MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czynsze w Lublinie: Gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej

Artur Jurkowski
archiwum
Mieszkańcy os. Moniuszki mogą się czuć szczęściarzami. Tam średni czynsz za dwupokojowe mieszkanie to wydatek 310 zł miesięcznie. To jedna z najniższych opłat w Lublinie. Nie oznacza to, że inni mieszkańcy SM Czechów mogą być równie zadowoleni. Ci, którzy mieszkają na os. Wieniawskiego, płacą za takie samo mieszkanie o 100 zł więcej niż ich sąsiedzi z os. Moniuszki.

- Nie ma w tym nic niecodziennego. Różnice są nie tylko między osiedlami, ale nawet samymi blokami - przekonuje Lucjan Koper, prezes SM Felin. Tam za mieszkanie o powierzchni 50 mkw. trzeba zapłacić 330,35 zł.

Skąd takie różnice? - O wysokości opłat miesięcznych decyduje mnóstwo czynników. I nie ma przy tym znaczenia, w której części Lublina znajduje się mieszkanie. Jedno jest pewne: najtańsze są lokale w nowo wzniesionych budynkach, przy czym powinny być one niewysokie, aby nie płacić za eksploatację windy, a w mieszkaniach powinny się znajdować indywidualne liczniki, m.in. zużycia wody - mówi Jan Gąbka, prezes LSM.

Na LSM różnica w opłatach za taki sam lokal może sięgać ok. 60 zł miesięcznie.

- W mieszkaniu z indywidualnym licznikiem na wodę przykładowy czynsz wynosi 338,12 zł, ale już bez takiego opomiarowania - 395,40 zł - wskazuje Gąbka.

Do najtańszych mieszkań należą lokale w SM Motor (310,15 zł za 50 mkw.), SMP UMCS (322,50 zł). Najdrożej jest w SM AZS (440 zł) oraz SM Medyk (422,27 zł).

80% czynszu to woda i ogrzewanie

- W Lublinie stawka opłat za metr kwadratowy mieszkania w spółdzielniach waha się od 6 do 9 zł - wylicza Ewa Lipińska, dyr. Wydz. Spraw Mieszkaniowych UM Lublin. Ratusz, co roku, zbiera dane dotyczące czynszów z tzw. zasobów niepublicznych.

Różnice w czynszach dotyczą nie tylko mieszkań w zasobach poszczególnych spółdzielni. Odmienne czynsze mogą płacić, za podobnej wielkości lokal, członkowie tej samej spółdzielni. - Jest to związane np. z wiekiem budynków. W obiektach starszych niezbędne są prace modernizacyjne. To ma bezpośrednie przełożenie na wysokość składki remontowej. U nas rozpiętość tej składki waha się od 40 groszy do 1,50 zł. Jest ona naliczana za metr kwadratowy - precyzuje Janina Kraska-Sirko, gówna księgowa SM Felin.

W przypadku mieszkania o powierzchni 50 mkw. oznacza to, że opłata remontowa waha się do 20 do 75 zł. Różnica w czynszu między starym a nowym lokalem wynosi 55 zł.

Nie mniej istotna jest liczba osób zameldowanych w mieszkaniu. Od liczby lokatorów spółdzielnie naliczają np. opłatę za wywóz śmieci. Stawka wynosi ok. 6 zł od osoby.

- W czynszu ok. 80 proc. stanowią opłaty niezależne od samej spółdzielni, m.in. ogrzewanie, woda, podatki, prąd, gaz - wylicza Jan Gąbka, prezes LSM.

Miesięczna opłata za mieszkanie o powierzchni ok. 50 mkw., w którym mieszkają trzy osoby (w zaokrągleniu)

* SM AZS 440 zł
* SM Medyk 422 zł
* Budowlani PSM 396 zł
* SM Czuby 386 zł
* Czechów
os. Wieniawskiego 410 zł
os. Karłowicza 400 zł
os. Szymanowskiego 380 zł
os. Moniuszki310 zł
* SM Klakson 362 zł
* SM Instalator 347 zł
* SM Rudnik 345 zł
* LSM 338 zł
* SM Felin 330 zł
* SMP UMCS 322 zł
* SM Motor 310 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski