Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata, a potem głosowanie w sprawie uchwały anty-LGBT w Kraśniku. „Do czego my dążymy? Do dzielenia ludzi?"

Katarzyna Puczyńska
Katarzyna Puczyńska
Osoby LGBT na sesji pojawiły się z hasłem „W Kraśniku każdy chce czuć się bezpiecznie”
Osoby LGBT na sesji pojawiły się z hasłem „W Kraśniku każdy chce czuć się bezpiecznie” Fot. EG
Kraśniccy radni nie uchylili uchwały anty-LGBT. Nie przekonała ich nawet perspektywa utraty dużych pieniędzy z funduszy norweskich. Głosowanie w tej sprawie odbyło się we wtorek.

Przewagą dwóch głosów kraśniccy radni nie uchylili podjętej w maju uchwały „w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”.

- Nie słyszałem ani jednego głosu, który w sposób niewłaściwy odnosił się do którejś ze stron. Zdaliśmy egzamin z kultury dyskusji - podsumowywał wtorkową sesję rady miasta burmistrz Wojciech Wilk.

Dyskusja, która zapowiadała się burzliwie, ze względu na trudny i kontrowersyjny temat, rzeczywiście toczyła się nad wyraz spokojnie. Radni kolejno przedstawiali argumenty uzasadniające ich stanowisko.

- Nie znajdziecie wśród nas homofobów. Homofobia to strach przed osobami. Takiego strachu w nas nie ma. Obawiamy się tego, co jest ideologiczne, tego co jest przekształcaniem świata, nie obawiamy się osób - mówił Tomasz Saj, radny PiS. I przekonywał, że podjęta w maju przez kraśnicką radę uchwała nie ma na celu szerzenia nietolerancji.

Również Przewodnicząca Rady Miasta Kraśnik Dorota Posyniak (Porozumienie i Rozwój) dodała, że w jej odczuciu uchwała nie uderza w ludzi, jest symboliczna. - W takim razie po co w obrocie prawnym mamy utrzymywać uchwałę, która nie ma wartości, a tylko nam szkodzi? - pytał radny Zbigniew Marcinkowski (Porozumienie i Rozwój).

- Do czego my dążymy? Do dzielenia ludzi? Jesteśmy reprezentantami mieszkańców, powinniśmy myśleć o ich dobru, a nie dzielić na lepszych i gorszych - mówił radny Krzysztof Latosiewicz (Porozumienie i Rozwój).

Swoje zdanie na temat uchwały anty-LGBT wypowiedzieli posłowie Joanna Mucha (PO), Michał Krawczyk (PO) oraz Kazimierz Choma (PiS).

- Rodziny są różne. Musimy pamiętać, że nie każdy jest jak nasz model i nasz pomysł - mówiła posłanka Mucha i sugerowała, że o tym czy uchwała anty-LGBT kogoś dyskryminuje powinna się wypowiedzieć społeczność LGBT, a nie posłowie PiS.

- Mieszkam tutaj od urodzenia. Pamiętam, na dworcu sprzedawał pan, który był ubrany jak kobieta i kazał nazywać się pani Marysia. Nikt temu panu nie dokuczał, nikt tego pana nie wyszydzał i nie deprecjonował - mówił poseł Choma i dodawał, że państwa zachodnie oceniają postawę naszych samorządów na podstawie fake newsów i informacji nieprawdziwych.

Nie zabrakło także głosu osób LGBT, dla których omawiana uchwała łamie zakaz dyskryminacji i ogranicza prawa człowieka.

- Wierzę, że uchwalając uchwałę anty-LGBT nie mieliście państwo złych intencji i nie chcieliście nikogo dyskryminować. Jednak jednocześnie takie osoby jak ja, gdy słyszą zakaz ideologii LGBT to myślą nie chcemy was, nie jesteście tutaj mile widziani - mówiła Mirosława Makuchowska, przedstawicielka Kampanii Przeciw Homofobii.

Kraśniczanin Cezary Nieradko przekazał radzie 400 podpisów mieszkańców Kraśnika, którzy chcą uchylenia uchwały anty-LGBT.

Nie wpłynęło to jednak na decyzję większości radnych. Również na głosowaniu nie zaważyła wizja utraty dużego dofinansowania. Miasto, zgodnie z zapowiedzią minister spraw zagranicznych Norwegii jako tzw. strefa wolna od LGBT, traci możliwość uzyskania funduszy w wysokości od 3 do 10 mln euro.

Co to oznacza dla Kraśnika? Brak planowanej budowy tanich mieszkań i budowy Centrum Robotyki, brak szkoleń podnoszących kompetencje zawodowe mieszkańców, a także brak funduszy na skup gruntów pod nowe inwestycje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski