Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta postna – sprawdź, na czym polega jej sukces!

Kaya Burgess
123RF
Wydawcy od lat prześcigają się w tworzeniu własnych wersji pomysłu na odchudzanie. O ile dawniej wszystko sprowadzało się do wyboru diety Atkinsa lub Dukana, to teraz modna jest dieta postna 5:2.

Poszczenie jest ideą, która towarzyszy nam co najmniej 2000 lat, tak więc nikt nie może oficjalnie rościć sobie do niej praw autorskich. Nie powstrzymuje to jednak wydawców przed naciskaniem, aby ją zawłaszczyć, gdy coraz więcej osób zaświadcza, że wielorakie są korzyści zdrowotne poszczenia, a raczej jedzenia 500 kalorii przez kobiety i 600 przez mężczyzn przez dwa dni w tygodniu, a przez pozostałe pięć dni jedzenia normalnie.

Michael Mosley ma z pewnością największy tytuł do tego, żeby czuć się głównym sprawcą tej mody. Ten dziennikarz medyczny zaprezentował już jakiś czas temu film dokumentalny, w których przedstawił wyniki badań kilku żyjących w USA naukowców, wskazujące, że przerywana głodówka może nie tylko wspomagać proces odchudzania, lecz także zmniejszać poziom cholesterolu oraz przedłużać życie.

Podstawą badań jest teoria, według której krótkoterminowa głodówka powoduje obniżenie poziomu hormonu IGF-1 (podobny do insuliny, główny czynnik wzrostu). Okazuje się, że ograniczenie ilości spożywanych kalorii zmniejsza poziom IGF-1 we krwi. Niektóre z badań wskazują, że pobudza to geny, które zapoczątkowują tryb „zdrowienia” lub „naprawiania” ciała, co zwiększa jego ochronę przed niektórymi z największych na Zachodzie chorób śmiertelnych.

Nie ma w tym nic niezwykłego, że wraz z jedzeniem mniejszej ilości pokarmów spada nasza waga. Wrzawa wokół diety spowodowała, że kilku autorów opublikowało komentarze do diety 5:2. Jacqueline Whitehart z Yorku, autorka książek dla dzieci i matka trójki dzieci, była jedną z pierwszych, którzy wydali książki poświęcone metodzie poszczenia 5:2.

Kate Harrison, dziennikarka z Brighton zajmująca się sprawami konsumentów, podzieliła się refleksją poświęconą poszczeniu metodą 5:2. Kładzie ona, w jej opinii, nacisk na zdrowie kobiety.

„Niczego podobnego nie było na rynku, gdy wpadłam na ten pomysł we wrześniu, ale to wspaniale, że ludzie tak dobrze ją przyjęli. Jeśli idzie o mnie, uważam, że im więcej takich książek, tym lepiej. Nie chodzi tu o konkurencję ani o pieniądze, gdyż, powiedzmy to szczerze, zyski w biznesie odchudzania biorą się z jego niepowodzenia.”

Uważa ona, że dieta ta stała się tak popularna w okresie zaciskania pasa, gdyż polega ona na poskromieniu obecnego stylu życia, a nie na wdrażaniu się w inny.

Wariacje na temat tej diety krążą pod nazwami takimi jak dieta Dodo (day on day off), ADF - Alternate Day Fasting (post naprzemienny) czy dieta On-Off. Podziały 6:1 czy 4:3 są odmianami tego samego tematu, zależnymi od dyscypliny osoby poddającej się danej diecie. Harrison bawiła się dużą ilością nazw w swojej książce, wykupując także domenę o nazwie „The Fast and Feast Diet” (dieta szybka i okazała).

Nie obchodzi mnie to, jak ludzie zwą tę dietę, chcę tylko, aby o niej wiedzieli. Można ją podsumować w jednym zdaniu - jedz mniej przez dwa dni w tygodniu, a będziesz czuł się zdrowszy. „Żarliwie w to wierzę” - twierdzi Harrison. Jeśli idzie o dr. Mosleya, uważa ona, że inspiracją były dla niego prace trzech naukowców przedstawionych w dokumencie.

„To im w dużym stopniu należą się prawa autorskie” - powiedziała, oddając honor Markowi Mattsonowi, szefowi laboratorium neurologicznego Państwowego Instytutu Geriatrycznego w Baltimore, którego badania na szczurach i myszach wykazały, że poszczenie może zapobiegać powstawaniu chorób zwyrodnieniowych; Kriscie Varady z University of Illinois w Chicago, która prowadziła badania z udziałem otyłych; oraz Valterowi Longo, z University of Southern California, który badał wpływ głodu na komórki raka.

„Jest to korzystne dla wszystkich. Naukowcy chcą, aby ich idee krążyły wśród ludzi. Mógłbym powiedzieć o swoim wkładzie, że polegał on na zebraniu do kupy tych pomysłów i złożeniu, ich w wersję, którą mógłbym naprawdę zaakceptować”.

Walka o to, kto pierwszy „wymyślił” poszczenie trwa i trwać będzie długo.

ZOBACZ TAKŻE: Czy brakuje nam witaminy D?

(Źródło:Dzień Dobry TVN
Dostawca: x-news)

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP 10 najpopularniejszych gadżetów erotycznych




TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY






Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]




Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!





Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?




Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dieta postna – sprawdź, na czym polega jej sukces! - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski