MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe leki dla seniorów? Tak, ale nie wszystkie i tylko te najtańsze

Gabriela Bogaczyk
lukasz kasprzak/express ilustrowany/polska press
Chodzi np. o niektóre rodzaje insulin czy też medykamenty przeciwbólowe.

Lista darmowych leków „75 plus” składa się z 84 pozycji. Wśród nich brakuje większości insulin, niektórych leków na nadciśnienia czy chorobę Parkinsona (np. madopar). Tak przynajmniej wynika z infomacji, które znaleźliśmy na stronach Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

AOTMiT (państwowa jednostka zajmująca się oceną świadczeń opieki zdrowotnej oraz ustalaniem taryf świadczeń - przyp. red.) postuluje także, by lista zawierała tylko najtańsze zamienniki. Powód? Bo może to obciążyć budżet państwa. - Nie widzę sensu wpisywania na listę najtańszych leków. Przecież to nie odciąży kieszeni pacjentów. Wolałabym wypisywać im za darmo nowoczesne leki - komentuje jedna z lubelskich lekarek. Postulatami AOTMiT zaniepokojona jest także fundacja „My Pacjenci”. - „Darmowe leki dla seniorów” były hasłem wygłaszanym na potrzeby kampanii wyborczej. W praktyce, jak widać, jest ono niezwykle trudne do zrealizowania - uważa Ewa Borek, prezes fundacji „My Pacjenci”.

Ministerstwo zdrowia studzi emocje i przekonuje, że prace nad ustaleniem listy leków dla seniorów wciąż trwają, pierwszy zaś ich wykaz ma ujrzeć światło dzienne przed 1 września.

Od września będą darmowe leki dla 75+

Pierwszą wstępną listę leków 75 plus poznaliśmy dzięki odpowiedzi Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na propozycję Ministerstwa Zdrowia. Wynika z niej, że w wykazie darmowych medykamentów może zabraknąć ibuprofenu, paracetamolu, niektórych insulin, leków na Parkinsona czy nadciśnienie.

Wojewódzki konsultant ds. geriatrii nie chce komentować tych doniesień, ale zaznacza, jakie medykamenty wg niego powinny znaleźć się na liście. - Są to na pewno leki, m.in. na choroby krążeniowe, Parkinsona, niewydolność żylną czy demencję - wylicza lek. med. Paweł Klimkowicz.

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że prace nad listą jeszcze trwają. - Pierwszy wykaz refundowanych bezpłatnych leków dla osób w wieku 75 + zostanie ogłoszony do 1 września 2016 r. - wyjaśnia Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

Do wystawiania recept na będą upoważnieni: lekarze rodzinni, pielęgniarki z przychodni oraz lekarze mający prawo do wykonywania zawodu, którzy zaprzestali już wykonywania go (w tym przypadku dla siebie albo bliskiej rodziny).

- Cieszę się, że cokolwiek się ruszyło do przodu w kwestii darmowych leków. Może nie będzie to od razu zrealizowane tak jakby seniorzy tego chcieli, ale zawsze można w kolejnych latach poprawić te niedoskonałości - mówi Alina Gucma, przewodnicząca Rady Seniorów w Lublinie.

- Naszym zdaniem, nie tylko osoby po 75 roku życia mają problemy z dostępem do leków. Jest wiele młodszych osób, które cierpią na przykład na choroby reumatologiczne czy stwardnienie rozsiane. Uważam, że bardziej uczciwe społecznie byłoby wprowadzenie rocznego limitu dopłat do leków. Jeśli pacjent wyda więcej niż 1 tys. zł na leki, to po przekroczeniu tych wydatków kolejne leki w ciągu roku otrzyma za darmo - proponuje Ewa Borek, prezes fundacji „My Pacjenci”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski