18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawny rzemieślnik prawdę ci powie

Sylwia Hejno
Ryszard Morawski, zegarmistrz
Ryszard Morawski, zegarmistrz Kuba Wójtowicz
Czapnik, ślusarz, tapicer, parasolniczka, zegarmistrz, mechanik rowerowy, jubiler, piekarz, krawiec, optyk, fryzjerka to rzemieślnicy, ale i lublinianie od pokoleń. Większość ich zakładów powstała jeszcze przed II wojną światową. Co o Lublinie, o pracy, o sobie mieliby do powiedzenia ich obecni właściciele? Fotografie, które posłużyły jako materiał do albumu "Rzemieślnicy z Lublina" zobaczymy w hali biletowej Dworca PKP.

Rzemieślnik został dziś skazany, jest trochę takim gatunkiem na wymarciu, zauważa we wstępie do albumu Robert Kuśmirowski, artysta. "Zaletą fachu rzemieślniczego jest żywy przekaz i lekcje historii oparte na obserwacji procesu tworzenia, a niekiedy i współtworzenia przedmiotów (…) Bywa, że najcenniejsze dla nas dokonania ludzkości trafiają tylko do grobu" - pisze.

Stowarzyszenie Artystów "Bliski wschód" chroni te dokonania przed naturalną śmiercią w dobie łatwej, szybkiej i konsumpcji. I przypomina o kawałku lubelskiej historii widzianej z perspektywy rodzinnych zakładów, przekazywanych z pokolenia na pokolenia. Przez trzy miesiące fotograficy Michał Jadczak i Jakub Wójtowicz odwiedzali z aparatem dwunastu lubelskich rzemieślników, a dziennikarka Agnieszka Mazuś zapisała ich opowieści.

Krystyna Dobek, parasolniczka z ul. Kunickiego 33 złości się, że ludzie kupują parasolkę za 20 zł, a następnie chcą taki złom naprawić. Swój fach zna jak mało kto, uczyła się go od mamy, która otworzyła pracownię we własnym domu. Do Kazimierza Wójcika ( spotkacie go na ul. Zamojskiej 33) klientela zjeżdża się z Zamościa, Chełma i Lubartowa. Jedyny czapnik w Lublinie (kiedyś na samej ul. Zamojskiej było czterech) boleje, że nikt już nie dba o nakrycia głowy. Marcin Tuora, mechanik rowerowy (ul. Cyrulicza 3) zaczytuje się Mrożkiem i Hrabalem. Do pisarza Andrzeja Stasiuka pojechał pożyczonym motocyklem. Klienci nie chcą wierzyć, że ktoś, kto żyje z naprawy rowerów czyta 20-30 książek rocznie.

"Rzemieślnicy z Lublina" to zbiór różnych portretów i różnych spojrzeń na zmieniający się świat przez okno małego, lubelskiego zakładu.

"Rzemieślnicy z Lublina", wystawa fotografii, hala dworca PKP


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski