Diecezja lubelsko-chełmska otrzymała 13 mln zł dotacji....

  Diecezja lubelsko-chełmska otrzymała 13 mln zł dotacji. Odnowi siedem zabytkowych cerkwi

  Ewa Pajuro

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Abp Abel i Monika Smoleń, podsekretarz stanu w ministerstwie kultury podpisali w piątek umowę w sprawie realizacji projektu "Wschodniosłowiańskie
  1/2
  przejdź do galerii

  Abp Abel i Monika Smoleń, podsekretarz stanu w ministerstwie kultury podpisali w piątek umowę w sprawie realizacji projektu "Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe - konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi" ©Ewa Pajuro

  O dotację walczyło około 230 projektów. Wniosek przygotowany przez Prawosławną Diecezję Lubelsko-Chełmską jest jednym z 18, które otrzymały wsparcie. Dziś, w piątek ordynariusz diecezji abp Abel i Monika Smoleń z ministerstwa kultury podpisali umowę w sprawie realizacji programu, dzięki któremu uda się wyremontować siedem zabytkowych cerkwi z woj. lubelskiego i podlaskiego.
  Wytypowane do remontu cerkwie znajdują się w Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie, Lublinie, Sławatyczach, Kobylanach, Grabarce i Białowieży. - One od lat czekały na lepsze czasy i te czasy w końcu nadeszły - podkreślała Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków w czasie piątkowego spotkania w Diecezjalnym Instytucie Kultury Prawosławnej w Lublinie przy ul. Ruskiej.

  Abp Abel tłumaczył, że bez pomocy unijnej remonty wspomnianych świątyń nie byłyby możliwe.
  - Nie sposób byłoby wykonać tych prac własnym sumptem ani też ze środków, które pozyskiwaliśmy od konserwatora zabytków bądź od ministerstwa - mówił. I dodał: - Jestem szczęśliwy, że właśnie w taki sposób rozpoczynamy kolejne dziesięciolecie naszej obecności w Unii Europejskiej.

  Monika Smoleń, podsekretarz stanu w ministerstwie kultury chwaliła z kolei diecezję za dobrze przygotowany wniosek. Podkreślała, że został wybrany do dofinansowania m.in. dlatego, że dotyczy mniejszości narodowych i przyniesie realną wartość dodaną. W przyszłości w zrewitalizowanych obiektach będą odbywać się wystawy i koncerty muzyki cerkiewnej, a same świątynie utworzą szlak turystyczny.

  Program "Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe - konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi" ma być zrealizowany do końca 2015 r. W planach jest remont siedmiu zabytkowych cerkwi z woj. lubelskiego i podlaskiego. Prowadzone prace będą polegały m.in. na wymianie dachów, odnowieniu elewacji, konserwacji polichromii wewnętrznej i zewnętrznej, konserwacji ikonostasów oraz zagospodarowaniu otoczenia świątyń.

  Czas na szkoły artystyczne


  W czasie swojej piątkowej wizyty w Lublinie przedstawicielka resortu kultury zapowiedziała też nowy projekt, który będzie realizowany w całej Polsce. Chodzi o remonty i modernizację 156 szkół artystycznych. W woj. lubelskim wsparcie na termomodernizację otrzymają placówki w Lublinie (Zespół Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida), w Chełmie, Puławach, Łukowie i Tomaszowie Lubelskim.


  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo