MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Diagnostyka medyczna wchodzi na europejski poziom

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Prawie 40 mln zł kosztowała budowa dwóch bloków Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Lublinie. Dzięki inwestycji finansowanej w dużej mierze z unijnych pieniędzy powstał nowoczesny i funkcjonalny ośrodek diagnostyczny.

Zakończona właśnie inwestycja w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Leczniczym w Lublinie dotyczyła dobudowy do istniejącego budynku głównego od strony północnej pięciokondygnacyjnego budynku. Celem było podniesienie standardu i zapewnienie kompleksowości usług w zakresie podstawowej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Jego realizację umożliwi zlokalizowanie w nowo powstałym budynku poradni: POZ, chirurgicznej, ortopedycznej, neurologicznej, ginekologicznej, kardiologicznej, reumatologicznej, endokrynologicznej oraz rehabilitacyjnej wraz z właściwymi dla nich gabinetami diagnostyczno-zabiegowymi. W ramach inwestycji powstała też pracownia diagnostyczno-zabiegowa EKG i Holtera oraz spirometrii, jak również gabinety pracowni rehabilitacji. W ramach projektu doposażono te gabinety w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb w zakresie rehabilitacji leczniczej. Zakupiono m.in: system do rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej, aparat do laseroterapii oraz aparaty USG, spirometry, aparaty EKG.

Wartość inwestycji to ponad 36,7 mln zł, z czego blisko 25,9 mln zł stanowiło dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Inicjatywy REACT-EU.

- Dzięki tej inwestycji mieszkańcy Lubelszczyzny będą mogli korzystać z profesjonalnej opieki zdrowotnej na europejskim poziomie, a pracownicy wykonywać swoje obowiązki w funkcjonalnych i nowoczesnych wnętrzach - podkreśla Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. I dodaje, że w przebudowanym obiekcie WOMP zwiększy się liczba pacjentów. - Leczonych będzie dwadzieścia tysięcy osób z naszego regionu – zauważa marszałek Stawiarski.

Nowy budynek WOMP w pełni korzysta z odnawialnych źródeł energii. Na dachu oraz południowej ściennie obiektu zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. Co więcej, na dachu budynku usytuowano pięć pomp ciepła, a we wszystkich gabinetach – klima-konwektory.

Jak przekonuje w komunikacie prasowym Anna Nycz z biura prasowego urzędu marszałkowskiego nowoczesny i funkcjonalny ośrodek pozwoli na prowadzenie profesjonalnej diagnostyki oraz leczenia na poziomie ambulatorium.

- Wzmocnienie potencjału WOMP pozwoli na przyspieszenie diagnostyki oraz możliwości skierowania pacjenta, w tym pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, do adekwatnego leczenia na poziomie ambulatorium. Będzie to działanie ukierunkowane na przeniesienie ciężaru opieki zdrowotnej z lecznictwa szpitalnego na ambulatoryjne, zwiększenie jakości udzielanych świadczeń, a docelowo na poprawę stanu zdrowia mieszkańców województwa lubelskiego – tłumaczy Anna Nycz.

I dodaje, że inwestycja pozwoli WOMP lepiej realizować swoje zadania, a ostatecznie umożliwi również obniżenie kosztów ponoszonych na utrzymanie infrastruktury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski