Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Daj pić pracownikom, zapłacisz niższy podatek

MAGDALENA BOŻKO [email protected]
To nie jest żaden przywilej pracowników, ale wręcz obowiązek pracodawcy, by w czasie upałów zapewnić im wodę lub (i) inne napoje.
To nie jest żaden przywilej pracowników, ale wręcz obowiązek pracodawcy, by w czasie upałów zapewnić im wodę lub (i) inne napoje.
W lecie twój szef musi ugasić twoje pragnienie zimnymi napojami. Koszt, który w związku z tym poniesie może sobie odliczyć od podstawy opodatkowania.

To nie przywilej pracowników, ale obowiązek pracodawcy, który nakłada na niego rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie ogólnych przepisów BHP oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Mówią ono o tym, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. Pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych należy, oprócz wody, zapewnić inne napoje.

Azoty poją, gdy jest ciężko i gorąco

Jak z tego obowiązku wywiązują się lubelskie firmy? Okazuje się, że całkiem nieźle.

– Kwestie wydawania wody reguluje u nas polecenie służbowe z dnia 12 lutego 2008 roku w sprawie zasad wydawania posiłków profilaktycznych i napojów – informuje Marek Sieprawski z Zakładów Azotowych „Puławy”, które zatrudniają ponad 3300 osób.

Zgodnie z owym Poleceniem pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych należy zapewnić nieodpłatnie napoje, których rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy.

– Uciążliwe warunki występują także podczas upałów. Wówczas napoje chłodzące przysługują wszystkim pracownikom bez względu na zajmowane stanowisko. Pracownik zgłasza swoją potrzebę w zakresie wody przełożonemu. Kosztami wody obciążona zostaje dana komórka – dodaje Sieprawski.

W Bogdance woda na okrągło, a w Stefanowie będzie nawet mięta

Jeszcze lepiej wygląda to w Lubelskim Węglu Bogdanka (3500 pracowników).

– Przez cały rok zapewniamy naszym pracownikom nieograniczony dostęp do wody mineralnej– mówi Tomasz Zięba, rzecznik LW Bogdanka. – Mamy specjalne pomieszczenie, w którym jest woda gazowana i niegazowana, a do tego sok. Jesteśmy w tym zakresie ewenementem w polskim górnictwie. A w nowym szybie w Stefanowie będzie nawet mięta do picia.

A jak to wygląda w mniejszych firmach i instytucjach?

– U nas na korytarzu stoi dystrybutor z wodą, z którego możemy korzystać – mówi Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie.

W butiku lepiej nie podpaść szefowi...

– A u nas każdy sam przynosi sobie wodę podczas upałów – mówi pani Agata, która pracuje w jednym z lubelskich sklepów odzieżowych. – Nikt się nie ośmieli upomnieć, żeby nie podpaść szefowi.

Odpisz wodę od podatku

Przepisy wyraźnie mówią, że koszt wody pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

– I pomniejszyć o nie podstawę opodatkowania, co oznacza w konsekwencji niższy podatek – wyjaśnia Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie i dodaje: – Nie ma limitu odliczeń, choć, oczywiście, zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, nie powinny to być jakieś niebotyczne kwoty.

Podobnemu odliczeniu podlegają też wydatki na inne napoje np: soki, mleko, kawę i herbatę. Analogicznie wygląda sprawa z napojami spożywanymi podczas służbowych narad (z wyjątkiem alkoholi!).

Kosztem są również opłaty za dzierżawę dystrybutorów wody mineralnej.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski