Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dentysta dla każdego dziecka. Taki jest plan ministerstwa zdrowia

Gabriela Bogaczyk
Michał Pawlik/Polska Press
76 proc. uczniów z woj. lubelskiego ma próchnicę. Ministerstwo zdrowia chce się wziąć za walkę z chorobą i proponuje objęcie każdego dziecka opieką lekarza dentysty, który będzie wcześniej wybrany przez jego rodziców.

- Pozwoli to na zapewnienie dziecku systematycznej opieki profilaktycznej i jednoznaczne określenie, który z lekarzy wraz z rodzicami jest współodpowiedzialny za wykonanie działań o charakterze profilaktycznym u dziecka - objaśnia szczegóły Milena Kruszewska, rzeczniczka ministra zdrowia. - Wybrany dentysta będzie również partnerem dla lekarza rodzinnego w zapewnieniu dziecku właściwej opieki zdrowotnej - dodaje rzeczniczka.

Dzięki temu stomatolog od najmłodszych lat dziecka będzie dbał o jego uzębienie. A jest o co walczyć, bo wielkim problemem w Polsce jest próchnica u dzieci.

Polski rząd chce, by tak jak w przypadku lekarzy rodzinnych, każdy stomatolog otrzymywał za każdego małego pacjenta specjalną stawkę kapitacyjną i przyjmował go w zależności od potrzeb.

Specjaliści dosyć ostrożnie podchodzą do nowego pomysłu rządu. - Wydaje mi się, że to może nie rozwiązać problemu próchnicy u dzieci. Uważam, że dużym błędem było wycofanie gabinetów dentystycznych ze szkół - mówi prof. Maria Kleinrok.

I proponuje: - Myślę, że skuteczniejsza byłaby metoda szwajcarska. Chodzi o informowanie wszędzie, gdzie się da, o bezpłatnej profilaktyce stomatologicznej. Po pewnym czasie trzeba było już płacić za wizytę u dentysty, dlatego zainteresowanie darmowym programem było ogromne.

Podstawa to mycie zębów
Z badań przesiewowych wynika, że 76 procent dzieci ze szkół podstawowych w woj. lubelskim zmaga się z próchnicą. Średnio mają już trzy zęby zarażone tą chorobą.

Co ciekawe, prawie 2/3 dzieci szczotkuje zęby dwa razy dziennie, ale do dentysty chodzą zaledwie raz lub dwa razy do roku. Dzieci w wieku 5 - 13 lat zmagają się również z nadwrażliwością zębów, zapaleniem dziąseł i wadami zgryzu.

- Najczęstszym problemem wśród dzieci jest głównie próchnica. Wynika to m.in. z nieodpowiedniej diety, która zawiera dużo cukrów. One z kolei są pożywką dla bakterii w jamie ustnej - wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Majewska- -Paradowska, dentysta z Centrum Stomatologii Kompleksowej i Implantologii „Aldent”.

Co robić, by nie dopuścić do rozwoju próchnicy u dzieci?

- Profilaktyka to przede wszystkim mycie zębów i unikanie słodyczy. Po zjedzonym posiłku warto przekąsić kawałek marchewki lub jabłko, które mają działanie przeciwpróchnicowe - dodaje dentystka.

Lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wyda w tym roku na leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży 26 milionów złotych.

- Należy dodać, że lubelski NFZ zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem wysokości nakładów przeznaczanych na świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży w przeliczeniu na jednego ubezpieczonego. Jeszcze w bieżącym roku przekażemy dodatkowe pieniądze na świadczenia stomatologiczne udzielane dzieciom, mowa o kwocie 1,5 mln zł - wyjaśnia Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ.

Zaznaczmy, że w Lublinie działają wciąż 73 gabinety stomatologiczne w szkołach. To jeden z najlepszych wyników w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski