Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawny Lublin: We wtorek w Kurierze panorama z 1840 r.

Ewa Czerwińska
Rycina P. Hackerta z około 1840 roku.
Rycina P. Hackerta z około 1840 roku. ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
We wtorek 13 bm. w kolekcji starych widoków Lublina, którą dołączamy gratis do papierowego wydania gazety: rycina - równie atrakcyjna dla kolekcjonera, jak i miłośnika historii. Przedstawia ona panoramę widzianą z rogatki piaseckiej i jest najbardziej - jak byśmy dziś powiedzieli - malowniczym wizerunkiem miasta. Podobna do niej pod względem ujęcia - od południowej strony - jest znana rycina "Wjazd generała Zajączka" z roku 1826. Dziś ozdabia gabinet prezydenta miasta. Ta, którą prezentujmy, powstała czternaście lat później.

Do XIX wieku Lublin niezbyt często - w porównaniu z innymi miastami - pozował artystom. Kiedy ze sztuką litograficzną zaczęła rywalizować fotografia - panorama miasta stała się wdzięcznym obiektem. I dobrze kadrowała się właśnie od strony południowej.

P. Hackert, autor naszej ryciny, usiadł prawdopodobnie na bronowickiej skarpie i naszkicował panoramę z nadrzecznymi łąkami na pierwszym planie, zauważył pasące się na nich krowy oraz spacerowiczów, jak wskazują stroje - eleganckich mieszczan.

Ten sielski obrazek można również potraktować jako dokument, bo dokładnie pokazuje architektoniczne szczegóły miasta. Pod lupą architekta czy historyka sztuki wyjdą drobne nieścisłości, ale i tak podobizna grodu nad Bystrzycą z 1840 jest bardzo prawdziwa. - To ładny kadr - ocenia dr Kamil Nieścioruk. - Widok czasem mówi więcej niż plan, choć nie pokazuje, jak on, relacji przestrzennych. W oddali widać Stare Miasto, kościoły - oo. Bernardynów, powizytkowski... Przypomina widok opublikowany w VI tomie dzieła Georga Brauna i Franza Hogenberga z 1618 roku, prezentującym wyróżniające się miasta świata a wydanym w Kolonii. Na rycinie dziś prezentowanej dokładnie widać skarpę i kilka wzgórz, na których rozłożyło się miasto. Prawie jak Rzym.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski