Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wiesz, kiedy iść z dzieckiem do ortodonty?

materiał partnera

Nieleczone nieprawidłowości związane z uzębieniem dzieci mogą powodować przykre doświadczenia w ich dorosłym życiu. Zobacz kiedy iść z dzieckiem do ortodonty.

Wciąż istnieje pewna grupa mało świadomych rodziców, którzy uważają, że wizyta u specjalisty jakim jest ortodonta dziecięcy nie jest wcale konieczne. Na szczęście świadomość większej części rodziców stale rośnie, dzięki czemu ortodonta może skutecznie wyeliminować, a nawet zapobiec nieprawidłowościom, którymi są na przykład poważne wady zgryzu u dzieci.

Ortodonta dziecięcy – kiedy pierwsza wizyta?

Specjaliści uważają, że pierwsza wizyta u specjalisty powinna odbyć się w okolicach siódmego roku życia. Jednak wielu ortodontów, na przykład ortodonta dziecięcy w Szczecinie z przyjemnością przyjmuje dzieci już w wieku 5 lat. Dzieje się tak bowiem już u małych dzieci mogą wystąpić poważne, czasem nawet niezauważalne wady, które w tak wczesnym wieku można z powodzeniem wyeliminować. Ponadto pamiętajmy, że leczenie małych dzieci często bywa o wiele łatwiejsze i skuteczniejsze, aniżeli leczenie tej samej wady u osoby dorosłej.

Alarmujące sygnały, na które należy zwrócić szczególną uwagę

W wielu przypadkach rodzice są w stanie dostrzec nieprawidłowości występujące u dzieci, które wymagają niezwłocznej wizyty u specjalisty jakim jest ortodonta dziecięcy w Szczecinie również znajdują się wykwalifikowani specjaliści do spraw dziecięcych uśmiechów.

Znaki, które powinny wzbudzić niepokój każdego rodzica:

  • Wada wymowy.
  • Ssanie kciuka przez dziecko, które przestało już ząbkować.
  • Odruchy takie jak: obgryzanie paznokci, gryzienie włosów lub przyborów piśmienniczych oraz innych przedmiotów.
  • Nagminne zgrzytanie zębami oraz ich zaciskanie.
  • Nieprawidłowe rozmieszczenie oraz usytuowanie zębów: znaczne szpary między zębami, skupiska zębów, zęby wyrastające w nieprawidłowym miejscu (na przykład w podniebieniu lub ząb przed zębem).
  • Budzące niepokój ustawienie żuchwy (nadmierne wysunięcie w przód, w tył lub na bok).
  • Nagminne oddychanie z otwartymi ustami.
  • Trudności i ból podczas gryzienia jedzenia.
  • Niemożność lub trudności w prawidłowym zamknięciu buzi.

Jak widać istnieje wiele nieprawidłowości, które mogą być samodzielne wykryte przez rodzica. Choć warto pamiętać, że nawet jeśli nie zauważymy niepokojących objawów u dzieci to i tak warto, aby w okolicy 5 lub 7 roku życia nasze dziecko zbadał ortodonta dziecięcy w Szczecinie lub w innych większych miastach bowiem tam znajdują się najlepsi specjaliści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski