Czy podwyżki stawek za śmieci przyjęte w Lublinie naruszają prawo? Fundacja Wolności dostała odpowiedź z Regionalnej Izby Obrachunkowej

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
Nie od gospodarstwa, ale od osoby będą lublinianie płacić od lipca za odbiór śmieci. Zmiana metody oznacza dla większości mieszkańców podwyżkę opłat. Fundacja Wolności miała wątpliwości czy uchwała została podjęta zgadnie z prawem. Główny zarzut dotyczy liczby mieszkańców Lublina przyjętych do wyliczenia stawki za śmieci. Regionalna Izba Obrachunkowa nie dopatrzyła się jednak naruszenia prawa.

- Kolegium RIO w Lublinie nie znalazło podstaw do kwestionowania badanej uchwały, wobec czego uznało ją za nienaruszającą porządku prawnego – informuje Jacek Grządka, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie. To odpowiedź RIO na wniosek Fundacji Wolności dotyczący zbadania zgodności z prawem „uchwały śmieciowej”. W kwietniu lubelscy radni zdecydowali o zmianie metody naliczania opłat za odbiór odpadów w Lublinie. Z obecnego systemu „od gospodarstwa”, Lublin przejedzie na metodę „od osoby”. Zmiana ma wejść w życie od przyszłego miesiąca.

Wraz ze zmianą metody przyjęto nowe stawki do kalkulacji opłat. Wyliczono je przyjmując, że w Lublinie śmieci „produkuje” 280 tys. osób. Zakwestionowała to Fundacja Wolności. Wskazała, że dane statystyczne – publikowane przez sam ratusz – mówią, iż w Lublinie zameldowanych jest ok. 325 tys. osób.

- Założenie liczby 280 tysięcy mieszkańców gminy miało istotny wpływ na wyliczenie wielkości stawki opłat za gospodarowanie odpadami. Gdyby w kalkulacji uwzględniono 325 tys. mieszkańców, stawka za gospodarowanie odpadami w przeliczeniu na jedną osobę byłaby o ok. 3,5 zł miesięcznie niższa (ok. 10-15 procent mniej) – wskazała we wniosku fundacja.

RIO podkreśla, że to do kompetencji radnych należy ustalenie metody naliczania opłaty i określenie wysokości stawki. Ta ostatnia nie może być wyższa niż wskazana przez ustawę. Jej maksymalny poziom wynosi obecnie 38,38 zł. W Lublinie nie będzie przekroczona. Każda osoba mieszkająca w bloku (zabudowa wielorodzinna) ma płacić miesięcznie za odbiór odpadów 24,80 zł, a mieszkająca w domku jednorodzinnym - 28,80 zł. Z opłat będą zwolnione osoby od szóstej „w górę” w danej rodzinie.

A co z różnicą w liczbie mieszkańców? – Przyjęta do kalkulacji opłata, oparta o rzeczywistą liczbę osób deklarujących się jako zamieszkujących w Lublinie, a nie o liczbę osób zameldowanych (…) nie może być uznana za niewłaściwą – twierdzi RIO w uzasadnieniu swojego stanowiska. I dodaje: - Szacując liczbę faktycznych mieszkańców miasta na ok. 280 000 wzięto pod uwagę dane wynikające z deklaracji składanych przez mieszkańców w latach 2014-2020, dotyczących liczby mieszkańców w gospodarstwach domowych na terenie Lublina, dostępne w oparciu o dotychczasową metodę pobierania opłat.

Uchwała zmieniająca system naliczania i określająca nowe stawki opłat za śmieci, ma wejść w życie od lipca. Dla większości mieszkańców oznacza podwyżkę.

Wyjeżdżasz na wakacje? To musisz wiedzieć!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie