Diamentowy jubileusz Zespołu Tańca Ludowego UMCS (ZDJĘCIA)

Andrzej Z. Kowalczyk
Diamentowy jubileusz Zespołu Tańca Ludowego UMCS
Diamentowy jubileusz Zespołu Tańca Ludowego UMCS Jacek Babicz
Na blisko tydzień ACK "Chatka Żaka" stało się lubelskim centrum folkloru. A to za sprawą Zespołu Tańca Ludowego UMCS, który obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia. Przedsmak obchodów mieliśmy już kilka dni wcześniej, kiedy Stanisław Leszczyński,założyciel zespołu i jego dyrektor, został uhonorowany zaszczytnym tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego.

Wypełniły ów tydzień liczne koncerty, prezentujące dorobek ZTL i wybranych zespołów prowadzonych przez jego wychowanków. Nade wszystko jednak był to tydzień spotkań różnych pokoleń tancerzy, odnawiania zawartych przed laty znajomości i oczywiście wspominania spędzonych w zespole lat.

A jest co wspominać, bo dorobek 60 lat jest imponujący! Tancerze z UMCS są doskonale znani zarówno w całej Polsce, jak i na świecie. W kraju zagrali dotychczas ponad 9000 koncertów w miastach i wsiach większości województw. Zespół odbył też ponad 300 wojaży zagranicznych do 56 krajów na pięciu kontynentach, w trakcie których dał ok. 6000 koncertów.

Najważniejszym "majątkiem" zespołu są jednak ludzie. Przez te wszystkie lata przewinęło się ich przez ZTL ponad 8 tysięcy, zawarto w zespole ponad sto małżeństw, a chyba wszyscy zarazili się w nim folklorem na całe życie.

Można się było o tym przekonać podczas sobotniego koncertu galowego. Na scenie "Chatki Żaka" wystąpili nie tylko aktualni członkowie zespołu, lecz także aż siedem grup seniorów. I to właśnie oni zdominowali program - majestatycznym Polonezem Ogińskiego i mazurem ze "Strasznego dworu", ze świetną choreografią, z miejsca zdobyli publiczność. Ale prawdziwy popis dali w tańcach rzeszowskich. Widywałem je wielokrotnie, bo należą do najczęściej wykonywanych na koncertach, i mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że wykonanie grupy Seniorów III należy do najlepszych. Zawodu doznałem przy moich ulubionych tańcach lubelskich w wykonaniu aktualnych członków ZTL. Wprowadzenie na niewielką scenę aż trzech grup na raz pozbawiło te tańce rozmachu, a miast tańczących par widać było tłum. Był to chyba jednak tylko wypadek przy pracy, bowiem inne tańce w ich wykonaniu były co najmniej poprawne, a te mieszczan żywieckich wręcz bardzo dobre.

Koncert nosił tytuł "Diamentowe Gody - byliśmy, jesteśmy, będziemy…". To bardzo dobrze oddaje charakter Zespołu Tańca Ludowego UMCS. Życzymy powodzenia na kolejne lata.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
el em
wspaniała uczta artystyczna! gratuluję i podziwiam!
H
HtM
Gościu, zejdź na ziemię i polecam kupno płyt z Jubileuszu ZTL. Obejrzyj na spokojnie i przemyśl co źle zrobiłeś...
m
malakser
Jak juz to zespół tańca... nie pisni i tanca
f
fsdf
Człowieku.. .. Nie wiesz co to folklor jest.. powinnni ci n.a.j.e.b.a.c w ten krzywy ryj !!!!!!!!!!!!!!!!!
45
pan kierownik zespołu PiT JAWOR UP zlikwidował grupy seniorów smutne dlaczego
F
Father Greg
Pełne poparcie dla komentarza zamieszczonego przez Terminatora! Chwała i szacunek dla grup seniorów za prezentowanie polskiej kultury i tańców narodowych -naście, -dzieścia i -dzieści lat temu, za udział w obchodach kolejnych jubileuszy i kondycję na scenie.... Jednakże autor gdyby chciał, mógł docenić kunszt aktualnych członków zespołu na koncertach w środę, w piątek, a zwłaszcza w czwartek - gdzie oprócz polskich tańców narodowych i regionalnych zaprezentowane zostały również w doskonałej formie tańce mołdawskie, ukraińskie, rosyjskie... Zasługa to Lecha i Beaty Leszczyńskich kontynuujących dzieło Pana Stanisława, kadry muzyków i instruktorów i zaszczepionej przez nich pasji w młodych ludziach, którzy nie po to poświęcają setki wolnego czasu rocznie, aby pseudoznawca napisał, że poczuł rozczarowanie
a
ajaj
Przykro czytać tekst pisany o ZTL (w tak zacnej gazecie) przez tak niekompetentnego pismaka. Człowieczku pismaczku, trzeba było zobaczyć te koncerty naprawdę, i w całości. Skoro znawcy folkloru z różnych części kraju i świata gratulowali tak dobrego i fachowego przygotowania, to co może się wypowiadać taki laik z gazety. W ZTL tańczyli, tańczą i będą tańczyć najlepsi ludzie w Lublinie, i trzeba się cieszyć że są tak liczni.
T
Terminator
Ten jubileusz jest przede wszystkim świętem aktualnych członków zespołu. To jest zwykłe prostactwo autora, (jaki znafffffca - on się czuje rozczarowany tańcami lubelskimi, jakby to kogoś miało obchodzić) graniczące z chamstwem przeciwstawiać aktualnie tańczących ludzi z seniorami. Dziwne, że podobały mu się akurat dwa tańce z pewnymi powtarzającymi się nazwiskami - czyżby tekst na zamówienie ?. Na koniec powiem, że aktualnie tańczący członkowie zespołu przebijają wszystkie grupy seniorów razem wzięte pięknem świeżości i młodości. Tego im nikt nie odbierze - nawet taki pseudo znawca jak Andrzej Z. Kowalczyk.
R
Ralf
Starsze panie i starsi panowie żyjący przeszłością...
k
krzesany
Ten Zespół za komuny był praktycznie jedyną okazją by zwiedzić pół świata i zahandlować przy okazji.
G
Gość
być władza wraz medalami i odznaczeniami dla zasłużonych laureatów, a także flesze, bo przecież mamy okres przedwyborczy przed wyborami w 2014r. A w ogóle, czy nasza władza jeszcze wypoczywa w zagranicznych ośrodkach wypoczynkowych czy też już wyjechała do nich w ramach najdłuższego weekendu w Europie.
m
mgr.chab
co tam zepół piesni i tańca UMCS, władze Lubluna wiedzą że najważniejsza jest "Tektura" i Szymuś Pietrasiewicz i to ich wspierają.
A co na to dr Marco ?
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie