Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe badania w woj. lubelskim. Upewnij się, że jesteś zdrowy. Bezpłatnie zrobisz m.in. USG jąder i kolonoskopię

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Anna Kaczmarz/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Tętniak aorty brzusznej, rak jelita grubego albo wirusowe zapalenie wątroby typu C. Lubelskie szpitale zapraszają na darmowe badania. Jak się zapisać?

Szpital w Łęcznej rozpoczął kolejny program profilaktyczny związany z wykrywaniem raka jelita grubego. Z bezpłatnego badania może skorzystać 1620 osób z grupy średniego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.

Do badań kwalifikowane są osoby, które zostaną wytypowane przez lekarzy rodzinnych lub zgłoszą się samodzielnie. Z darmowej kolonoskopii mogą skorzystać m.in. osoby w wieku 50-65 lat (gdy od ostatniego badania minęło 10 lat), w wieku 40-49 lat (gdy mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego). A także młodsi pacjenci pochodzący z rodziny z zespołem Lyncha oraz z zespołem polipowatości rodzinnej gruczalakowatej (FAP).

Więcej informacji można uzyskać w biurze projektu na parterze w głównym budynku szpitala przy ul. Krasnystawskiej 52 lub telefonicznie: 81 752 63 32 i 81 752 65 21.

WZW typu C
Z kolei w Białej Podlaskiej ruszyły bezpłatne badania przesiewowe krwi na obecność wirusa HCV. Ośrodek zamierza przebadać 3 tys. osób. Z badania mogą skorzystać osoby w wieku 35-75 lat z Białej Podlaskiej oraz powiatów: bialskiego, radzyńskiego, parczewskiego, włodawskiego i łukowskiego. Dzięki temu pacjenci będą mogli sprawdzić, czy nie chorują na wirusowe zapalenie wątroby typu C.

- Osoby, u których wynik badania przesiewowego krwi wykaże podwyższony poziom przeciwciał anty-HCV, personel medyczny zaleci
skorzystanie z dalszej bezpłatnej diagnostyki w naszym szpitalu, tj. nieinwazyjnego badania wątroby metodą elastografii - dodaje Magdalena Us, rzecznik bialskiego szpitala.

Męskie badania
W przyszły weekend panowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań USG jąder (dla mężczyzn poniżej 45 lat) oraz badań PSA pod kątem zmian w prostacie (dla mężczyzn mających 45 lat lub więcej). Żadne z badań nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Badania są bezbolesne i nieinwazyjne. Akcja odbędzie się 30 listopada w ramach kampanii Movember w centrum handlowym Vivo!.

Tętniaki na cenzurowanym
Z kolei Klinika Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK1 przy ul. Staszica jest koordynatorem ogólnopolskiego programu badań diagnozujących tętniaki aorty brzusznej. Z USG mogą skorzystać wszyscy chętni w wieku powyżej 65 lat. Zapisy i informacje można uzyskać pod numerem infolinii 22 417 13 25.

- Aorta jest taką jakby rurką o średnicy od kilkunastu do 22 mm. Zaś tętniak jest to poszerzenie aorty, które wynosi 4-5 cm. To jest taka tykająca bomba. Najczęściej tętniak nie boli. Dolegliwości pojawiają się gdy już pęknie. A to jest najczęściej silny ból brzucha - wyjaśnia prof. Tomasz Zubilewicz, kierownik chirurgii naczyniowej w SPSK1.

Postoje mammobusów
Kobiety z woj. lubelskiego mogą skorzystać również z profilaktyki raka piersi. Z mammografii mogą skorzystać m.in. kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanego tego badania w ciągu ostatnich dwóch lat. Mammobus będzie stacjonować w tym tygodniu m.in. w Rykach i Białopolu (poniedziałek), Leśnej Podlaskiej (wtorek), Ulan-Majorat (środa), Łopienniku Górnym i Żółkiewce-Osada (czwartek), Poniatowej i Opolu Lubelskim (piątek).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski