Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dbajmy o ptasie brzuszki. Jak mądrze dokarmiać zwierzęta zimą?

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Sezon zimowy trwa, a przymrozki mogą stanowić wyzwanie dla ptaków. W tym czasie część osób decyduje się na dokarmianie zwierząt, jednak należy pamiętać, by robić to mądrze i odpowiedzialnie. Brzuszki ptaków są jak brzuszki niemowlaków.

– W miesiącach zimowych, podczas obfitych opadów śniegu i występowania wysokich mrozów, ptaki mają ograniczony dostęp do pokarmu, w związku z tym mogą potrzebować naszej pomocy - podkreśla Blanka Rdest-Dudak, dyrektor wydz. Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

W takich sytuacjach należy pamiętać, aby robić to mądrze i odpowiedzialnie. Decydując się na dokarmianie przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, by regularnie uzupełniać karmniki. Konsekwencja jest w tym działaniu bardzo ważna, ponieważ zwierzęta szybko przyzwyczajają się do stałych dostaw jedzenia.

- Zwierzę przyzwyczajone do dokarmiania będzie codziennie przylatywać do takiego karmnika. Przykładowo, jeśli wyjedziemy na ferie i nie nasypiemy mu jedzenia, może mieć to duże konsekwencje. Zimowy dzień jest bardzo krótki, więc jeśli zwierze zmarnuje czas na czekanie na pokarm, którego nie dostanie, zostanie mu wówczas mniej czasu na samodzielne znalezienie jedzenia - informuje Grzegorz Grzywaczewski z Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. I podkreśla, że osoby, które zdecydowały się na dokarmianie, powinny zacząć od pierwszych przymrozków i skończyć na ostatnich.

- Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zagwarantować, powinniśmy zrezygnować z dokarmiania. Krótkoterminowe dostarczanie pożywienia może spowodować więcej szkody niż pożytku - zaznacza.

Należy pamiętać także o wybraniu odpowiedniego pożywienia. Chleb i resztki z naszego stołu nie są dobrym wyborem i mogą być zagrożeniem dla zdrowia ptaków.

- Na żołądek ptaków powinniśmy popatrzeć tak, jak na żołądek niemowlaków. Pokarm musi być naturalny i nieprzetworzony. Najlepiej sprawdzą się naturalne ziarna, zboża, słonecznik, pestki dyni, suszone owoce lub słonina. W sklepach przygotowane są także gotowe mieszanki, które również są dobrym rozwiązaniem - podkreśla Grzywaczewski.

Dodatkowo karmniki powinny być zlokalizowane w bezpiecznych miejscach poza zasięgiem drapieżników oraz z dala od dróg i okien budynków.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski