Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deptak w Lublinie do remontu. Wiemy na co zgodził się konserwator

Małgorzata Szlachetka
Miejski konserwator zabytków i projektant nowego deptaka doszli do porozumienia. Architekt ustąpił m.in. w kwestii wysokości latarni.

W marcu pisaliśmy o tym, że miejski konserwator zabytków Hubert Mącik miał zastrzeżenia do projektu deptaka w nowej odsłonie, jaką przedstawił Jacek Ciepliński, szef Biura Architektonicznego. Poszło m.in. o wygląd słupów oświetleniowych.

– Zbyt wysokie latarnie nie mogą zakłócać widoku na panoramę wież Starego Miasta – mówił wówczas na łamach Kuriera konserwator Hubert Mącik. Nie podobała mu się również forma latarni proponowana miastu przez projektanta. – Jest obca dla tej przestrzeni, na miejscu byłaby forma bardziej historyzująca, pasująca do kamienic z XIX w. – tłumaczył Mącik.

Konserwator i projektant właśnie doszli do porozumienia. Latarnie zamiast 7,5 metra wysokości będą miały 5,5 metra. Te przewidziane pierwotnie przez projektanta miały być podobne do latarni – drewnianych masztów, jakie już teraz stoją na skraju deptaka, od strony remontowanego placu Litewskiego.

– Ostatecznie powstaną latarnie tradycyjne, w stylu tych, które są teraz na deptaku. Konserwator nie zgodził się na naszą propozycję – komentuje architekt Jacek Ciepliński.

Do realizacji będą także przewidziane drobniejsze niż zakładał architekt płyty dla nowej nawierzchni. Kolor taki, jak na nowym pl. Litewskim. – Rezygnujemy także z obudowy wokół drzew w formie murków, bo nie są uzasadnione na deptaku – podaje Mącik.
Wygląd małej architektury, czyli ławek i koszy na śmieci, ma być jeszcze konsultowany. – Powinny być mniejsze, w stosunku do zaproponowanych, aby pasowały do skali Krakowskiego Przedmieścia. Najlepiej ażurowe – wyjaśnia Mącik.

Punktem spornym był również pomysł ustawienia podświetlanych nośników reklamowych na placu Łokietka (takich, jakie już stoją przy pomniku Piłsudskiego). Konserwator argumentował, że mogłyby one niepotrzebnie zaburzać widok na Bramę Krakowską. – W trakcie uzgodnień projektu nie zgodził się na nie LPEC. Tłumacząc, że gniazda retencyjne będą za blisko kanałów ciepłowniczych – zaznacza Jacek Ciepliński.

CZYTAJ TEŻ: Przebudowa „starej“ części deptaka: Kontrowersji nie brakuje

Plac Łokietka ma być miejscem, w którym będą eksponowane instalacje artystyczne. Konserwator nie zgodził się natomiast za to na kolorowe siedziska z tworzywa sztucznego w tym miejscu. Deptak zamieni się w plac budowy w 2018 r. – Zależy nam, aby w jubileuszowym roku Lublina był przestrzenią dostępną dla mieszkańców – zaznacza Joanna Bobowska z Urzędu Miasta Lublin.

ZOBACZ TEŻ: Wycinka drzewa na placu Litewskim: Baobab przeszedł do historii (ZDJĘCIA, WIDEO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski