Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy licealiści chodzą na uczelnię? Młodzież uczy się na Uniwersytecie Przyrodniczym

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Szkoły ponadpodstawowe współpracują z uczelnią w zakresie rozwijania i urozmaicania edukacji uczniów. Lekcje z obszaru przedmiotów przyrodniczych są prowadzone przez wykładowców akademickich, a prowadzone są z wykorzystaniem zaplecza dydaktycznego UP.

– Na terenie miasta funkcjonują doskonałe uczelnie wyższe oferujące studentom kształcenie na bardzo wysokim poziomie. Absolwenci naszych szkół ponadpodstawowych mają więc niezwykłą szansę na kontynuowanie nauki w rodzinnym mieście, bez konieczności wyjeżdżania do innych ośrodków akademickich. Współpraca naszych szkół z Uniwersytetem Przyrodniczym, w której inicjowaniu uczestniczymy, to po pierwsze możliwość zdobywania wiedzy z wykorzystaniem doskonale wyposażonych laboratoriów i sal dydaktycznych. Po drugie, możliwość poznania potencjału tej uczelni w obszarze kształcenia przyszłych specjalistów w dziedzinie szeroko pojętego rolnictwa – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

Co jest celem tej współpracy?

Uczniowie szkół średnich uzyskują wsparcie w obszarze nauk przyrodniczych, co umożliwi im poszerzenie wiedzy pod kątem uczestniczenia w olimpiadach i konkursach. Dodatkowo młodzież zdobędzie praktyczne umiejętności, które przydadzą się w pracy zawodowej. Natomiast wykładowcy w ramach współpracy prowadzą zajęcia dydaktyczne i warsztaty.

– Program, który prowadzimy z Miastem Lublin, ma na celu między innymi zachęcenie uczniów lubelskich szkół średnich do studiowania na naszym Uniwersytecie, a także przygotowanie ich do kontynuowania nauki na kierunkach związanych z dotychczasowym kształceniem. Nawiązanie realnej współpracy ze szkołami jest jednym z bardzo istotnych elementów programu działań obecnych władz UP w Lublinie. Cieszymy się, że dzięki efektywnej współpracy z Miastem, możemy te założenia z sukcesem realizować – mówi dr hab. Urszula Kosior-Korzecka, Prorektor ds. studenckich i dydaktyki, prof. Uczelni.

Jakie szkoły biorą udział w projekcie edukacyjnym?

Dotychczas listy intencyjne w sprawie współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie podpisało 9 lubelskich szkół i placówek:

  • III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej,
  • Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. Gen. F. Kleeberga,
  • Zespół Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów,
  • VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja,
  • XXX Liceum Ogólnokształcące im. Księdza Jana Twardowskiego,
  • Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II,
  • VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja,
  • Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji im. H. Łopacińskiego,
  • IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.

Współpraca ze szkołami odbywa się w ramach programu „Dobre perspektywy na przyszłość w Lublinie”, który Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie prowadzi od grudnia 2020 r. Honorowymi patronami programu są rektor UP w Lublinie, prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk oraz Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski