Darmowa pomoc prawna nie dla każdego

Adw. Piotr Pietraszko
Adwokat Piotr Pietraszko
Adwokat Piotr Pietraszko archiwum
Od początku stycznia 2016 r. rusza szeroko nagłaśniany program bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej przez profesjonalistów (adwokatów, radców prawnych) oraz organizacji pozarządowych, które w swoim statucie będą miały za zadanie takową pomoc świadczyć.

Ogólne hasło brzmi obiecująco: Polacy będą mogli korzystać z nieodpłatnych porad prawnych. O tym komu, gdzie i w jakim przypadku przysługiwać będzie taka pomoc dowiedzieć można się na specjalnym portalu przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zagłębiając się w przedmiotową tematykę wskazać należy, iż hasło przedstawione powyżej tyczy się tylko wyselekcjonowanej, a nie ogólnej grupy osób. Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej zakłada bowiem, iż o pomoc prawną będą mogły się starać osoby, które nie ukończyły 26 roku życia, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, seniorzy po ukończeniu 65 lat, osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej, kombatanci, weterani, zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną. Podkreślić także należy, iż sam zakres pomocy prawnej będzie również mocno okrojony. W myśl projektu, pomoc prawna ma polegać na poinformowaniu uprawnionego o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach, wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego, pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy (oprócz pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym), sporządzeniu projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe, pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Już z powyżej przedstawionych restrykcji w skrócie wynika, iż przeciętny Kowalski w wieku produkcyjnym, na taka formę bezpłatnej pomocy prawnej, jeżeli nie spełni określonych wymogów, nie ma co liczyć. Z drugiej strony trzeba mieć nadzieję, iż rzeczywiście, ten ukłon w stronę obywatela, spełni swoje zadanie. Czy tak się stanie, przekonamy się niebawem. Do pierwszych bezpłatnych porad prawnych pozostał bowiem nieco ponad miesiąc.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
toja
Znów ruchoma reklama nałożona na tekst - kurier dzięki ,,naczelnemu'' staje się szmacianą gazetą.....
l
lucyper
A Duda pomoc?
Dodaj ogłoszenie