Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DEPRESJA. Rozumiesz - pomagasz. Wyjątkowy filmik gdynianki Katarzyny Napiórkowskiej pozwala zrozumieć depresję, którą często bagatelizujemy

PL
DEPRESJA. Rozumiesz - pomagasz.
DEPRESJA. Rozumiesz - pomagasz. kadr z filmu YT
O Katarzynie Napiórkowskiej z Gdyni jest głośno, a będzie jeszcze niejeden raz - jej filmiki mają kilka milionów wyświetleń i odnoszą się do ważnych społecznie tematów. Ostatni z nich powstał przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia i dotyczy depresji. Choroby, którą bagatelizujemy, nie traktując dotkniętych nią osób poważnie, co jeszcze dokłada im cierpienia.

Katarzyna Napiórkowska ma na swoim koncie kilka filmików. Najpopularniejsze z nich dotyczą lęku społecznego i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Piękne kadry, mocny przekaz i minimalizm zachwyciły setki osób, dla których okazały się wsparciem - dzięki takim filmom osoby dotknięte zaburzeniami mogą poczuć ulgę - nie tylko oni tak mają, nie tylko oni czują się źle z tym, czego doświadczają.

DEPRESJA. Rozumiesz - pomagasz.
DEPRESJA. Rozumiesz - pomagasz. kadr z filmu YT

Teraz Kasia, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, na co dzień mieszkająca w Gdyni, zajęła się tematem depresji - to już drugi film dotyczący tej choroby. Przyznała, że nigdy na nią nie chorowała, ale w swoim otoczeniu miała kilka osób, które były nią dotknięte.

Na filmiku zatytułowanym "DEPRESJA. Rozumiesz - pomagasz" widzimy młodą kobietę, która czuje się wyobcowana, odczuwa smutek, nie umie poradzić sobie z faktem, że chociaż nie czuje fizycznego bólu, ciężko jej zmierzyć się z rzeczywistością.

Osoby zmagające się z takimi dolegliwościami często wstydzą się prosić o pomoc, co nie tylko wynika z tego, że mają niskie poczucie wartości, ale też boją się oceny - w końcu jeśli ktoś ma pracę, rodzinę i dach nad głową, to czy ma prawo narzekać i się smucić? Czy ma prawo się skarżyć, skoro inni mają dużo gorzej? Gdy spotkają się z taką reakcją, ta zamiast postawić ich do pionu, jak oczekuje ktoś, kto nie rozumie objawów depresji, jeszcze przysparza dodatkowego cierpienia. Najbardziej bolesne bywa, gdy ktoś zarzuca im, że wykorzystują depresję jako usprawiedliwienie lenistwa.

DEPRESJA. Rozumiesz - pomagasz.

DEPRESJA. Rozumiesz - pomagasz. Wyjątkowy filmik gdynianki K...

Depresja boli bardziej, gdy każesz wziąć się w garść

Właśnie z obawy przed taką oceną ludzie odgrywają przed innymi - chociaż starają się pokazać, że wszystko u nich w porządku, często są wyczerpani tym, że nie mogą sobie pozwolić na podzielenie się swoimi wątpliwościami z obawy przed odrzuceniem. Ten, kto miał styczność z osobą chorą na depresję wie, że potrzebuje ona troski i zrozumienia, nie pustych pocieszeń czy krytyki. Wystarczy podać przykład gwiazd, które wyznają, że zmagały się z depresją - nie znajdują one zrozumienia, bo od razu pojawia się krytyka: "Oni cierpią na depresję mając na koncie sukces i miliony? Wymysły! To co ja mam powiedzieć?". Z chorobą zmagał się Jim Carrey, który jest komikiem. Adele przyznała, że cierpiała na depresję poporodową. Depresja nie wybiera - można mieć wszystko, a jednak czuć się podle. Można nie mieć nic i pogrążać się w rozpaczy. Dlatego każda kampania społeczna, która przybliża nam jak wygląda walka z depresją jest cenna.

Film Katarzyny Napiórkowskiej spotkał się z przyjaznymi komentarzami internautów - wielu z nich odnajduje się w tej historii.

DEPRESJA. Rozumiesz - pomagasz.

Jakie są objawy depresji? Najczęstsze objawy. Zaburzenia depresyjne

Zaburzenia depresyjne, depresja (łac. depressio, głębokość) – grupa zaburzeń psychicznych i odnoszące się do zespołów objawów depresyjnych występujących w przebiegu chorób afektywnych.

Do najczęstszych objawów zaliczamy:

  • smutek
  • niską samoocenę
  • poczucie winy
  • pesymizm
  • niezdolność do odczuwania radości
  • zmniejszenie apetytu
  • pesymizm
  • bezsenność lub wzmożoną senność
  • przygnębienie
DEPRESJA. Rozumiesz - pomagasz.
DEPRESJA. Rozumiesz - pomagasz. kadr z filmu YT

Smutek a depresja - czym się różnią?

Smutek to stan krótkotrwały, wywołany najczęściej konkretnymi czynnikami, z kolei depresja utrzymuje się kilka tygodni bądź miesięcy. W przypadku osoby chorej na depresję często pojawiają się myśli samobójcze, nie da się jej łatwo pocieszyć czy rozbawić, bo zazwyczaj pozostaje apatyczna. Głęboka depresja uniemożliwia codzienne funkcjonowanie - osoba chora nie może wykonywać swoich obowiązków, bo jest skrajnie wyczerpana - albo brakiem snu albo jego nadmiarem, który jednak nie daje wytchnienia. Wyróżnia się kilka rodzajów depresji. Więcej przeczytać można na stronie Ministerstwa Zdrowia WYLECZ DEPRESJĘ . Leczenie jest długotrwałe - psychoterapia wspomagana jest farmakologicznie, a osoba chora pozostaje pod opieką psychiatry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski