencji gruntów status użytku rolnego, niezależnie od tego, czy są one położone na terenie miasta czy wsi. Wyjątek stanowią tylko grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolna, które są opodatkowane podatkiem od nieruchomości, również niezależnie od tego, czy są one położone na terenie miasta czy wsi. Nie zmienią się też zasady ustalania opłat za wodę, wywóz śmieci i przedszkole, bo są one ustalane niezależnie od statusu miejscowości.

No to może nastąpi likwidacja dopłat rolniczych?

Nie. Rolnik otrzymuje dopłaty niezależnie od tego czy jego gospodarstwo znajduje się na terenie miasta czy wsi. Nie będzie też – co także się pojawia w rozmowach – automatycznego odrolnienia gruntów czy obostrzeń związanych z przemieszczaniem sprzętu rolniczego na terenie miasta. Natomiast warto podkreślić, że z punktu widzenia dostępu do środków UE, utworzenie miasta daje nam jeszcze większe możliwości w pozyskiwaniu środków zewnętrznych w nowej perspektywie. Dzięki ponownemu nadaniu praw miejskich pojawi się szansa na korzystanie z dwóch źródeł środków pomocowych unijnych – skierowanych dla miast i dla wsi. Moim zdaniem dzięki nadaniu praw miejskich gmina wzmocni się też wizerunkowo, a powrót statusu miasta to nadzieja, że będziemy mieć większe szanse na szersze działania rozwijające gminę. To podstawowe kryterium decydujące, o tym czy ludzie będą chcieli się u nas osiedlać, widząc jednocześnie perspektywę rozwoju.

No dobrze, a co z dowodami osobistymi? Czy będzie potrzebna ich wymiana?

Nie. Zmiana nazwy organu wydającego dowód osobisty, nie powoduje konieczności wymiany dotychczasowego dowodu.

A czy nauczyciele nie obawiają się, że stracą dodatki wiejskie?

Taki argument też słyszałem, ale od razu uspokajam, że nic takiego się nie stanie. Prawo wyraźnie mówi, że dodatek wiejski należy się nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców, dlatego w Kurowie nic się w tej kwestii nie zmieni.

Ale miasto to większa administracja.

Nie przewidujemy wzrostu zatrudnienia w urzędzie, bo jest on uzależniony wyłącznie od ustaleń samorządu. Nie zmieni się też liczba radnych oraz wysokość ich diet i nie będzie też potrzeby przeprowadzenia nowych wyborów.

Czyli nie będzie żadnych kosztów?

Będą. Konieczne będzie bowiem poniesienie jednorazowych kosztów wprowadzenia zmian, które będą dotyczyć np. zmiany nazw organów samorządowych na pieczęciach i tablicach urzędowych. Jednak zmiana statusu miejscowości Kurów nie spowoduje wystąpienia kosztów stałych w przyszłości.

W jaki sposób będziecie zbierać opinie mieszkańców w tej sprawie?

Konsultacje zostaną przeprowadzone poprzez udostępnienie odpowiednich kart do głosowania, które będą dostępne m.in. w siedzibach urzędu gminy i naszych jednostek organizacyjnych Gminy Kurów, na stronie internetowej www.kurow.eu i Biuletynie Informacji Publicznej urzędu oraz podczas zebrań wiejskich ustalających przedsięwzięcia realizowane w ramach funduszu sołeckiego na rok 2024 i innych spotkań z mieszkańcami. W związku z tym, że zależy na jak największej frekwencji, konsultacje potrwają do 13 listopada 2023 r.

Gdzie oddać głos w konsultacjach społecznych?

Konsultacje społeczne polegać będą na udzieleniu na karcie do głosowania odpowiedzi na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za nadaniem miejscowości Kurów statusu miasta?”.

Karty do głosowania udostępnione będą:

  • w siedzibach: Urzędu Gminy Kurów i jednostek organizacyjnych Gminy Kurów
  • na stronie internetowej Gminy Kurów – www.kurow.eu
  • w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Kurów
  • w ogólnodostępnym systemie Konsultacji Społecznych, zwanym też Portalem Partycypacji Społecznej
  • podczas zebrań wiejskich ustalających przedsięwzięcia realizowane w ramach funduszu sołeckiego na rok 2024
  • podczas spotkań z mieszkańcami

Jak zagłosować?

Aby oddać ważny głos należy prawidłowo wypełnić kartę do głosowania ze wskazaniem wszystkich wymaganych danych i czytelnie podpisaną złożyć w terminie w sekretariacie Urzędu Gminy Kurów, przesłać na adres pocztowy urzędu, przekazać podczas zebrań wiejskich lub złożyć w miejscu zorganizowanym tymczasowo jako kancelarii Urzędu Gminy Kurów podczas m.in. imprez okolicznościowych, uroczystości i innych wydarzeń.

Kartę można też przesłać w formie dokumentu elektronicznego, podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym i przesłanym w terminie za pomocą skrzynki podawczej ePUAP.

Wyniki przeprowadzonych konsultacji zostaną podane do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Kurów oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Kurów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski