Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Diamenty Lublina: Kurier czeka na młodych wykonawców

Artur Borkowski
10 września 2010 r. Na scenę auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wychodzi kilkudziesięciu młodych ludzi.
10 września 2010 r. Na scenę auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wychodzi kilkudziesięciu młodych ludzi. Jacek Babicz
10 września 2010 r. Na scenę auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wychodzi kilkudziesięciu młodych ludzi. Jeszcze przed chwilą śpiewali i grali największe polskie przeboje. Kłaniają się. Publiczność wstaje z miejsc. Ludzie biją brawo, proszą o bis. Bis będzie, już we wrześniu! - pisze Artur Borkowski

Rok temu na łamach Kuriera Lubelskiego i antenie Radia Lublin został ogłoszony konkurs, w którym mogli wziąć udział śpiewający i grający uczniowie lubelskich szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Do rywalizacji o laur "Diamentów Lublina" przystąpiło ponad stu młodziaków, którzy przedstawili komisji konkursowej własne nagranie polskiej piosenki. Potem najlepsi z najlepszych trafili do profesjonalnego studia, gdzie utwory zostały zarejestrowane. W ten sposób powstała płyta "Diamenty Lublina", która została dołączona do Kuriera i poszła w świat, a z nią jej twórcy.

Kasia Sikora i Ada Szymczyk, najmłodsze laureatki konkursu, udanie rozwijają swoje talenty pod okiem Ewy Małeckiej, nauczycieli śpiewu z MDK Pod Akacją. Kinga Nadłonek, dzisiaj studentka pierwszego roku psy-chologii KUL, jest podporą uczelnianego teatru ITP, w którym doceniono jej głos. Kinga gra też na skrzypcach i planuje jeszcze studiować na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej UMCS!

Czytaj także:
*Konkurs: Kurier poszukuje Diamentów Lublina
*Przesłuchaliśmy Diamenty Lublina
*Diamenty zabłysną na płycie i na scenie (wideo)
*Diamenty Lublina zaśpiewały w DSK (WIDEO, ZDJĘCIA)

Ola Oberda, której interpretacja "Jaskółki uwięzionej" wywołuje dreszcze emocji u wielu słuchaczy, jest zapraszana na kameralne koncerty. Coraz więcej pisze, komponuje i śpiewa w zespole Don't Gospel. Natalia Matuszek, której "Kasztany" stały się dla Piotra Kowalczyka, przewodniczącego Rady Miasta Lublin, inspiracją do wymyślenia konkursu na poszukiwanie muzykalnych talentów, aktualnie komponuje swoje "Kasztany" i przygotowuje się do matury.

Przemysław Przystup lubi rywalizację. W tym roku ma w planach m.in. udział w "Debiutach" czyli XII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Wokalistów i Zespołów Wokalnych w Lublinie. Przemku, trzymamy kciuki. Anna-Maria Sieklucka, która na "Diamentowej" płycie zaśpiewała a' capella "Nie ma, nie ma ciebie", Bregovica i Kayah, doszła do drugiego etapu "Bitwy na głosy". Równie dobrym wynikiem w rywalizacji pod okiem Krzysztofa Cugowskiego może się pochwalić Karol Suchecki, znany Czytelnikom Kuriera z interpretacji wielkiego przeboju Budki Suflera "Takie tango".

Wioletta Policha, studentka pierwszego roku wychowania muzycznego UMCS, mówi, że śpiewa, gdzie się tylko da. Bo lubi. Podobny stosunek do samorealizacji ma Agnieszka Dacewicz, choć pasję wokalno- -gitarową musi w tym roku połączyć z egzaminami do liceum. Karolina Martyna i Katarzyna Wachnik mają szansę zaśpiewać u boku Ewy Farnej w nowej wersji "Muzyki moc", sztandarowego utworu kanału telewizyjnego VIVA Polska. Weronika Bielecka i Łukasz Wąsik, obok Martyny, podopieczni Pawła Mikołaja Giszczaka, nauczyciela muzyki w lubelskim Gimnazjum nr 1, na życzenie, przed mikrofonem, posługują się biegle rosyjskim, francuskim, hiszpańskim i angielskim. Zaliczony drugi etap w "Bitwie na głosy", apetyt na sukces w "Debiutach" to wizytówka Natalii Bukowskiej.

Trzymając kciuki ze estradowe popisy Zespołu Szóstka i Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie (ich też można posłuchać na płycie "Diamenty Lublina 2010"), oddajemy głos Mieczysławowi Jureckiemu, znanemu muzykowi, szefowi Stowarzyszenia Solo Życia, które wspólnie z Kurierem, Radiem Lublin i przy wsparciu Telewizji Lublin oraz Internetowej Telewizji Lublin, organizuje tegoroczną edycję "Diamentów".

- Do końca marca uczniowie lubelskich szkół podstawowych, gimnazjów i liceów powinni odwiedzić redakcję Kuriera Lubelskiego (Krakowskie Przedmieście 10, sekretariat, I piętro, pokój nr 1, pytać o Artura Borkowskiego) lub Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2, portiernia, szukać Dariusza Tureckiego), i przynieść na płycie CD lub kasecie magnetofonowej własne nagranie dowolnej polskiej piosenki z akompaniamentem lub bez. Pod uwagę będzie brana zawartość muzyczna, a nie jakość techniczna nagrania. Zwycięzcy ubiegłorocznej edycji "Diamentów Lublina", spełniający pozostałe wymagania konkursowe, mogą wziąć udział w tegorocznym konkursie pod warunkiem zgłoszenia innej piosenki niż w 2010 roku - mówi Mietek Jurecki.
5 kwietnia opublikowany zostanie werdykt komisji konkursowej, która zakwalifikuje wykonawców do przesłuchań na żywo. Odbędą się one 8 kwietnia w studiu Radia Lublin. Komisja wybierze 16 najlepszych wykonań, które znajdą się na płycie "Diamenty Lublina 2011". W przypadku braku akompaniamentu lub pojawienia się zastrzeżeń co do jego jakości, stworzony zostanie nowy akompaniament przez Jureckiego.

Obiecujemy, a słowa zwykliśmy dotrzymywać, że w terminach uzgodnionych z młodymi wykonawcami odbędą się profesjonalne nagrania piosenek. Napiszemy o tym w Kurierze Lubelskim, opowiemy na antenie Radia Lublin, TV Lublin i ITVL.

We wrześniu płyta "Diamenty Lublina 2011" dołączona zostanie do jednego z wydań Kuriera, stając się tym samym materiałem promującym nasze miasto i jego uzdolnionych, młodych mieszkańców. Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia będzie koncert promujący krążek. Podczas jego trwania najzdolniejszy Diament (wybiorą go Czytelnicy Kuriera wypełniając kupony drukowane w gazecie), otrzyma nagrodę specjalną "Super Diament", ufundowaną przez Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słownomuzycznych SAWP.

- Żałuję, że za moich czasów nie było takiego konkursu. Na pewno bym w nim wystartował - dodaje Mietek "dobry duch Diamentów" Jurecki.

Czekamy na Was, śpiewający juniorzy, i Wasze piosenki! Bierzcie się do roboty. Ćwiczcie głosy, pomyślcie nad akompaniamentem i nagrywajcie! Zróbcie wszystko, żeby Wasze talenty i głosy docenił Lublin, a może nawet cała Polska.

Piotr Kowalczyk: - Wiem, że płyta "Diamenty Lublina" wiele zmieniła w życiu młodych ludzi, którzy się na niej znaleźli. Oni, ich rodzice, opiekunowie uwierzyli, że warto mieć pasję, kierować się w stronę prawdziwej sztuki. Trzeba marzyć i realizować te marzenia. Lublin jest miastem utalentowanych nastolatków, którym chcemy pomóc zaistnieć. Ze śpiewania, muzyki można mieć ogromną satysfakcję.

Jestem naprawdę dumny z "Diamentów Lublina 2010". Wierzę, że podobną satysfakcję przeżyję, a razem ze mną uczestnicy konkursu, także w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski