18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Lublinie powstanie pomnik króla Łokietka?

Małgorzata Szlachetka
Czy w Lublinie powstanie pomnik króla Łokietka? /Na zdj.: Akt lokacyjny Lublina z 1317 roku
Czy w Lublinie powstanie pomnik króla Łokietka? /Na zdj.: Akt lokacyjny Lublina z 1317 roku Zbiory Archiwum państwowego w Lublinie
Możliwe, że z okazji 700. rocznicy lokacji miasta, czyli w 2017 roku, zostanie odsłonięty w Lublinie pomnik króla Władysława Łokietka. Ratusz popiera ten pomysł.

- Nie ma lepszego sposobu uczczenia okrągłej rocznicy lokacji Lublina na prawie magdeburskim niż upamiętnienie władcy, któremu zawdzięczamy ten fakt - nie ma wątpliwości Jan Majowski, inicjator ubiegłorocznej akcji zbierania podpisów pod apelem o pomnik Władysława Łokietka w Lublinie. - Apel najpierw roznosiłem po biurach poselskich, później zbierałem podpisy wśród sąsiadów. Listę z ponad 120 podpisami zanieśliśmy do ratusza - opowiada.

Do akcji zbierania podpisów przyłączył się także dr Leszek Mikrut z UMCS, który kilka miesięcy wcześniej opublikował w lokalnych mediach podobny apel - zwracał w nim uwagę, że jeśli Tarnów ma pomnik Łokietka, to Lublin nie powinien być gorszy.

- Nie myślę tutaj wcale o pomniku zrobionym za duże pieniądze. Można by go zaprojektować siłami lubelskich studentów, chociażby z Wydziału Artystycznego UMCS - mówi Kurierowi dr Leszek Mikrut.

Sprawa w ratuszu jest dobrze znana.

- Pomnik Łokietka wpisuje się w nasze myślenie o obchodach 700. rocznicy lokacji miasta. Chcielibyśmy ten projekt zrealizować, ale jest za wcześnie, aby mówić o konkretach, na przykład o tym, jaka powinna być jego forma, tradycyjna czy nowoczesna - mówi Beata Krzyżanowska, rzeczniczka urzędu miasta.

Zwolennicy pomysłu już teraz mają swoje propozycje lokalizacji monumentu. Jan Majowski chciałby, żeby pomnik króla Władysława Łokietka stanął w pobliżu Trybunału Koronnego. Leszek Mikrut proponuje plac Łokietka, czyli okolice ratusza.

Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków, zaleca w tym względzie ostrożność: - Lokalizacja musiałaby być przemyślana, może właśnie w granicach Starego Miasta. Uważam też, że oszczędzanie na realizacji nie byłoby właściwe, bo pomnik musi mieć wysoką formę artystyczną. Pewną gwarancją, że tak będzie, jest ogłoszenie konkursu na projekt - mówi Mącik.

Pomysł postawienia w Lublinie pomnika Łokietka nie jest nowy. W latach 90. zastanawiano się nad jego ulokowaniem w pobliżu ratusza. - Nie wiem, dlaczego tamtem projekt nie został zrealizowany. Pewne jest jednak, że trudno jest odmówić pomnika tak ważnej dla Lublina postaci - zauważa Hubert Mącik.

Na razie pozostaje nam do podziwiania oryginalny dokument lokacji Lublina z 1317 roku, który znajduje się w zbiorach Archiwum Państwowego.

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski