Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Pedet w Lublinie będzie miał nowego właściciela?

Piotr Nowak
Powszechny Dom Towarowy „Centrum” (tzw. Pedet) był budowany w latach 1959-1964
Powszechny Dom Towarowy „Centrum” (tzw. Pedet) był budowany w latach 1959-1964 Anna Kurkiewicz
Dom Towarowy „Sezam” wkrótce zmieni właściciela - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Budynek z roku na rok pustoszeje, a jeszcze kilka lat temu zapowiadano olbrzymie inwestycje.

O planach wykupienia galerii „Sezam” przez nowego inwestora lubelski rynek nieruchomości huczał od kilku miesięcy. Nic dziwnego, bo w środowisku biznesowym panuje opinia, że działka znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji, jednej z najlepszych w mieście. Jednak od lat nic się na niej nie dzieje.

- Słyszałam o planach sprzedaży budynku, ale bez żadnych konkretów. Mam nadzieję, że nowy zarządca nas nie wyrzuci - przyznaje Joanna, sprzedawczyni w jednym z tutejszych butików.

Obecnie właścicielem budynku jest spółka Mayra Investments (należy do grupy Centrum Development and Investments). Jak donosi nam osoba dobrze zorientowana w lubelskim rynku nieruchomości, zakupem obiektu jest zainteresowany Sylwester Lalak, lubelski przedsiębiorca, prezes firm Meblohurt oraz Nieruchomości Lalak Properties.

Według naszego informatora, umowa sprzedaży dawnego Pedetu może zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu. Czy lubelska firma rzeczywiście zamierza zakupić nieruchomość przy Krakowskim Przedmieściu?

Mariusz Krupa, dyrektor do spraw inwestycji w Nieruchomości Lalak Properties, odmówił nam odpowiedzi na to pytanie.

- Na chwilę obecną nie jesteśmy właścicielem Pedetu - ucina Mariusz Krupa.

Gmach z historią

Powszechny Dom Towarowy „Centrum” przez lata był wizytówką Lublina. Zaprojektowany został przez architekta Tadeusza Witkowskiego w 1955 r., tego samego, który odpowiada m.in. za gmach Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kunickiego i Bibliotekę UMCS przy ul. Radziszewskiego.

Pierwsze zakupy w uchodzącym wówczas za symbol luksusu centrum handlowym lublinianie zrobili w 1964 r. Po zmianie ustrojowej dawny Pedet miał kilku prywatnych właścicieli. Ostatnim jest CDI i należąca do grupy spółka Mayra.

O planach budowy galerii handlowej w tym miejscy mówiono od kilkunastu lat. Od 2010 r. CDI zapowiadało rozbiórkę Pedetu i postawienie na jego miejscu nowoczesnego obiektu.

Pasaż Victoria, bo taka była robocza nazwa planowanego centrum, miał zająć parcelę wzdłuż ul. Kapucyńskiej. Zniknąć miał przy tym plac przy deptaku, na którym w lecie stoją ogródki piwne.

Jednak w 2016 r. CDI poinformowało ratusz, że nie wystąpi o pozwolenie na budowę. Już wtedy było widoczne, że galeria stopniowo podupada. Wyprowadzali się kolejni najemcy. Przez kilka lat funkcjonowała tam jeszcze szkoła językowa, ale i ona opuściła budynek. Jej miejsce zajęło call center. Na parterze znajdują się m.in. sklepy z odzieżą i drogerie.

Zgodnie z porozumieniem zawartym ze spółką Mayra i miastem, w przypadku rozpoczęcia inwestycji przy ul. Kapucyńskiej, przedsiębiorstwo zobowiązało się pokryć lub sfinansować koszty budowy dróg w sąsiedztwie.

Firma przekazała miastu 1 mln zł na przebudowę sąsiedniego placu Litewskiego. W przypadku uzyskania pozwolenia na budowę, powinna zapłacić ratuszowi 1,05 mln zł. Czy kolejny właściciel Pedetu „odziedziczy” te zobowiązania?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski