Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawny Lublin w sześćdziesięciu odsłonach. Z wystawy fotografii (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Zdjęcie prezentowane na wystawie kończącej akcję „Przynieś starą fotografię”
Zdjęcie prezentowane na wystawie kończącej akcję „Przynieś starą fotografię” archiwum
Galeria Biblioteki Okna w Centrum Kultury przy ulicy Peowiaków zaprasza na wystawę zdjęć z domowych archiwów lublinian. Będzie można ją oglądać w tym miejscu do końca roku. To finał akcji „Przynieś starą fotografię”.

Lublinianie przynosili zdjęcia ze swoich domowych archiwów do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie w całym mieście. Dzięki temu powstała kolekcja ok. 100 fotografii, z czego blisko 60 zobaczymy na wystawie, którą od środy można oglądać w Galerii Biblioteki Okna, mieszczącej się w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12.

- To głównie fotografie z lat 1950-1970, robione m.in. w Ogrodzie Saskim, na placu Litewskim, ale też w poszczególnych dzielnicach, jak Tatary oraz Kalinowszczyzna - wylicza Dorota Olejniczek-Klementewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Na wystawie zobaczymy zdjęcia nigdy wcześniej niepublikowane, dokumentujące miejsca, które w ciągu kilkudziesięciu lat zmieniły się bezpowrotnie. Do rangi symbolu urasta w tym kontekście fotografia przedstawiająca kryty papą domek o pobielonych ścianach. Obok - na drewnianym płocie - ktoś zawiesił tablicę z odręcznie wypisaną nazwą dzielnicy: Tatary.

Możemy też zobaczyć czarno-białe zdjęcie dawnej Łaźni Łabęckich przy ul. Farbiarskiej. Dziś budynek jest częściowo zburzony. Popularna wśród lublinian łaźnia działała w tym miejscu jeszcze przed wojną. W PRL-u firma została upaństwowiona i funkcjonowała jako Państwowe Przedsiębiorstwo Usług Pralniczych „Tęcza”. Pralnia chemiczna istniała do 1994 roku.

Po Nowym Roku wystawa będzie prezentowana w kolejnych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Czekamy także na Wasze zdjęcia
Kontynuujemy cykl „Historia Lublina”. Przysyłajcie stare zdjęcia dzielnic na: [email protected]

ZOBACZ TEŻ:
LSM. Ta historia zaczęła się od trzech bloków (ZDJĘCIA)
Dziesiąta i Piaski. Odnaleźć ślady przedmieść (ZDJĘCIA)
Dzielnica Tatary na fotografiach sprzed kilkudziesięciu lat (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski